stat4u
Gmina Więcbork

Pszczelarski jubileusz

Robert Środecki, 10 listopad 2021, 10:34
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę Koło Pszczelarzy w Więcborku obchodziło jubileusz 75-lecia działalności. Uroczystości z udziałem wielu znakomitych gości odbyły się w Centrum Aktywności Społecznej. Jubileusz zaszczycił swoją obecnością prof. Jerzy Wilde, który do swojego rodzinnego miasta przyjechał z małżonką.
Pszczelarski jubileusz

Zasłużeni członkowie koła pszczelarskiego w Więcborku

Pszczelarski jubileusz

Prof. Jerzy Wilde wręczył szefowej koła figurkę św. Ambrożego

Po powitaniu zaproszonych gości prezes koła Renata Jasiek przedstawiła historię Związku Pszczelarskiego w Więcborku: – Po II wojnie światowej w 1946 roku powołano Polski Związek Pszczelarski. Struktura odpowiadała szczeblom władz administracyjnych. W Więcborku na początku 1946 roku powstało miejscowe koło pszczelarzy. Prezesem został Franciszek Maciejewski. Pszczelarze zajęli się zagospodarowaniem opuszczonych pasiek. W 1950 roku w Sępólnie powołano Powiatowy Związek Pszczelarzy, który kierował kołami w Sępólnie, Więcborku, Kamieniu i Sośnie. W latach 1957 – 59 powstały koła prawie we wszystkich większych wsiach. Na terenie obecnej gminy Więcbork koła takie powstały w Sypniewie, Runowie, Pęperzynie, Jastrzębcu, Zabartowie, Suchorączku i Śmiłowie. W 1980 roku na prezesa koła powołano Józefa Bondarczyka, a na sekretarza Tadeusza Mrozińskiego. W latach 80. nastąpił największy rozkwit pszczelarstwa na terenie gminy. W 1985 roku koło skupiało 104 członków, którzy posiadali około 2000 rodzin. O aktywności zarządu koła świadczy m.in. stosowanie nowych metod, walka z chorobami czy pozyskiwanie nowych produktów pszczelich. Organizowano wykłady na temat prowadzenia pasiek, które prowadził pan profesor Jerzy Wilde. W 2012 roku prezes Józef Bondarczyk złożył rezygnację ze stanowiska prezesa koła pszczelarzy w Więcborku. Nowym prezesem został Zbigniew Chmielewski. Prezes swoją działalnością przybliżał znaczenie pszczół dla środowiska naturalnego. W wielu szkołach odbywały się prelekcje, a na pasiekach organizowano warsztaty pszczelarskie. W latach 2018-2019 koło prowadziło działalność charytatywną. Pszczelarze przekazywali miód z własnych pasiek dzieciom z domu dziecka, przedszkola i zespołu szkolno-przedszkolnego w Kamieniu. W 2020 roku podczas zebrania został wybrany obecny skład zarządu. Prezesem została Renata Jasiek – powiedziała. 
Obecnie koło pszczelarskie w Więcborku liczy 47 członków. Po przedstawieniu krótkiej prezentacji multimedialnej pochodzący z Więcborka prof. Jerzy Wilde z Katedry Drobiarstwa i Pszczelarstwa Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie wygłosił wykład pt. „Pszczoły to nie tylko miód”. – Pamiętam, jak jako świeżo upieczony profesor na zaproszenie pana prezesa Józefa Bondarczyka gościłem na 50-leciu koła pszczelarskiego w Więcborku – powiedział prof. Jerzy Wilde. Z jego wykładu wypłynął interesujący wniosek. Według naukowca pszczoły nie są w stanie przeżyć bez pomocy człowieka. 
Podczas uroczystości wręczono podziękowania najbardziej zasłużonym i najdłużej działającym pszczelarzom w kole. Wyróżnienia wręczane przed przedstawicieli władz samorządowych trafiły do kilkunastu osób. 
W imieniu samorządowców życzenia jubilatom złożył burmistrz Więcborka. – To dla nas ogromny zaszczyt móc tutaj dzisiaj z państwem być i wyrazić naszą wdzięczność za waszą ciężką pracę. Chcielibyśmy przede wszystkim podziękować za waszą troskę o czystość naszego środowiska i za waszą dbałość o edukację młodych pokoleń – powiedział Waldemar Kuszewski. 
Na samym końcu części oficjalnej kilku pszczelarzy podzieliło się zebranymi swoimi spostrzeżeniami. Opowiadali o tym, jak zaczynała się ich przygoda z pszczelarstwem. Jedna z pań oświadczyła, że przeczytała ogłoszenie w ,,Wiadomościach Krajeńskich” o sprzedaży pszczół. Postanowiła je kupić, pomimo tego że nie posiadała elementarnej wiedzy. Z biegiem czasu praca przy pszczołach przerodziła się w pasję trwającą do dziś.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...