stat4u
Więcbork

Szpitalna spółka na niewielkim plusie

Robert Lida, 09 lipiec 2020, 10:15
Średnia: 0.0 (0 głosów)
45 tysięcy złotych zysku zanotowała w ubiegłym roku spółka Novum-Med prowadząca Szpital Powiatowy w Więcborku. Rok wcześniej miała sporą stratę. Pod względem zakupów sprzętu ubiegły rok był dla szpitala wyjątkowy.
Szpitalna spółka na niewielkim plusie
Novum-Med jest po walnym zgromadzeniu wspólników, którym jest zarząd powiatu. Zgromadzenie przyjęło sprawozdanie zarządu spółki za ubiegły rok oraz udzielił mu absolutorium. 
Spółka realizuje swoje podstawowe zadania w oparciu o finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Szpital jako zakład spółki od 2017 roku funkcjonuje w tak zwanej sieci szpitali, co oznacza, że środki z NFZ otrzymuje w formie comiesięcznego ryczałtu. W 2019 roku wpływy z tytułu umowy z funduszem wyniosły 25.366.831,10 zł.
– Ryczałt, który otrzymujemy, w ubiegłym roku wzrósł. Stało się to dzięki temu, że uzyskaliśmy certyfikat akredytacyjny przyznany przez ministra zdrowia. Nasz ryczałt został wykonany w 100,04 procentach. Przepis mówi, że należy go wykonać w przynajmniej 98 procentach. Jeśli jest mniej, to wtedy następuje jego korekta – mówi Maria Kiełbasińska, prezes spółki Novum-Med.
W ubiegłym roku na terenie szpitala przybyło sporo nowego sprzętu. Przede wszystkim dzięki środkom z budżetu państwa udało się zakupić nowy aparat RTG. Stary ulegał ciągłym awariom i nikt nie chciał go już naprawiać. Wartość zakupu to ponad milion zł. Także dzięki środkom budżetowym zakupiono nową karetkę pogotowia, która stacjonuje w Więcborku. Jej wartość to nieco ponad 400 tysięcy zł. Pani prezes podkreśla też, że szpital w Więcborku otrzymał darowiznę w postaci sprzętu od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o wartości 518.744 zł, a także od Stowarzyszenia Szpital Wspólnym Dobrem o wartości 51.772 zł. 
Aktualnie realizowany jest projekt dostosowania oddziałów: wewnętrznego, dziecięcego oraz ginekologii i położnictwa do wymogów prawa. Wartość tego projektu to około 4 miliony złotych. 
Na ostatniej sesji rady powiatu podjęto uchwałę o zwiększeniu kapitału zakładowego spółki o 362.800 zł. Jest to 726 udziałów po 500 zł każdy. Kapitał ten stanowi udział powiatu w programie standaryzacji wymienionych oddziałów. 
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...