stat4u
Powiat

Agencja pomoże sprzedawcom kwiatów

Robert Środecki, 05 listopad 2020, 10:59
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek na szczeblu rządowym zapadła decyzja o zamknięciu cmentarzy od soboty 31 października do poniedziałku 2 listopada włącznie. Taki krok był potężnym ciosem dla sprzedawców kwiatów i zniczy. Tym, którzy stracili najwięcej, zamierza pomóc Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Agencja pomoże sprzedawcom kwiatów

Sprzedawcy chryzantem mogą liczyć na pomoc ARiMR

Według informacji publikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomoc finansową będą mogły otrzymać firmy, które w związku z zamknięciem cmentarzy poniosły straty. Chodzi głównie o producentów i sprzedawców kwiatów. „Na podstawie projektowanych przepisów Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia. Aby skorzystać z takiego wsparcia, przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem” - czytamy w komunikacie ARiMR. 
Co będzie później? „ARiMR na swojej stronie internetowej ogłosi informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Deklarację taką należy przekazać do 12 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce preferowanego odbioru kwiatów. Kierownik biura powiatowego Agencji wskazuje miejsce odbioru chryzantem oraz niezwłocznie informuje posiadacza kwiatów o zamiarze odbioru należących do niego chryzantem przez zainteresowany podmiot. Odbiór kwiatów musi zostać potwierdzony na piśmie lub w formie elektronicznego dokumentu. Chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r., muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Posiadacz chryzantem dokumentuje oddanie kwiatów takiemu podmiotowi w formie pisemnej lub elektronicznej, zawierającej informację o liczbie przekazanych chryzantem. Jest to bardzo istotne, ponieważ zarówno potwierdzenie odbioru odebranych chryzantem, jak i potwierdzenie odbioru chryzantem przekazanych jako odpady, musi zostać dostarczone do kierownika biura powiatowego do 30 listopada 2020 r. Ponadto posiadacz chryzantem prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą składa również oświadczenia i zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis” - czytamy w dalszej części komunikatu. 
Nie jest jeszcze znana wysokość proponowanej pomocy. Zostanie ona podana w odrębnym rozporządzeniu. Pomoc ma trafić do kieszeni producentów i sprzedawców kwiatów do końca roku. Dla wielu z nich zamknięcie cmentarzy było ogromnym ciosem, ponieważ decyzja zapadła nagle i w ostatniej chwili. Gdyby została podjęta wcześniej, to można by się lepiej przygotować. 
– To prawda, że decyzja o zamknięciu cmentarzy zapadła w ostatniej chwili. Na szczęście ludzie ruszyli na cmentarze w piątek wieczorem. Trochę towaru udało się sprzedać ale i tak ponieśliśmy duże straty – mówi osoba zajmująca się sprzedażą zniczy i kwiatów przed jednym z cmentarzy. 
Do akcji pomocy sprzedawcom kwiatów włączyło się wiele samorządów. Głównie w większych miastach przez lokalne władze są skupowane chryzantemy, które trafiają do różnych miejsc.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...