Absolwent ZSCKR biskupem gdańskim

Robert Lida, 12 styczeń 2014, 07:10
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Absolwent Technikum Rolniczego w Sypniewie, Wiesław Szlachetka, przyjął w sobotę święcenia biskupie. Uroczystość odbyła się w bazylice archidiecezjalnej w Gdańsku Oliwie.
Absolwent ZSCKR biskupem gdańskim

Gratulacje nowemu biskupowi pomocniczemu składa Marek Witkowski, obok Ilona Liszka, która podarowała mu jeden ze swoich olejnych obrazów

Szkoła w Sypniewie, żartobliwie nazywana kuźnią talentów, traktowana przez organ zarządzający jako zło konieczne, broni się sama. Jej mury opuścili przyszli ministrowie, wójtowie, burmistrzowie i prezesi oraz całe szeregi bezimiennych, porządnych, dobrych ludzi. Właśnie dołączył do nich nowy biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej. Wiesław Szlachetka urodził się 21 listopada 1959 roku w Małej Komorzy (powiat tucholski). W 1980 roku ukończył zaoczne Technikum Rolnicze w Sypniewie.
– To była szkoła 3,5-letnia. Najczęściej trafiały tutaj dzieci rolników, które chciały podnieść swoje klasyfikacje. Do końca dotrwało nas naprawdę niewielu. Pamiętam tego szczupłego chłopaka. Siedział w pierwszej ławce. Był jednym z najlepszych uczniów. Kiedy czytał wypracowanie, to mieliśmy wrażenie, że głosi kazanie. Uczniowie tej klasy byli w różnym wieku, nieraz dzieliło nas wiele lat. Byłem starszy od Wiesia i trzymałem się ze swoimi kolegami rówieśnikami. To jest dla mnie ogromne zaskoczenie, że kolega z klasy zaszedł tak daleko i został biskupem. Nawet nie wiedziałem, że jest księdzem – mówi Alfons Buda z Wiśniewy, który z przyszłym biskupem chodził do jednej klasy.
Po maturze Wiesław Szlachetka trafił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Tutaj na jednym roku studiował z Markiem Witkowskim z Więcborka.
– Wiesiu miał ksywę „Luks”. Nawet nie wiem dlaczego. To bardzo sympatyczny, wesoły i zawsze uśmiechnięty człowiek. Dwa lata temu mieliśmy zjazd rocznika u niego na parafii w Gdańsku. Na święcenia biskupie kupiliśmy mu pastorał – mówi Marek Witkowski.
Święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 1986 roku. Do 2000 roku pracował jako wikariusz parafii Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku. Następnie został ustanowiony proboszczem nowo powstałej parafii pw. św. Polikarpa Biskupa i Męczennika w Gdańsku Osowej. Przez cały czas swojej pracy duszpasterskiej studiował. Uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych w zakresie biblistyki. 21 grudnia papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym Archidiecezji Gdańskiej.
– Niestety, z przyczyn niezależnych ode mnie nie mogłem pojechać do Gdańska, ale w imieniu swoim, rady pedagogicznej i wszystkich uczniów wystosowałem do „naszego” biskupa list gratulacyjny – mówi Marian Basa, dyrektor ZSCKR w Sypniewie.
Ks. dr. Wiesław Szlachetka święcenia biskupie przyjął z rąk głównego konsekratora, nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp Celestino Migliore. Współkonsekratorami byli: metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź oraz ks. abp Henryk Muszyński Prymas Polski senior. Zawołaniem nowego ks. biskupa są słowa („Magnificate Dominum Mecum”) – „Uwielbiajcie ze mną Pana”.
Biskup nominat Wiesław Szlachetka był od 2000 r. proboszczem nowo powstałej parafii pw. św. Polikarpa Biskupa Męczennika w Gdańsku Osowej. Wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Oliwie i Kolegium Teologicznym w Gdyni. Prowadził także wykłady z symboliki biblijnej w Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.  
– Od dziś jako biskup Świętego Powszechnego Katolickiego Kościoła i prawowity Następca Apostołów, „Postępując jak ojciec, brat i przyjaciel każdego człowieka, będziesz towarzyszył każdemu jako żywy obraz Chrystusa, naszej nadziei, w której spełniają się wszystkie obietnice Boże i zaspokojone zostają wszystkie oczekiwania stworzenia”(Pastores gregis 4). (...)
Będziesz służył naszej Archidiecezji, jako jej biskup pomocniczy, jako przewodnik po drogach wiary, sługa jedności naszej wspólnoty diecezjalnej, którą my, biskupi, mamy prowadzić drogami zbawienia.
Zostajesz włączony do grona Episkopatu Polski w szczególnym czasie, kiedy w ojczyźnie naszej, Kościół i Jego Pasterze stają się znowu znakiem sprzeciwu, kontestacji, celem ataków, naigrawań, szyderstw. Kiedy do głosu dochodzą agresywne ideologie i ugrupowania, które chciałby Kościół zepchnąć ze sceny polskiego życia, do prawodawstw wprowadzić rozwiązania, które stanowią policzek dla zasad wiary i moralności chrześcijańskiej. Nadchodzi czas próby, kiedy Kościół coraz częściej stawiany jest przed sanhedrynami współczesnego świata. Kiedy nie próżnują krzewiciele nihilizmu i duchowej pustki.
Każdy czas próby, to czas świadectwa. Wiary, wierności, odwagi… Mamy – Biskupi Ojczyzny – obowiązek nie tylko przepowiadać Ewangelię, także demaskować to, co jest w świecie złe, fałszywe, przewrotne. Odzyskiwać dla Chrystusa wartości i ludzi, ofiary presji ideologicznych i społecznego wykluczenia. Nieść światło Ewangelii. Nie pozwolić, aby zostało przytłumione, przysłonięte. Aby przestało rozświetlać mocnym blaskiem drogę narodu (...)  – głosił w homilii metropolita gdański.
Świadkiem nadania godności biskupiej Wiesławowi Szlachetce był Marek Witkowski oraz Ilona Liszka z Sypniewa, która podarowała mu swój obraz olejny przedstawiający Jana Pawła II.

*   *   *
Biskup Szlachetka kończył szkołę średnią w Sypniewie, ale nie jest to jedyna rzecz, która łączy go z powiatem sępoleńskim. W Wąwelnie mieszka jego starszy brat Stanisław.
– Oczywiście, byłem na uroczystościach w Gdańsku. Głowy z tego powodu, że mam takiego brata, wyżej nie noszę. Teraz stoi przed nim wielkie wyzwanie, nowe zadania i odpowiedzialność. O tym trzeba pamiętać – mówi Stanisław Szlachetka.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...