Debatowali o bezpieczeństwie

Robert Środecki, 06 marzec 2016, 06:09
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Kolejna sesja Rady Miejskiej w Sępólnie była poświęcona przede wszystkim problemom bezpieczeństwa mieszkańców miasta i gminy. Radni wysłuchali szczegółowych sprawozdań komendantów policji i straży pożarnej. Ponadto podjęli kilka uchwał. Najważniejsze dotyczyły sprzedaży gminnych nieruchomości w parku przemysłowym i ustalenia zasad przyznawania stypendiów za wybitne osiągnięcia edukacyjne.
Debatowali o bezpieczeństwie

Burmistrz Stupałkowski podziękował ustępującym prezesom OSP Zygmuntowi Zdrojewskiemu i Andrzejowi Rydzkowskiemu. Fot. Robert Środecki

Komendanci o bezpieczeństwie
Trochę optymizmu w serca radnych wlał Krzysztof Różański, komendant powiatowy policji, który przedstawił policyjne statystyki za rok ubiegły i stwierdził, że w minionych 12 miesiącach odnotowano wyraźny spadek liczby przestępstw. – Odnotowaliśmy mniej bójek i pobić, mniej kradzieży mienia, mniej rozbojów i wymuszeń oraz mniej przestępstw drogowych. Odnotowaliśmy za to więcej przestępstw korupcyjnych i więcej przestępstw, w których  pokrzywdzonymi byli funkcjonariusze. 41% wszystkich zdarzeń odnotowanych w powiecie ma miejsce w gminie Sępólno. W ubiegłym roku policjanci odnotowali 1312 interwencji – powiedział komendant. Radni zwrócili uwagę na kilka kwestii: niewłaściwe parkowanie pojazdów w miejscach niedozwolonych i bezpańskie psy będące utrapieniem mieszkańców. Szczególnie aktywni byli Marian Herder i Kazimierz Drogowski. Komendant stwierdził, że opieka nad bezpańskimi psami jest obowiązkiem gminy. Radny Grzegorz Dudek pytał, czy istnieje możliwość odwiedzenia komendy w celu zbadania stanu trzeźwości. Krzysztof Różański odpowiedział, że istnieje taka możliwość. Radny Janusz Tomas wnioskował o wystąpienie do zarządu powiatu o wszczęcie działań umożliwiających parkowanie pojazdów w zatoce autobusowej na ulicy Wojska Polskiego. Radny miał na myśli postój trwający około 5 minut. Z takiego przywileju mogliby skorzystać mieszkańcy przywożący dzieci do szkoły lub osoby kupujące prasę w pobliskim kiosku. Szczegółowe sprawozdanie na temat stanu bezpieczeństwa pożarowego w gminie przedstawił Maciej Suchomski, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie. – Na terenie powiatu odnotowaliśmy w ubiegłym roku 718 zdarzeń, z czego 298 w gminie Sępólno, w tym 36 pożarów, 260 miejscowych zagrożeń i kilka alarmów fałszywych. Największe nasilenie zdarzeń ma miejsce w okresie letnim – powiedział zastępca komendanta. Działalność straży pożarnej nie ogranicza się wyłącznie do udziału w akcjach ratowniczo--gaśniczych. Ważnym aspektem jest przeprowadzanie kontroli budynków użyteczności publicznej, odbiór techniczny budynków i szeroko pojęta edukacja. Podczas obrad poświęconych bezpieczeństwu burmistrz Sępólna Waldemar Stupałkowski podziękował za prace i zaangażowanie wszystkim strażakom ochotnikom i nagrodził dwóch ustępujących prezesów okolicznych jednostek Zygmunta Zdrojewskiego z Zalesia i Andrzeja Rydzkowskiego z Wałdowa.

Stypendia i nieruchomości
W drugiej części obrad radni podjęli kilka uchwał. Najpierw dokonali korekty w uchwale w sprawie zasad przyznawania stypendiów za wybitne osiągnięcia edukacyjne. Znalazł się w niej zapis mówiący o tym, że stypendium otrzymają uczniowie szkół podstawowych, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,4 i uczniowie gimnazjów, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,2.  Dodatkowym wymogiem jest wzorowa ocena z zachowania. Na wsparcie mogą również liczyć osoby legitymujące się znakomitymi wynikami sportowymi lub artystycznymi. Chodzi o uczniów, którzy zajęli miejsca od I – III w konkursach ogólnopolskich. Z wnioskiem o dokonanie zmian w regulaminie wystąpili radni z komisji oświaty, którzy chcieli, żeby precyzyjnie określić średnią ocen uprawniającą do otrzymania stypendium. Pomoc finansową mają otrzymywać najlepsi z najlepszych. Za wprowadzeniem zmian opowiedziało się 10 radnych, 3 było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu. W czwartek radni zdecydowali o sprzedaży dwóch niezabudowanych nieruchomości o powierzchni 1600 m2 każda w powstającym parku przemysłowym. O wykup działek zwróciło się dwóch przedsiębiorców. Na sesji nie padły nazwy firm nabywających grunty, a to oznacza, że część radnych, podejmując uchwałę, nie wiedziała komu gmina zamierza sprzedać nieruchomości. Podobno mają to być podmioty z branży drzewnej.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...