stat4u
Lubcza

Najpierw zebranie, a potem zabawa

Robert Lida, 16 wrzesień 2021, 10:40
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę sołtys Lubczy najpierw zwołała zebranie, na którym dokonano podziału przyszłorocznego funduszu sołeckiego, a po nim zaprosiła mieszkańców do udziału w festynie współorganizowanym przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Szczepimy się z KGW”. Na zebraniu i na festynie frekwencja była bardzo dobra, a nawet rewelacyjna.
Najpierw zebranie, a potem zabawa

Takie dziewczyny tylko w Lubczy

Najpierw zebranie, a potem zabawa

Jedna z zabaw przygotowanych dla dzieci

Musimy przyznać, że na niedzielnym zebraniu sołeckim jeszcze nigdy nie byliśmy. Sołtys Małgorzata Fifielska postanowiła upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Wrzesień i październik są miesiącami, w których mieszkańcy poszczególnych sołectw muszą zdecydować na co chcą przeznaczyć przyszłoroczny fundusz sołecki. Pani sołtys zwołała zebranie budżetowe w niedzielę, bezpośrednio przed sołeckim festynem. Pomysł był znakomity, ponieważ w zebraniu uczestniczyło blisko 50 mieszkańców. Powszechnie wiadomo, że te zebrania od lat cieszą się raczej słabym zainteresowaniem lokalnej społeczności. W Lubczy znaleźli na to sposób. W zebraniu uczestniczył burmistrz Waldemar Kuszewski, kierownik referatu rolnictwa, ochrony środowiska i dróg urzędu miejskiego Tomasz Fifielski oraz miejscowy radny Andrzej Wenda. Jak na większości sołeckich zebrań, tak i tutaj dominowała tematyka drogowa, ale trudno się dziwić, skoro w sołectwie Lubcza jest ponad 30 kilometrów gminnych dróg, gruntowych lub co najwyżej utwardzonych tłuczniem. Drogi dla lokalnej społeczności są priorytetem i dlatego znaczną część funduszu sołeckiego na 2022 rok mieszkańcy w formie głosowania postanowili przeznaczyć właśnie na ich utrzymanie. Uczestnicy zebrania otrzymali również porcję najnowszych informacji dotyczących funkcjonowania gminy oraz programów, z których mogą skorzystać. Mogli również zgłaszać swoje bolączki burmistrzowi.
 Po zakończeniu zebrania pani sołtys zaprosiła wszystkich do udziału w festynie przygotowanym na boisku przy świetlicy wiejskiej. Festyn zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Szczepimy się z KGW”. Panie z KGW Lubcza pod przewodnictwem Eugenii Ciepłuch przystąpiły do działania i otrzymały najlepszą z możliwych nagród. Festyn odwiedziły tłumy mieszkańców nie tylko Lubczy, nie tylko gminy Więcbork, ale również sąsiednich miejscowości. Na gości czekały hektolitry grochówki, kawa, stosy domowych ciast i innych frykasów. Warto dodać, że impreza była bezalkoholowa. Dla dzieci i dorosłych przygotowano liczne gry i konkursy z cennymi nagrodami. Był również konkurs wiedzy o sołectwie Lubcza. Jedno z pytań brzmiało: ,,W którym roku w Lubczy pojawił się pierwszy autobus PKS?”. W związku z tym pytaniem starsi mieszkańcy opowiedzieli nam historię o ruchomym przystanku. Po prostu w Lubczy każdy chciał mieszkać obok przystanku. Dlatego pod osłoną nocy przestawiano wiatę przystankową z miejsca na miejsce. Takie rzeczy tylko w Lubczy. Zorganizowano również loterię fantową na zasadzie każdy los wygrywa. Nagrodami były między innymi worki z ziemniakami. 
W mobilnym punkcie szczepień, który urządzono w świetlicy wiejskiej, zaszczepiło się 25 osób.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...