stat4u
Runowo

Żywa lekcja historii

Robert Środecki, 12 grudzień 2019, 11:14
Średnia: 0.0 (0 głosów)
We wtorek w kościele parafialnym w Runowie odbyła się żywa lekcja historii z udziałem uczniów miejscowej szkoły, proboszcza parafii w Runowie i naukowców z muzeum w Kórniku koło Poznania. Motywem przewodnim były losy rodziny Orzelskich oraz postać ,,Białej Damy”, czyli Teofili z Działyńskich. Ponadto w tym roku przypada 410. rocznica ukończenia budowy kościoła parafialnego w Runowie.
Żywa lekcja historii

Uczniowie szkoły po raz pierwszy odwiedzili krypty kościoła

Żywa lekcja historii

Trumny znajdujące się w krypcie kościoła kryją wiele tajemnic

We wtorek w Runowie gościli pracownicy Polskiej Akademii Nauk: Małgorzata Potocka, Aneta Falk i Mikołaj Potocki, którzy są związani z Biblioteką Kórnicką.
– Badamy losy ,,Białej Damy”, czyli Teofili z Działyńskich, która urodziła się w Runowie, a była również właścicielką zamku w Kórniku i okolicznych wsi, natomiast jej rodzina była właścicielami dóbr runowskich. Ona tutaj przez jakiś czas jako właścicielka mieszkała, rządziła, wydawała rozporządzenia i przywileje. Zdobyliśmy informacje, że jej rodzice zostali pochowani tutaj w kościele w Runowie. Dlatego skontaktowaliśmy się z księdzem proboszczem. Chcieliśmy również zobaczyć kościół, w którym pierwotnie wisiał obraz ,,Białej Damy”, który obecnie znajduje się w Kórniku – powiedziała podczas pobytu w Runowie Małgorzata Potocka.
Ksiądz proboszcz Sylwester Olszanowski wykorzystał wizytę naukowców i postanowił zorganizować żywą lekcję historii z uczniami miejscowej szkoły. Warto przypomnieć, że patronami placówki są Elżbieta i Jan Orzelscy, byli właściciele Runowa. To ich życia dotyczyła prezentacja historyczna przygotowana przez uczniów szkoły. W tym szczególnym dniu ksiądz proboszcz odsłonił kryptę, gdzie spoczywają Orzelscy. Każdy mógł tam wejść i zobaczyć, w jakim stanie zachowały się trumny. Dla historyków była to prawdziwa gratka. Zaproszeni goście opowiedzieli kilka legend związanych z ,,Białą Damą” i zapytali uczniów miejscowej szkoły, czy wiedzą, kim była. Odpowiedź była negatywna. Tę lukę wiedzy bez trudu można wypełnić. Historycy z Polskiej Akademii Nauk zaprosili uczniów SP w Runowie i wszystkich mieszkańców na wycieczkę do Kórnika, aby przybliżyć im postać ,,Białej Damy”.
– Taki wyjazd dla parafian planujemy w maju przyszłego roku – powiedział ks. proboszcz Sylwester Olszanowski.
Spotkanie, które odbyło się w kościele parafialnym w Runowie było żywą lekcją historii. Wizyty w takich miejscach jak świątynne krypty i możliwość dotknięcia przedmiotów mających kilkaset lat jest dla młodych ludzi bezcennym doświadczeniem.  

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...