Powiat

Matura w czasach pandemii

Robert Środecki, 10 czerwiec 2020, 10:26
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W poniedziałek o godzinie 9.00 absolwenci szkół ponadpodstawowych w całym kraju przystąpili do matury. Tegoroczny egzamin dojrzałości z powodu epidemii znacznie różnił się od poprzednich. Zdający musieli przestrzegać wytycznych sanitarnych. Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej zrezygnowało z przeprowadzania egzaminów ustnych.
Matura w czasach pandemii
Matura w czasach pandemii

Julia Kościanek

Co o tegorocznym egzaminie dojrzałości sądzą maturzyści?
– Wczoraj trochę się załamałam bo był trudny temat. Powiem szczerze, że nie poszło mi najlepiej. Myślałam, że język polski będzie najłatwiejszy. Okazało się, że matematyka była dla mnie dużo łatwiejsza. Sądzę, że zdam. Byłam bardzo zaskoczona tematem z języka polskiego. Myślałam, że będzie może coś o wolności, może coś o podróżowaniu. Początkowo chciałam zinterpretować wiersz, ale ostatecznie zrezygnowałam z tego pomysłu. Wczoraj pisałam również rozszerzony egzamin z języka polskiego i rzuciłam się na drugi temat, gdzie była interpretacja porównawcza dwóch wierszy. Okazało się, że nikt tego nie wybrał. Ja jedyna to zrobiłam, ale myślę, że poszło mi lepiej niż na egzaminie na poziomie podstawowym. Przede mną egzamin z języka niemieckiego za tydzień w czwartek i rozszerzona geografia – mówi Julia Kościanek, tegoroczna absolwenta LO w Sępólnie. 
– Wczoraj na języku polskim poszło mi całkiem dobrze, chociaż nie za bardzo podobał mi się temat rozprawki. Dzisiaj na matematyce zadania otwarte były dosyć trudne, ale zamknięte były proste, aż za proste. Przede mną język angielski – dodaje Julia Wicińska, maturzystka z LO.
 
Matura miała się odbyć w maju, ale ze względu na epidemię została przełożona na czerwiec. Absolwenci mieli zatem dużo więcej czasu na naukę. Podczas tegorocznych egzaminów maturzyści musieli przestrzegać wytycznych sanitarnych opracowanych przez CKE, MEN i GIS. Na teren szkoły mogły wejść tylko osoby, które mają zakryte usta i nos. Ten nakaz dotyczył nie tylko uczniów, ale także nauczycieli i innych pracowników. Na salach egzaminacyjnych zdający mogli zdjąć maseczki. Ci, którzy z powodów zdrowotnych nie mogli nosić maseczek, mogli mieć przyłbice. Szkoły były zobligowane do umieszczenia przy wejściach oraz w każdej sali egzaminacyjnej płynu do dezynfekcji rąk. Podczas egzaminu abiturienci mogli używać wyłącznie własnych przyborów, musieli mieć przy sobie własną butelkę wody. Na sali egzaminacyjnej między ławkami powinno być 1,5 metra odstępu, a każdy arkusz przed rozdaniem powinien być zdezynfekowany. Pomieszczenia powinny być wietrzone przed rozpoczęciem egzaminu oraz w trakcie, mniej więcej co godzinę. Każdy uczeń powinien mieć także zapewnione miejsce, gdzie może zostawić rzeczy osobiste. Z powodu pandemii MEN podjęło decyzję, że w tym roku na maturze nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych. Egzaminy ustne zdawać będą tylko nieliczni chętni, głównie ci, którzy zamierzają studiować poza Polską i muszą przedstawić wynik z egzaminu ustnego w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię.
Tegoroczni maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: 
z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym oraz do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru. Tradycyjnie maturę rozpoczął egzamin z języka polskiego. Temat wypracowania brzmiał następująco: „Jaki wpływ na przesłanie utworu ma wprowadzenie elementów fantastyki? Odwołaj się do fragmentów <<Wesela>> Wyspiańskiego i wybranych dzieł kultury”. Drugim tematem do wyboru była analiza wiersza. 

 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...