stat4u
Więcbork

Plon niesiemy, plon

Robert Środecki, 06 wrzesień 2018, 12:02
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielne popołudnie nad Jeziorem Proboszczowskim w Zabartowie rolnicy z gminy Więcbork podziękowali za tegoroczne plony. Wzorowo zorganizowane dożynki gminno-parafialne zgromadziły rzesze oficjeli i okolicznych mieszkańców. Najważniejszym akcentem tegorocznego święta plonów było przekazanie chleba dożynkowego przez starostów burmistrzowi Więcborka z prośbą o sprawiedliwy podział.
Plon niesiemy, plon

Prezentacja wieńców dożynkowych

Plon niesiemy, plon

Burmistrz Więcborka otrzymał od starostów dożynek chleb wypieczony z tegorocznego ziarna

Tegoroczne święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej odprawionej w kościele parafialnym. Po nabożeństwie barwny korowód przemaszerował na ogromny plac przy Jeziorze Proboszczowskim. To tam zlokalizowano liczne stoiska oferujące ciasta, grochówkę i potrawy z grilla. Część oficjalną zainaugurowało wystąpienie burmistrza Więcborka Waldemara Kuszewskiego. – Przed chwilą uczestniczyliśmy w przepięknej i uroczystej mszy świętej dziękczynnej. Dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne zbiory. Mamy świadomość, że ten rok był kolejnym rokiem, w którym doświadczyliśmy klęski żywiołowej. Po zeszłorocznej klęsce nawałnicy i wymoknięć w tym roku doświadczyliśmy klęski suszy. Już w czerwcu wojewoda kujawsko-pomorski na nasz wniosek powołał komisję ds. szacowania strat w rolnictwie. Wpłynęło około 500 wniosków. Dziękuję członkom komisji i pracownikom urzędu, którzy wykonali ogrom pracy, aby dać możliwość naszym rolnikom uzyskania pomocy rządowej. Drodzy rolnicy, w czasie mszy świętej dziękowaliśmy Bogu. Pozwólcie, że teraz w imieniu wszystkich mieszkańców naszej gminy, a przede wszystkim tych mieszkających w mieście, podziękuję wam za ogromny trud i ciężką pracę, z której owoców wszyscy korzystamy – powiedział burmistrz.
Po burmistrzu na scenie pojawił się Eugeniusz Kłopotek, poseł na Sejm RP. Parlamentarzysta wspomniał, że tak trudnego roku w rolnictwie nie pamięta. Nadmienił również, że plony były o połowę niższe niż w latach minionych.
Podczas święta plonów specjalnie powołana komisja ocieniała wieńce dożynkowe. Jurorom najbardziej spodobał się wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Zabartowa. Ponadto uhonorowano wyróżniających się rolników z gminy Więcbork.
Statuetki i dyplomy uznania otrzymali:
Ryszard Bączkowski zam. Jastrzębiec, wykształcenie średnie rolnicze. Wraz z żoną Martą oraz dwiema córkami i rodzicami prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 70 ha, w którym prowadzona jest produkcja mleka. Obecnie w gospodarstwie jest ok. 80 szt. krów mlecznych o średniej wydajności 10500 l rocznie od jednej sztuki. Zainteresowania: technika rolnicza;
Michał Wołowiec zam. Sypniewo, wykształcenie średnie rolnicze. Wraz z żoną Izabelą oraz trójką dzieci prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 180 ha, w którym prowadzona jest produkcja roślinna na bardzo wysokim poziomie z zastosowaniem deszczowni. W skład upraw wchodzą: truskawki, ziemniaki jadalne, rzepak ozimy, groch pastewny oraz zboża: pszenica ozima, jęczmień ozimy. Zainteresowania: myślistwo, rolnictwo ekologiczne.
Uhonorowano również wszystkich mieszkańców sołectwa w wieku 75 plus. Na samym końcu części oficjalnej burmistrz podziękował sołtysowi Zabartowa za organizację tegorocznego święta plonów i podarował sołectwu upragnionego grilla. Tegoroczne dożynki uwieńczyły występy artystyczne i zabawa taneczna.  

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...