stat4u
Powiat

Uzależnienie, które wszystkim polecam

Robert Lida, 31 październik 2019, 09:47
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek podczas sesji rady powiatu wręczono nagrody Krajeńskiego Anioła oraz Krajeńskiej Iskierki za 2018 rok. Nagrody te są przyznawane za społeczną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych.
Uzależnienie, które wszystkim polecam

„Czarne jagódki” wraz z opiekunką

Uzależnienie, które wszystkim polecam

Hanna Korthals-Jacuńska – prawdziwy anioł

Nagrody Krajeńskiego Anioła oraz Krajeńskiej Iskierki są nagrodami starosty, ale przyznaje je Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. Tym razem na wniosek dyrektora Miejsko -Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku „Anioła” przyznano Hannie Korthals -Jacuńskiej, prezesowi Krajeńskiego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane z siedzibą w Więcborku. O działaniach tego szczególnego stowarzyszenia już pisaliśmy i byliśmy świadkami pierwszych spotkań jego członków. Stowarzyszenie o wszystko mówiącej nazwie „Silni duchem” skupia i pomaga chorym na SM z terenu całego powiatu. Nie tylko ich integruje, ale również aktywizuje, zwłaszcza w dziedzinie rehabilitacji, która w tej chorobie ma ogromne znaczenie.
– Dziękuję wszystkim aniołom, które pomagają naszemu stowarzyszeniu. Pomaganie uzależnia, ale to jest fajne uzależnienie, które wszystkim polecam – powiedziała laureatka Krajeńskiego Anioła.
Później uwaga osób zgromadzonych w sali sesyjnej im. Lucjana Prądzyńskiego skupiła się na kilkuletnich bohaterach. To laureaci Krajeńskiej Iskierki czyli młodszej siostry „Anioła” przyznawanej osobom nieletnim, ale dokładnie za to samo. Tegoroczną „Iskierkę” otrzymała grupa zuchów – wolontariuszy „Czarne Jagódki”, działającej w sępoleńskim przedszkolu Bajka. Opiekunem grupy jest Anna Górniak. Mali wolontariusze, mimo młodego wieku, wzięli już udział w wielu akcjach charytatywnych. Nie tak dawno pisaliśmy o tym, jak rozprowadzali wśród mieszkańców szmaciane lalki wykonane wspólnie z rodzicami. Zebrane w ten sposób środki przekazano na konto akcji Unicef związanej z zakupem szczepionek dla dzieci z najuboższych zakątków świata. Jagódki nic nie powiedziały, ale ich uśmiechy są bezcenne.
Uroczystość wręczenia nagród zbiegła się z końcem kadencji Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. W związku z tym jej przewodnicząca Monika Lipecka złożyła sprawozdanie z działalności rady, a starosta specjalnymi listami podziękował jej członkom za 4 lata pracy. Rada jest organem opiniodawczym i w ciągu minionej kadencji spotkała się 21 razy , wydając 20 opinii oraz rozpatrując kilkanaście wniosków.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...