Trudne początki w powiecie sępoleńskim – 1945 r. (cz. II)

Tomasz Fiałkowski, 08 sierpień 2013, 10:31
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Oswobodzenie powiatu sępoleńskiego w styczniu i lutym 1945 r. oznaczało dla mieszkańców tego terenu zakończenie działań wojennych i dawało nadzieję na lepsze jutro. Jednak rzeczywistość powojenna ukazała cały ogrom tragedii ludzkiej. Oprócz trudnej sytuacji osobistej dochodziło do wielu innych wydarzeń, które powodowały zmianę nastawienia społeczeństwa do nowej powojennej rzeczywistości, a przede wszystkim władzy ludowej.
Trudne początki w powiecie sępoleńskim – 1945 r.  (cz. II)
Trudne początki w powiecie sępoleńskim – 1945 r.  (cz. II)

Wykaz zarekwirowanych zwierząt przez oddział armii radzieckiej w dniu 24 sierpnia 1945 r.

W pierwszych miesiącach po wyzwoleniu powiatu nadal trwały rozboje i rabunki wojsk radzieckich. Czerwonoarmiści poza grabieżą sprzętu rekwirowali i zajmowali majątki ziemskie, często niszczyli je i doprowadzali do ruiny. Tak było na przykład w Dużej Cerkwicy, gdzie Sowieci w sierpniu 1945 roku zarekwirowali stodoły i stogi ze świeżo pozyskanym zbożem, podobnie stało się w Dąbrówce, gdzie oprócz plonów zarekwirowano sprzęt żniwny.
Jeden z wielu przykładów rabunkowej działalności w powiecie odnotowano 24 sierpnia 1945 r., gdzie uzbrojony oddział czerwonoarmistów w liczbie 48 przystąpił do masowej rekwizycji bydła, owiec, wołu, świń ze wsi Runowo, Nowy Dwór oraz z Sitna. W sprawie zaboru mienia mieszkańcy wymienionych wsi interweniowali u Inspektora ds. świadczeń rzeczowych Antoniego Opuchlika w komendzie milicji oraz u komendanta więcborskiego NKWD. Niestety żadna instytucja i służba porządkowa niczego nie wskórała. Mimo przybycia na miejsce rekwizycji 10 milicjantów na czele z plutonowym Kazimierzem Danielkiem, żołnierze radzieccy nadal dokonywali grabieży, powołując się na rozkaz dowódcy. Był to oddział Armii Radzieckiej stacjonujący w Skiczu 10 km od Złotowa. Ogółem żołnierze dokonali rabunku w 14 gospodarstwach i zabrali z nich 227 krów, 260 owiec, 106 świń, 24 woły, 3 cielęta, 1 buhaja, 48 jałowic, 5 macior i 1 knura.
W sprawozdaniu z października 1945 r. starosta Hieronim Skrzyński podawał, iż teren powiatu jest wolny od żołnierzy radzieckich. Pojawiały się natomiast oddziały sowieckie przejazdem. We fragmencie sprawozdania czytamy:
„Stosunek ludności do Armii Czerwonej - poprawny. Od miesiąca jednak żołnierzy sowieckich nie ma już na terenie powiatu. Pojawiają się tylko w przejeździe i z tego powodu zanotowano: 2 kradzieże rowerów (Pęperzyn, Wielowicz); 3 kradzieże koni (Dąbrowa, Mała Cerkwica); 1 rekwizycja pary koni z wozem w Przepałkowie.
Na skutek zameldowania poszkodowanego pościg dał pozytywne rezultaty, odebrano konie żołnierzom sowieckim i zwrócono prawemu właścicielowi”.
W sprawozdaniu Polskiej Partii Socjalistycznej z 11 listopada 1945 r. czytamy: „Wojska sowieckie częściowo teren powiatu już opuściły, trzymają jednak jeszcze najlepsze majątki w swoich rękach”. Według wykazu z 1945 r. wojska radzieckie zajmowały sześć majątków ziemskich o łącznym obszarze 2677, 5 ha, natomiast wojska polskie cztery majątki o obszarze 975,79 ha.
Oprócz rabunków dochodziło ze strony czerwonoarmistów do gwałtów. Jedno z wielu takich zajść zanotowano 26 kwietnia 1945 r., gdzie została zgwałcona mieszkanka Wiśniewki. W Dużej Cerkwicy 12 lipca 1945 r. trzech żołnierzy radzieckich chciało zrabować jednemu z rolników zboże. W trakcie załadunku do worków jeden z czerwonoarmistów próbował zgwałcić młodą kobietę. Wówczas na podwórze wjechała wcześniej zawiadomiona przez sąsiadów milicja. Doszło do strzelaniny, w wyniku której żołnierze radzieccy zostali zabici.
To wszystko powodowało wielką niechęć, wręcz wrogość do wyzwolicieli sępoleńskiej ziemi. Na przykład w Kamieniu wydłubywano oczy żołnierzom radzieckim z plakatów propagandowych.

Bibliografia: Archiwum Państwowe w Bydgoszczy; IPN w Bydgoszczy; M. Golon, Polityka radzieckich władz wojskowych i policyjnych na Pomorzu Nadwiślańskim w latach 1945 – 1947, Toruń 2001; W. Jastrzębski, W dalekim, obcym kraju, Bydgoszcz 1990; Polskie podziemie niepodległościowe w województwach gdańskim i pomorskim (bydgoskim) 1945-1956 [w:] Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956, red. R. Wnuk, S. Poleszak, A. Jaczyńska, M. Śladecka, Warszawa-Lublin 2007; Rok pierwszy. Powstanie i działalność aparatu bezpieczeństwa publicznego na Pomorzu i Kujawach (luty-grudzień 1945), red. B. Binaszewska i P. Rybarczyk, Warszawa – Bydgoszcz – Gdańsk 2010.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
5 października 2013 r. w Gdańsku zmarł Henryk Napieralski, gorący...
Na początku 1945 r., kiedy front przekroczył linię Wisły, a wojska...
Była bardzo pracowita i kochała pomagać innym. Swoją dobrocią,...
Najwyżej oceniane
Była bardzo pracowita i kochała pomagać innym. Swoją dobrocią,...
Czasami trzeba czekać wiele, wiele lat, żeby poznać swoje prawdziwe...
5 października 2013 r. w Gdańsku zmarł Henryk Napieralski, gorący...