Święto Niepodległości w 1928 r.

Tomasz Fiałkowski, 10 listopad 2011, 12:47
W piątek 11 listopada minie kolejna, już 93. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Wspomnijmy, jak obchodzono to święto w 1928 r., czyli dziesięć lat po odrodzeniu naszego kraju. Dziesiąta rocznica była dość hucznie obchodzona w całym kraju oraz na terenie powiatu sępoleńskiego. Jak informuje przedwojenna „Gazeta Sępoleńska”, 8 listopada starosta powiatowy Jan Ornass wydał odezwę, w której wzywał wszystkich mieszkańców powiatu do godnego uczczenia 10. rocznicy wolnej Polski.
Święto Niepodległości w 1928 r.

Fragment pierwszej strony "Gazety Sępoleńskiej" z 8 listopada 1928 r.

Sępólno - 10 listopada.
Program przewidywał rozpoczęcie uroczystości już 10 listopada o godz. 8.30 nabożeństwem żałobnym za poległych w walkach za niepodległość Polski. O 19.30 odbyła się przed gmachem starostwa zbiórka władz powiatowych, delegacji towarzystw i organizacji bez sztandarów, a następnie dokonano podniesienia chorągwi na nowym gmachu starostwa. O godz. 20.00 odbył się capstrzyk z pochodniami, który przebiegał następującymi ulicami: Dworcowa, Stary Rynek, Hallera, Sienkiewicza (i z powrotem) przez Nowy Rynek, Sądową do szkoły powszechnej i z powrotem Hallera, Farna, Średnia, Młyńska, Stary Rynek. Na Starym Rynku odśpiewano Rotę i pochód został rozwiązany.

Sępólno - 11 listopada.
O 7.00. nastąpiła pobudka na ulicach: Stary Rynek, Hallera, Nowy Rynek, Sądowa, Średnia, Młyńska. O 10.00 miała miejsce zbiórka władz powiatowych i towarzystw, tym razem ze sztandarami, a następnie przemaszerowano do kościoła. O 10.30 odbyło się nabożeństwo. Po nabożeństwie przeszła przez miasto defilada i dotarła na Stary Rynek, gdzie przemawiali przedstawiciele władzy. Po tej części odśpiewano hymn i rozwiązano pochód.
Od godz. 2 – 3 po południu odbył się koncert na Starym Rynku.
O godz. 17.00. rozpoczęła się uroczysta akademia w hotelu Centralnym.
W godz. 8-9 wieczorem odbyła się iluminacja okien świeczkami we wszystkich domach oraz koncert na skrzyżowaniu ulic Hallera i Sądowej.
O godz. 21. rozpoczęto zabawy taneczne dla mieszkańców w hotelu Centralnym i Polonia za opłatą wynoszącą 1 zł.

Poza tym wydano zarządzenie, w którym informowano, że: „obowiązkiem każdego prawego obywatela i obywatelki bez różnicy wyznania i narodowości jest brać udział w uroczystości ku uczczeniu Dnia tak pamiętnego. Stosownie do rozporządzenia władzy należy wywiesić chorągiew od piątku dnia 9 godz. 6 wieczorem, aż do poniedziałku dnia 12 rano. Uprasza się o upiększenie domów girlandami, emblematami, narodowemi i obrazami i należyte przeprowadzenie iluminacji świeczkowej, aby nie było domu, który nie dałby widomego wyrazu ogólnej radości społeczeństwa”.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
5 października 2013 r. w Gdańsku zmarł Henryk Napieralski, gorący...
Na początku 1945 r., kiedy front przekroczył linię Wisły, a wojska...
Była bardzo pracowita i kochała pomagać innym. Swoją dobrocią,...
Najwyżej oceniane
Była bardzo pracowita i kochała pomagać innym. Swoją dobrocią,...
Czasami trzeba czekać wiele, wiele lat, żeby poznać swoje prawdziwe...
5 października 2013 r. w Gdańsku zmarł Henryk Napieralski, gorący...