stat4u
Powiat

Drożyzna za śmieci

Robert Środecki, 05 marzec 2020, 10:59
Średnia: 0.0 (0 głosów)
We wszystkich gminach tworzących powiat radni znacząco podnieśli stawki opłaty śmieciowej. W Kamieniu i Sośnie nowe stawki obowiązują od stycznia, w Więcborku od lutego, a w Sępólnie zaczną obowiązywać od kwietnia. Spore podwyżki są związane ze zmianami ustawy, która nakłada na samorządy nowe obowiązki.
Drożyzna za śmieci

O podwyżkach czekających mieszkańców lokalni samorządowcy wiedzieli od dawna. Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost opłaty była nowelizacja ustawy oraz znaczny wzrost cen. Ustawodawca nakłada na samorządy wiele nowych obowiązków.
– Czynnikiem wpływającym na wzrost opłaty śmieciowej jest zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów w okresie letnim. Do tej pory odbieraliśmy te odpady raz na 6 tygodni. Teraz będziemy musieli to robić 2 razy w miesiącu. To przekłada się na zwiększenie ilości kursów, a tym samym wzrost kosztów. Wszelkie opłaty związane z gospodarką odpadami w sposób znaczący wzrosły. Drożeje energia elektryczna, rośnie najniższa krajowa – wyjaśniał radnym przed wprowadzeniem podwyżek wójt Sośna Leszek Stroiński. Podobnie przedstawia się sytuacja w innych gminach.
Do tej pory we wszystkich gminach tworzących powiat obowiązywały dwie stawki za śmieci. Osoby segregujące odpady płaciły znacznie mniej od tych, którzy tego nie robili. Nowelizacja ustawy wymusza na wszystkich mieszkańcach segregację odpadów komunalnych. Ci, którzy tego nie zrobią, zapłacą karę, dwukrotność (Kamień i Sępólno) lub trzykrotność (Sośno i Więcbork) stawki podstawowej. Osoby, które na swoich posesjach posiadają kompostowniki, mogą ubiegać się o ulgę 1 zł lub 2 zł miesięcznie od osoby. To niewielka zachęta do kompostowania odpadów.
Nowelizacja ustawy i oraz wzrost cen dotknęły praktycznie wszystkie samorządy.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...