70 lat LO w Sępólnie

Robert Lida, 05 lipiec 2015, 08:22
Średnia: 0.0 (0 głosów)
– Co się stało z naszą klasą? – na to pytanie odpowiadali w sobotę uczestnicy czwartego zjazdu absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie, zorganizowanego w 70. rocznicę powstania szkoły. Z zaproszenia komitetu organizacyjnego i dyrekcji skorzystało ponad 400 absolwentów.
70 lat LO w Sępólnie

Najstarsi absolwenci - 1949 -1951 rok. Fot. Robert Lida

Już od godzin przedpołudniowych po Sępólnie krążyły grupki uczestników zjazdu, którzy odwiedzali stare zakamarki. Wielu z nich rozjechało się po świecie i jest to praktycznie jedyna okazja do odwiedzenia swojej alma mater. Zjazd zainaugurowała msza święta odprawiana na szkolnym boisku przez ks. Tadeusza Czyża, sępoleńskiego wikariusza, który w szkole uczy katechezy. „Bawcie się w pokoju Chrystusa” – w ten oryginalny sposób pobłogosławił zjazdowiczów, którzy rozsiedli się pod wielkimi namiotami i od razu przystąpili do wspominania szkolnych czasów. Przez te rozmowy z trudem przebijały się wystąpienia oficjalnych gości i dyrektora Tomasza Cyganka, który odbierał od nich kwiaty, prezenty i gratulacje. Tomasz Cyganek jest 11. dyrektorem szkoły, którą ukończyło ponad 3000 absolwentów. Rekordzistą jest jego poprzednik, Włodzimierz Stawisiński, który placówką kierował przez ćwierć wieku. Kolejki absolwentów ustawiały się do Bolesławy Zagrobelnej, która kierowała szkołą do 1984 roku, przez jedną kadencję, w zastępstwie Edwarda Szlezera. Pani Bolesława zawsze cieszyła się ogromnym szacunkiem swoich uczniów i widać to do dzisiaj.
– Na 19 nauczycieli pracujących w tej szkole 10 to jej absolwenci. Połowa pracowników Urzędu Miejskiego w Sępólnie to także jej absolwenci – zaznaczył w swoim przemówieniu dyrektor Cyganek. Z okazji zjazdu na ścianie szkolnego korytarza pojawiła się księga wybitnych absolwentów, a na frontowej ścianie budynku głównego pamiątkowa tablica. Na razie wpisano do niej 14 nazwisk. Niemal przed każdym nazwiskiem widnieje skrót tytułu naukowego. W tym towarzystwie znalazł się biskup Bogdan Wojtuś. Stałym punktem odwiedzanym przez zjazdowiczów była szkolna izba tradycji, w której wyłożono klasowe kroniki. Z okazji zjazdu powstało także okolicznościowe wydawnictwo oparte na wspomnieniach absolwentów. Później były już tylko wspomnienia ustne. Panie chwaliły się swoimi wnukami i dziećmi, pokazując papierowe zdjęcia lub te cyfrowe, w komórkach. Dzięki cudom techniki każda klasa mogła bez najmniejszych problemów uwiecznić to spotkanie. Uczestnicy zjazdu bawili się do rana podczas balu absolwenta.

Księga wybitnych absolwentów
Prof. dr hab. nauk med. Lidia Wenda-Różewicka
Matura 1950 r., lekarz, specjalista w zakresie andrologii, cytofizjologii, embriologii. Pracownik naukowy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

 Prof. dr hab. Józef Heldt
Matura 1953 r., fizyk, pracownik naukowy Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego.

Bp Bogdan Wojtuś
Matura 1953 r., biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy gnieźnieński w latach 1988-2012, od 2012 roku biskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej.

Prof. dr hab. Brunon Kamiński
Matura 1960 r., matematyk, emerytowany profesor Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prof. dr hab. Tadeusz Król
Matura 1960 r., fizyk. Kierownik Katedry Fizyki Akademii Morskiej w Gdyni, członek Rady Naukowej Instytutu Oceanologii PAN

Prof. dr hab. Krzysztof Stefański
Matura 1968 r., fizyk , kierownik Zakładu Teorii Układów Biomedycznych w Katedrze Podstaw teoretycznych Nauk Biomedycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jeden z założycieli Pracowni Języka i Kultury Japońskiej na UMK w Toruniu.

Prof. dr hab. Witold Stefański
Matura 1972 r., romanista, kierownik Katedry Filologii Romańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dr Bożena Dorawa-Mrozewicz
Matura 1972 r., pracownik naukowy w Zakładzie Mikologii Lekarskiej i Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

 Prof. dr hab. Danuta Musiał
Matura 1976 r., historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN.

Dr Krzysztof Kannenberg
Matura 1976 r., Ekonomista, pracownik naukowy w Katedrze Ekonomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.

Kazimierz Pytko
Matura 1976 r., dziennikarz, publicysta i podróżnik. Laureat „Nagrody Kisiela”.

Dr hab. Grzegorz Domek
Matura 1986 r., prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Prof. dr hab. Winicjusz Drozdowski
Matura 1991 r., fizyk, kierownik I Pracowni Fizycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kacper Ziemiński
Matura 2009 r., Żeglarz startujący w klasie Laser. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2008 r.  i w Londynie 2012 r.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...