stat4u
Więcbork

Ardanowski o szansach rolnictwa

Robert Lida, 31 marzec 2011, 00:06
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W poniedziałek gościł w Więcborku Jan Krzysztof Ardanowski, były wiceminister rolnictwa oraz doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. rolnictwa i wsi. Obecnie jest przewodniczącym komisji rolnictwa Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ardanowski jak mało kto zna realia polskiego i europejskiego rolnictwa. Przez lata działał w Izbach Rolniczych. Później trafił na ministerialne salony. Zmieniali się jego szefowie, a on ciągle był wiceministrem.

– Jestem rolnikiem, mam 20 hektarów ziemi koło Torunia. Dla mnie to wielki honor, że mnie, prostego rolnika, prezydent Kaczyński zaprosił do współpracy. On był wielkim orędownikiem wsi i polskiego rolnictwa, choć media przedstawiały go karykaturalnie. Dla nas wszystkich ważne jest to, co wydarzy się w najbliższych latach. Czy rolnicy mają zaciągać kredyty i inwestować, czy kształcić dzieci, czy jak najszybciej szukać innego zajęcia i uciekać ze wsi? – mówił Ardanowski na spotkaniu z mieszkańcami gminy Więcbork.

Perspektywy naszego rolnictwa gość rysował raczej w ciemnych barwach, podkreślając szkodliwą działalność „niby-chłopskiej partii” PSL.

– PSL mówi, że koalicjant mu nie pozwala. Ale do obsadzenia jest 12 tysięcy etatów w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z kolei dla PO problem rolnictwa to wyłącznie problem KRUS-u. Nie mówi się jednak, że do ZUS-u państwo dokłada o wiele więcej. Dziś społeczeństwo nastawia się przeciwko rolnikom. Mówi się, że jest to klasa złodziejsko-żebracza – krytykował Ardanowski.

Mówca zarzucił rządzącym, że nie tworzą narodowej polityki rolnej. Jego zdaniem oddziaływanie Brukseli na nasze rolnictwo nie musi być tak wielkie. Lista gorzkich żali była bardzo długa. Osoby wychodzące ze spotkania, gównie rolnicy, miały raczej nietęgie miny.

Spotkanie zorganizował radny wojewódzki z Więcborka Marek Witkowski, członek komisji rolnictwa. Wziął w nim również udział pochodzący z Czarmunia Wojciech Kędzia, były zastępca Głównego Inspektora Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych, który mówił o patologiach związanych z obrotem produktami rolnymi w Polsce.
 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...