stat4u
Powiat

Starosta będzie karał

Robert Lida, 16 styczeń 2020, 10:23
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ostatnich tygodniach wyraźnie widać wzmożony ruch w wydziale komunikacji starostwa powiatowego. To efekt zmian w prawie o rejestracji pojazdów i wprowadzeniu kar za nieprzerejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni od daty jego zakupu. Zapominalscy mogą zapłacić od 200 zł do nawet 1.000 zł kary.
Starosta będzie karał

Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia, ale już pod koniec ubiegłego roku w wydziale panował wzmożony ruch. W Sępólnie rejestracja odbywa się na bieżąco, ale na przykład w Chojnicach na rejestrację pojazdu trzeba czekać już miesiąc. Prawo w tej chwili stanowi, że od dnia zakupu pojazdu nabywca ma bezwzględny obowiązek jego zarejestrowania w ciągu 30 dni kalendarzowych. Kto tego nie zrobi, zapłaci karę.
– Kary będą nakładane w formie decyzji administracyjnej wydawanej przez starostę. Ma to swoje konsekwencje w postaci całej biurokracji. Jeśli stwierdzimy, że dana osoba przekroczyła termin, to wręczymy jej decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego. W ciągu 30 dni lub najdalej 60 starosta powinien wydać decyzję o wysokości kary. Jest jednak pewien problem. Kara może wynieść od 200 złotych do 1.000 złotych. Jednak nie mówi się jaka jest gradacja tej kary. Na pewno będzie decydować okres przekroczenia tych 30 dni, ale ile złotówek za ile dni? Nie ma żadnego taryfikatora. Ponieważ kara jest nakładana w formie decyzji administracyjnej, to każdy przypadek musi być traktowany indywidualnie. Nie można wysokości kar wprowadzić na przykład w postaci uchwały rady powiatu czy zarządzenia starosty – mówi Roman Krzysztofek, dyrektor wydziału komunikacji i dróg Starostwa Powiatowego w Sępólnie.
Taki stan prawny powoduje, że w jednym powiecie za taką samą liczbę przekroczonych dni starosta nałoży inną karę niż starosta w innym powiecie.
Kary mają stanowić dochód powiatu. Może się tak stać, że starostowie będą nakładać jak największe kwoty po to, aby zapchać dziury w swoim budżecie. Trwają prace nad ujednoliceniem systemu kar, aby uniknąć takich sytuacji. Pierwszych decyzji należy się spodziewać w lutym. Trzeba również pamiętać, że od każdej decyzji administracyjnej można się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego lub sądu administracyjnego.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...