Awanse, odznaczenia i nowa komenda

Robert Lida, 27 lipiec 2014, 05:55
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W piątek Sępólno było gospodarzem wojewódzkich obchodów święta policji przypadającego w 95. rocznicę powołania policji państwowej. Funkcjonariusze z Sępólna otrzymali z tej okazji najcenniejszy prezent, jaki mogli sobie wymarzyć: wyremontowaną i rozbudowaną komendę powiatową. W wielkim upale ponad stu policjantów z całego województwa odebrało odznaczenia i awanse służbowe. W całym województwie pracuje 4.802 policjantów wspomaganych przez 1.200 pracowników cywilnych.
Awanse, odznaczenia i nowa komenda

Przecięcie wstęgi i już można zwiedzać nową komendę. Fot. Robert Lida

Sępólno było już organizatorem podobnej imprezy w 2003 roku.Pomysł, aby zrobić to ponownie właśnie w tym roku, podsunął były starosta Tomasz Cyganek podczas ubiegłorocznego spotkania z sępoleńskimi policjantami z okazji ich święta. Okazja ku temu nadarzyła się znakomita - oddanie do użytku wyremontowanej komendy. Już z góry było wiadomo, że będzie to przedsięwzięcie niezwykle karkołomne, ponieważ zgodnie z umową inwestycja miała być zakończona 31 grudnia br. Wykonawca, firma Prefabet z Białych Błót, zobowiązał się jednak do wcześniejszego oddania budynku do użytku. Do Sępólna nie przyjechał z powodu upałów zapowiadany biskup. Uroczystą mszę świętą w kościele parafialnym odprawił kapelan kujawsko-pomorskich policjantów ks. Stanisław Kozłowski. Pomagał mu jego odpowiednik ze straży pożarnej ks. brygadier Zenon Rutkowski. W swej homilii kapelan nawiązał do historii policji państwowej II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza mordu policjantów w Twerze.
– Dziś służba też wymaga ofiar. Służebna postawa wobec narodu wynika wprost z roty policyjnej przysięgi. Należy przy tym pamiętać, że dla policjanta godność człowieka musi być oczywistą normą. Dobry policjant to policjant wyszkolony, ale nade wszystko powinien on dostrzegać drugiego człowieka. Nie ma innej drogi – mówił ks. Stanisław Kozłowski.
Z kościoła policjanci reprezentujący wszystkie powiaty województwa, prowadzeni przez kompanię honorową i orkiestrę dętą, przemaszerowali na plac przy nowej komendzie powiatowej. Wśród gości znalazł się generał Krzysztof Gajewski, zastępca komendanta głównego policji, były komendant wojewódzki w Bydgoszczy. Byli też obecni: komendant wojewódzki insp. Krzysztof Zgłobicki, wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb, samorządowcy, mieszkańcy i rodziny policjantów.
– Pamiętamy o swojej tradycji i historii, ale jednocześnie unowocześniamy swoją działalność. Ta nowa komenda jest tego dowodem – powiedział generał Gajewski, składając życzenia wszystkim policjantom z okazji ich święta.
Generał wręczył ustawionym w równiutkim szeregu policjantom odznaczenia: Medale za Długoletnią Służbę, odznaki Zasłużony Policjant, Medale za Zasługi dla Policji oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Wśród odznaczonych i awansowanych byli także przedstawiciele sępoleńskiej komendy. Po tej uroczystości, odbywającej się zgodnie z policyjnym ceremoniałem, oficjalnie oddano do użytku wyremontowaną i rozbudowaną komendę.
– Komenda w Sępólnie do tej pory nie spełniała żadnych standardów budynków użyteczności publicznej. Teraz boję się, że te standardy zawyża. Inwestycja kosztowała prawie 7 milionów złotych i została zakończona 5 miesięcy przed terminem umownym – mówił insp. Krzysztof Zgłobicki.
Po przecięciu wstęgi i poświęceniu obiektów każdy mógł obejrzeć dzieło budowlańców i architektów. W ramach inwestycji zmodernizowano i rozbudowano budynek główny. Wybudowano od podstaw pawilon, w którym pracować będą funkcjonariusze sekcji kryminalnej. Tutaj znalazł się specjalny pokój przesłuchań oraz pomieszczenie do okazań z lustrem weneckim. Wyremontowano też całkowicie zabytkowy budynek sekcji prewencji i ruchu drogowego. Każdy policjant ma nowy komputer, biurko i krzesło oraz dostęp do nowoczesnych i funkcjonalnych pomieszczeń socjalnych. Zmieniło się też otoczenie budynków. Policyjny kompleks jest prawdziwą perełką i niewątpliwie dodaje miastu uroku.
W godzinach wieczornych organizatorzy zaprosili mieszkańców i gości na molo, gdzie zorganizowano festyn. Tutaj ogłoszono wyniki plebiscytu na dzielnicowego roku. Wygrał go st. sierż. Dariusz Warnke, odpowiedzialny za rejon piąty, tj. część gminy Kamień.
Konstrukcja ronda dosłownie się ugięła, kiedy pojawili się na nim chętni do obejrzenia działań policyjnego śmigłowca na Jeziorze Sępoleńskim. Wszyscy wysoko ocenili kunszt pilotów, którzy rozgrzanych słońcem widzów chłodzili wodną bryzą podnoszącą się z powierzchni wody. Na scenie prezentowali się rozmaici wykonawcy: wokaliści, tancerze. Swój pokaz dała też grupa AT z Bydgoszczy. Przez cały czas trwały rozmaite konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych. Robot, który służy saperom do przenoszenia niebezpiecznych przedmiotów, tym razem częstował dzieci lizakami. Bardzo ciekawe stoisko przygotował Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Chętni mogli skorzystać z symulatora zdarzeń oraz specjalnych okularów imitujących jazdę pod wpływem alkoholu. Mobilne laboratorium kryminalne hurtem produkowało odciski palców. Każdy mógł tutaj znaleźć coś dla siebie, zwłaszcza najmłodsi.
Należy też wspomnieć o publikacji Pawła Zawady, zastępcy komendanta powiatowego, która ukazała się drukiem z okazji piątkowego święta. Komendant, mimo że mieszka w Człuchowie, napisał książkę pt. „Policja państwowa w powiecie sępoleńskim”. Publikacja obejmuje lata od powołania tej formacji do wybuchu II wojny światowej. Ten bardzo interesujący materiał jest poparty wieloma dokumentami i fotografiami. Odnajdujemy w nim m.in. historię Mariana Stroińskiego, dziadka wójta Leszka Stroińskiego, który właśnie dlatego, że był policjantem, wraz ze swoim 19-letnim synem trafił do obozu w Karolewie, gdzie został zamordowany. Jest to 90 stron bardzo interesującej lektury.

