Przepałkowo (gmina Sośno)

Chleba naszego coraz droższego

Robert Lida, 31 sierpień 2023, 11:30
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Przepałkowo było gospodarzem tegorocznego święta plonów gminy Sośno. Ostatnie dożynki w gminie Sośno odbyły się jeszcze przed wybuchem pandemii. Trudno się dziwić, że po tak długiej przerwie zainteresowanie imprezą było bardzo duże.
Chleba naszego coraz droższego

Starostowie dożynek wręczyli wójtowi bochen chleba z tegorocznych zbiorów i owoce

Chleba naszego coraz droższego

Najmłodsi uczestnicy dożynkowego korowodu

Tegoroczne dożynki zbiegły się z jubileuszem 50-lecia utworzenia gminy Sośno. Przepałkowo gospodarzem święta było po raz trzeci. Uroczystości rozpoczęła msza święta dziękczynna odprawiana w kaplicy w Obodowie przez proboszcza parafii w Wałdowie ks. Krzysztofa Węsierskiego. Homilię wygłosił ks. prałat Andrzej Jaskuła z Sośna. Ksiądz prałat przypomniał, że tegoroczne dożynki zbiegły się z kościelnym świętem Matki Boskiej Częstochowskiej, a ziemię, którą uprawiają rolnicy, porównał do matki. W trakcie mszy starostowie dożynkowi Bożena Kowalska z Dębin oraz Dawid Szwajca z Mierucina wręczyli ks. Krzysztofowi bochen chleba oraz talerz z owocami, a ten złożył je na ołtarzu. 
Po mszy św. uroczystość przeniosła się do Przepałkowa. Przez wieś przeszedł korowód, z delegacjami niosącymi dożynkowe wieńce, który dotarł na boisko przy szkole podstawowej. Tutaj ze sceny wszystkich przywitał sołtys Przepałkowa Mirosław Dominiak. Później miał miejsce dożynkowy obrzęd. Starostwie dożynek wręczyli gospodarzom gminy: przewodniczącej rady gminy Krystynie Wąsik oraz wójtowi Leszkowi Stroińskiemu tegoroczne dary ziemi, a w szczególności bochen chleba upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów. Wójt ucałował bochen, następnie go pokroił i rozdał uczestnikom święta. Już tradycyjnie wójt wręczył listy gratulacyjne wyróżniającym się rolnikom z terenu gminy. W tym roku takie wyróżnienie otrzymali: Adam Jamnik z Dębin, Paweł Dammer z Dziedna, Jarosław Rzepecki z Jaszkowa, Mariusz Wasiak z Mierucina, Wiesław Narewski z Obodowa, Tomasz Dąbrowski z Przepałkowa, Marcin Rakowski z Rogalina, Piotr Kot z Sitna, Czesław Urban ze Skoraczewa, Łukasz Paliga z Sośna, Krzysztof Dyrka z Szynwałdu, Michał Michaś z Tonina,  Łukasz Dąbrowski z Toninka, Waldemar Żakowicz z Tuszkowa, Krzysztof Jasiek z Wąwelna, Gospodarstwo Rolne Szkółka Sadzonek Józef Niewczas z Wielowicza, Krzysztof Wilgosiewicz z Wielowiczka i Stefan Siwiec z Zielonki. Leszek Stroiński wręczył również podziękowania paniom, które przygotowały dożynkowe wieńce. 
Po oficjalnej części uroczystości uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego biesiadowania. Czekały na nich liczne punkty gastronomiczne, stoiska z rękodziełem i atrakcje dla dzieci. Ze sceny przygrywała kapela podwórkowa „Cynamony” z Bydgoszczy. 
Dożynki z założenia są dniem radości po zakończonych żniwach. Jednak, jak mówią rolnicy, w tym roku wcale nie jest im do śmiechu. Co prawda tona pszenicy za 800 złotych oferowana na skupie rolnikowi wywołuje uś-miech, ale raczej przez łzy. Praktycznie każdy rolnik mówi, że jest to cena poniżej kosztów produkcji. Z kolei konsumenci narzekają na coraz wyższe ceny chleba. Mamy tutaj na myśli chleb, a nie to, co sprzedają w marketach.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...