stat4u
Więcbork

Ośrodek edukacji przyrodniczej otwarty

Robert Lida, 22 październik 2020, 09:29
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek uroczyście oddano do użytku ośrodek edukacji przyrodniczej w Więcborku, prowadzony przez Krajeński Park Krajobrazowy. Jest to jednocześnie nowa siedziba parku. W uroczystości wziął udział marszałek województwa Piotr Całbecki, który jest organem prowadzącym park krajobrazowy.
Ośrodek edukacji przyrodniczej otwarty

Moment przecięcia wstęgi

Ośrodek edukacji przyrodniczej otwarty

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Więcborku w całej okazałości

H istoria związana z lokalizacją ośrodka ma już wiele lat. Pierwszy, raczej chybiony pomysł jako siedzibę wskazywał starą leśniczówkę w Szynwałdzie. Później był to obiekt na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sypniewie. Powiat nawet przekazał nieruchomość samorządowi województwa, ale ośrodek w Sypniewie nie powstał. Później mówiło się o poewangelickim kościółku przy ulicy Rybackiej w Więcborku. Ostatecznie gmina przekazała na ten cel tak zwaną starą remizę przy ulicy Strzeleckiej. Obiekt położony nad brzegiem jeziora został całkowicie przebudowany i zmodernizowany. Dziś cieszy oko niebanalną architekturą. Jego powierzchnia to 250 metrów kwadratowych, a z przyległym terenem 1.330 metrów kwadratowych. Najważniejszym pomieszczeniem jest salka edukacyjna na 50 osób wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W budynku znajdują się również biura Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, który przez lata korzystał z pomieszczeń Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku. Niemal w całości udało się zachować oryginalną, drewnianą konstrukcję starej strażackiej wieży, którą wkomponowano w nowoczesne wnętrze głównego hallu. Starsi mieszkańcy pamiętają zapewne, że w tym miejscu swoją siedzibę miała również 34. Wodna Drużyna Harcerska im. gen. Załuskiego w Więcborku, której założycielem i retmanem był nie kto inny jak Witold Kantak. Przypomina o tym pamiątkowa tablica zamontowana na ogromnym głazie, który znalazł godne miejsce na terenie ośrodka. 
W piątkowej uroczystości wzięli udział samorządowcy gmin, na których terenie działa Krajeński Park Krajobrazowy, dyrektorzy sąsiednich parków, leśnicy i posłowie, a także marszałek województwa, który z mocy ustawy jest bezpośrednim przełożonym dyrektora parku Krzysztofa Wojtkowiaka. Był również poseł Dariusz Kurzawa, który jako wicemarszałek województwa współdecydował o budowie ośrodka w Więcborku, a także Remigiusz Popielarz - dyrektor Tucholskiego Parku Krajobrazowego, który jako dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego rozpoczął proces inwestycyjny związany z budową. 
– To dzieło wieńczy wieloletnie przygotowania i starania o otwarcie ośrodka w tym miejscu. Mieliśmy chrapkę na trochę inną lokalizację. Nie dostaliśmy jej, dostaliśmy tę, za co serdecznie gminie Więcbork dziękuję. Mowa tu o zabytkowym kościółku położonym nieopodal. Bardzo się cieszę, że władze gminy Więcbork zdecydowały o jego wyremontowaniu. W ten sposób nad jeziorem powstaną dwa, piękne, zrewitalizowane obiekty. Jestem dumny z tego finału. Panie dyrektorze, życzę sukcesów. Teraz nie będzie wymówek, że nie ma miejsca. Teraz trzeba naprawdę wziąć się do pracy i w stu dwudziestu procentach wykorzystać ten ośrodek. Nasze województwo wyróżnia się na tle innych regionów w Polsce wyjątkową siecią ośrodków edukacji przyrodniczej prowadzonych właśnie przez parki krajobrazowe. Mamy aż osiem takich ośrodków – powiedział marszałek Piotr Całbecki. 
– To nie jest obiekt dla nas, tylko dla lokalnej społeczności. Zwłaszcza dla najmłodszych, których głównie będziemy tutaj edukować – podkreślił w swoim wystąpieniu dyrektor Krzysztof Wojtkowiak. 
Po symbolicznym przecięciu wstęgi ośrodek został poświęcony przez proboszcza więcborskiej parafii, ks. Adama Andrzejczaka, a uczestnicy uroczystości rozpoczęli jego zwiedzanie. Organizatorzy - pracownicy parku - udowodnili, że nawet w tak trudnych okolicznościach, przy zachowaniu kilku podstawowych zasad, można bez problemu i bez narażania zdrowia przeprowadzić tego typu imprezę. Wystarczy tylko chcieć.     
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...