stat4u
Sypniewo

Druh Kazimierz zakończył służbę

Robert Lida, 14 maj 2020, 11:01
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę na cmentarzu parafialnym w Sypniewie pożegnaliśmy Kazimierza Fojucika: ojca rodziny, społecznika i przede wszystkim człowieka, który 66 lat swojego życia poświęcił tutejszej ochotniczej straży pożarnej. Druh Kazimierz miał 89 lat, zmarł 5 maja, czyli dzień po święcie patrona strażaków – św. Floriana.
Druh Kazimierz zakończył służbę

Strażacki klan Fojucików

Druh Kazimierz zakończył służbę

Druh Kazimierz Fojucik

Kazimierz Fojucik znany jest przede wszystkim ze swej działalności w OSP. Do straży wstąpił w 1954 roku, kiedy miał 23 lata. W ten sposób kontynuował rodzinną tradycję zapoczątkowaną przez dziadka Joachima i ojca Kazimierza. Swoje rodzinne i zawodowe obowiązki dzielił z pracą społeczną.
W lipcu 2018 roku z żoną Heleną obchodził 65. rocznicę ślubu. Małżonkowie wychowali pięcioro dzieci, dając początek strażackiemu klanowi. Dzisiaj w szeregach członków OSP Sypniewo znajduje się trzech synów druha Kazimierza, trzy synowe, ośmioro wnuków, dwie wnuczki i dwóch prawnuków.
Czynną służbę w OSP pełnił do2001 roku. Przez 17 lat był prezesem tej jednostki. 17 lat był także jej naczelnikiem. Sekretarzem był przez 2 lata. Od 1983 do 2013 roku był wiceprezesem zarządu gminnego OSP w Więcborku, od 2001 roku - prezesem honorowym OSP Sypniewo, a od 2013 roku - wiceprezesem honorowym zarządu gminnego OSP. Z zapisków, które po sobie zostawił, wynika, że brał udział w wielu, poważnych i trudnych akcjach gaśniczych, między innymi w 1980 roku w gaszeniu pożaru młynów w Przychowie koło Świecia, w 1983 roku - dużej stodoły należącej do PGR Sypniewo, w 1992 roku w gaszeniu pożaru stulecia w Kuźni Raciborskiej.
W 1992 roku na walnym zebraniu OSP Sypniewo podjęto uchwałę w sprawie budowy Domu Strażaka. Wykonania inwestycji oraz jej nadzorowania podjął się druh Kazimierz, aż do jej oddania do użytku w 1985 roku. Druh Kazimierz dbał również o zakupy sprzętu i wyposażenia jednostki oraz o całokształt działalności jednostki, a zwłaszcza szkolenie młodzieży.
Kazimierz Fojucik został uhonorowany najwyższymi, resortowymi odznaczeniami, czyli Medalem im. Bolesława Homicza oraz Złotym Znakiem Związku, poza tym Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa -brązowym, srebrnym i dwukrotnie złotym, odznaką ,,Wzorowego Strażaka”, odznaką ,,Zasłużonego Strażaka Gminy Więcbork”, nagrodą ,,Rycerza” gminy Więcbork. Otrzymał również odznaczenia państwowe: Srebrny Krzyż Zasługi oraz Złoty Krzyż Zasługi. W 2015 roku został wpisany do Księgi Honorowej Zasłużonych dla Pożarnictwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Druh Kazimierz zakończył służbę tutaj na ziemi „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Pamięć o nim, jednak długo nie zaginie, dzięki jego następcom. To oni odprowadzili go w ostatnią drogę. Na cmentarzu pożegnał go obecny prezes OSP Sypniewo, druh Stanisław Posieczek. Kondolencje z dalekiej Nikaragui nadesłał także przyjaciel rodziny arcybiskup Waldemar Sommertag. 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...