stat4u
Powiat

Komisje poszły w pole

Robert Środecki, 08 sierpień 2019, 15:12
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Od kilku tygodni w powiecie sępoleńskim trwa szacowanie szkód w uprawach rolnych spowodowanych suszą. Do okolicznych urzędów wpłynęło ponad 1400 wniosków od poszkodowanych rolników. Komisje szacujące szkody mają pełne ręce roboty.
Komisje poszły w pole

Szacowanie szkód w Zakrzewskiej Osadzie. Od lewej: T. Fifielski, S. Rakowski, J. Kabattek

W tym roku województwo kujawsko-pomorskie ponownie nawiedziła susza. Wojewoda powołał komisję do spraw oszacowania zakresu i wysokości szkód doznanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
– W naszej gminie komisja szacująca straty pracuje w terenie od 12 lipca. Przyjęliśmy około 400 wniosków od poszkodowanych rolników – informuje Tomasz Fifielski, kierownik referatu rolnictwa i leśnictwa w Urzędzie Miejskim w Więcborku. – Wnioski przyjmujemy do piątku. Na dzień dzisiejszy złożyło je 370 rolników – mówiła nam w ubiegłą środę Julita Zwiefka z Urzędu Miejskiego w Sępólnie. – Do nas wpłynęło 295 wniosków, ale nadal je przyjmujemy. Najgorzej sytuacja wygląda w uprawach kukurydzy – informuje Mirosław Grzegorzewski z Urzędu Gminy w Sośnie. W gminie Kamień do ubiegłego tygodnia wnioski złożyło 278 poszkodowanych rolników. W ubiegłym roku rolnicy w całym kraju otrzymali specjalną pomoc. Wypłaty wynosiły 1000 zł do hektara upraw ubezpieczonych i 500 zł do hektara upraw nieubezpieczonych. Przed dwoma tygodniami wiceminister rolnictwa zapewnił, że w tym roku będzie podobne. Skala pomocy będzie uzależniona od wysokości strat w danej uprawie. W ramach tzw. pomocy suszowej w ubiegłym roku w województwie kujawsko-pomorskim złożonych zostało ok. 35 tysięcy wniosków. Rolnicy otrzymywali wówczas kwotę 358 mln zł. 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...