Odznaczeni i awansowani funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie:
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalem srebrnym „Za Długoletnią Służbę” odznaczeni zostali: asp. szt. Maciej Kaczmarek, asp. szt. Zbysław Prużyński, asp. szt. Ryszard Syldatk, kom. Krzysztof Wieczorek.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalem brązowym „Za Długoletnią Służbę” odznaczony został st. asp. Rafał Baczyński.
Minister Spraw Wewnętrznych w uznaniu szczególnych zasług w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego przyznał złotą odznakę „Zasłużony Policjant” insp. Krzysztofowi Różańskiemu.
Awanse na wyższe stopnie otrzymali:
- nadkomisarza: kom. Krzysztof Wieczorek;
- aspiranta sztabowego: st. asp. Aleksandra Bratz, st. asp. Andrzej Dąbrowski, st. asp. Leszek Śmigiel, st. asp. Michał Tobolski;
- starszego aspiranta: asp. Adrianna Buretta, asp. Marek Cyckowski, asp. Adam Duber, asp. Radosław Łukaszewski, asp. Krzysztof Milachowski, asp. Wiesław Nawrocki, asp. Bartosz Rosa, asp. Michał Tuński;
- aspiranta: mł. asp. Mariusz Chyrchel, mł. asp. Marek Stachowicz;
- młodszego aspiranta: sierż. szt. Michał Czerwiński, sierż. szt. Mateusz Łochowicz;
- sierżanta sztabowego: st. sierż. Antoni Bogdaszewski, st. sierż. Adam Kłodziński, st. sierż. Robert Olter, st. sierż. Dariusz Warnke, st. sierż. Małgorzata Warsińska, st. sierż. Radosław Ziółkowski;
- starszego sierżanta: sierż. Hubert Żmienko;
- sierżanta: st. post. Tomasz Jaworski, post. Adrian Jędryczka, st. post. Jakub Pilacki.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...