stat4u
Powiat

Szczepienia w DPS-ach

Robert Środecki, 21 styczeń 2021, 09:58
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W poniedziałek 18 stycznia rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID 19 pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Na terenie powiatu sępoleńskiego funkcjonują trzy tego typu placówki. Zdecydowana większość mieszkańców zdecydowała się przyjąć szczepionkę.
Szczepienia w DPS-ach

We wtorek w Domu Pomocy Społecznej w Suchorączku zaszczepiono pierwszą grupę mieszkańców przeciwko COVID 19. Spośród 75 pensjonariuszy placówki chęć zaszczepienia wyraziło 67 osób. To znakomity wynik, biorąc pod uwagę średnią krajową. Szczepienia odbyły się również w DPS-ach w Kamieniu. Zainteresowanie ze strony mieszkańców było bardzo duże. Szczepienia pracowników i mieszkańców powinny znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Fot. DPS Suchorączek

Domy pomocy społecznej to miejsca szczególnie narażone na zakażenia. W placówkach funkcjonujących na terenie powiatu chorowali zarówno pracownicy, jak i pensjonariusze. W jednym z domów sytuacja była dramatyczna - przez pewien czas brakowało rąk do pracy. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Podgórnej w Kamieniu, Przemysław Dziubiński, pilnie poszukiwał wolontariuszy, którzy w okresie świąteczno-noworocznym pomogą w codziennym funkcjonowaniu placówki. Lekiem na całe zło mogą być szczepionki dla personelu i mieszkańców. W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Z informacji przekazanych nam przez dyrektorów wynika, że większość z nich zdecydowała się na przyjęcie szczepionki.
– Nasi pracownicy są sukcesywnie szczepieni. Część z nich 4 lutego otrzyma drugą dawkę leku. Połowa naszych mieszkańców została zaszczepiona w poniedziałek, a pozostali w środę. Chęć zaszczepienia się wyrazili wszyscy mieszkańcy, z czego się bardzo cieszę – informuje dyrektor Przemysław Dziubiński.
– Czekamy na pana doktora z ekipą. Nasi mieszkańcy zostaną zaszczepieni we wtorek i środę. Chęć zaszczepienia się wyraziło 67 spośród 75 pensjonariuszy naszego domu, co stanowi ponad 90%. Spośród 49 pracowników naszej placówki 5 zostało zaszczepionych, a 30 oczekuje na szczepienie – powiedziała nam we wtorek Justyna Krzysztofek, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Suchorączku.
– Pandemia, z jaką przyszło nam żyć i funkcjonować, spowodowała również i w naszym domu pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży bardzo duże zmiany w funkcjonowaniu. Decyzje, jakie musiałam podejmować, były bardzo trudne i nigdy nie miałam do końca pewności, czy są prawidłowe i uchronią naszych mieszkańców od zakażenia się wirusem SARS-CoV. Dzięki Bogu żaden z naszych mieszkańców nie przeszedł zarażenia koronowirusem. Mam świadomość szczególnej opieki opatrzności Bożej, jak również wprowadzenia bardzo wysokiego reżimu sanitarnego, procedur i przestrzegania ich przez cały personel. Od 18 bieżącego miesiąca nasi mieszkańcy zostali poddani szczepieniom prawie 99 procentach. Również i od 8 bieżącego miesiąca zostali poddani szczepieniom pracownicy. Zdeklarowało się 99 procent pracowników tylko w wyjątkowych sytuacjach dotyczących stanu zdrowia pracownik na tę chwilę nie poddał się szczepieniu . Mam nadzieję, że otrzymana szczepionka pomoże nam chociaż w jakieś części powrócić do normalności – informuje siostra Karolina Blok, dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu.
Według oficjalnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej około 70 % pensjonariuszy domów pomocy społecznej zostało lub zostanie zaszczepionych. W skali kraju to około 70 tys osób. 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...