stat4u

Biesiada po lutowsku

Robert Środecki, 15 wrzesień 2012, 05:23
Średnia: 5.0 (1 głosów)
W sobotnie popołudnie na placu przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbyła się kolejna ,,Biesiada po lutowsku”. Organizatorzy imprezy zadbali o liczne atrakcje dla ciała i dla ducha. Poziom występów artystycznych gości z zagranicy był znakomity.
Biesiada po lutowsku

Zwieńczeniem biesiady była wielka degustacja. Fot. Robert Środecki

Organizatorami kolejnej biesiady byli: Wiejski Ośrodek Kultury w Lutowie, Rada Sołecka, KGW i KR oraz miejscowe OSP. Po powitaniu zaproszonych gości sceną usytuowaną na placu przy domu kultury zawładnęli artyści z zagranicy. Jako pierwsi publiczności zaprezentowali się artyści tworzący białoruską grupę ,,Abiarog”. Zespół składający się z cymbalistów i skrzypków powstał na początku lat 90. w Mińsku. W repertuarze grupy są utwory z różnych epok, od narodowych białoruskich melodii po światowe klasyki. Założycielką i kierowniczką artystyczną zespołu jest Elena Awramenko. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród na licznych festiwalach. Po popisach cymbalistów widownia wysłuchała doskonałego koncertu chóru gimnazjum sztuk pięknych z Mińska. Zespół tworzy najzdolniejsza białoruska młodzież skoszarowana w stolicy w prestiżowej szkole muzycznej. Młode chórzystki zaśpiewały kilka białoruskich pieśni ludowych. Specjalnie na sobotni koncert chór przygotował własną interpretację pieśni ,,Hej, sokoły”. Publiczność była zachwycona jej brawurowym wykonaniem. Na deser na scenie zaprezentowali się soliści z Białorusi. Gości ze wschodu żegnały rzęsiste brawa. Takiego koncertu w Lutowie nie było od dawna. Po Białorusinach nadszedł czas na lokalnych twórców. Gwoździem programu był występ zespołu ,,Frantówki” z Bysławia.
Ważnym elementem biesiady jest poczęstunek dla wszystkich. Tym razem miejscowe gospodynie przygotowały potrawy z darów jesieni. Na stole królowały dania ziemniaczane. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.
Występy gwiazd z zagranicy ubarwiają imprezy plenerowe w gminie Sępólno. Tak było na jarmarku w Wałdowie, biesiadzie w Lutowie i dożynkach w Niechorzu. Jest to możliwe dzięki realizacji projektu ,,Muzyczne podróże po świecie”.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...