Runowo Krajeńskie

Dwadzieścia lat z Orzelskimi

Robert Lida, 04 maj 2023, 10:30
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegłym tygodniu dwudziestą rocznicę nadania imienia Elżbiety i Jana Orzelskich obchodziła Szkoła Podstawowa w Runowie. Z tej okazji w kościele parafialnym mszę świętą odprawił biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, a później w szkolnej sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia.
Dwadzieścia lat z Orzelskimi

Szkoła w Runowie nierozerwalnie jest związana z historią wsi i regionu

Dwadzieścia lat z Orzelskimi

Występ przedszkolaków był długo oklaskiwany

25 kwietnia 2003 r. Rada Miejska w Więcborku na wiosek dyrektora szkoły Marii Nowickiej, poparty przez radę pedagogiczną oraz radę rodziców, podjęła uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Runowie imienia Elżbiety i Jana Orzelskich, dawnych właścicieli Runowa, a w zasadzie jego budowniczych. Runowo nie byłoby tym czym jest, gdyby nie Orzelscy. Popiersia patronów dłuta Antoniego Cegielskiego dumnie stoją przed budynkiem szkoły. 
Rocznicowe obchody rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiana przez biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka, któremu asystował proboszcz parafii Świętej Trójcy w Runowie ks. Sylwester Olszanowski.
XVII-wieczny kościół parafialny w Runowie jest bezpośrednio związany z Elżbietą i Janem Orzelskimi, którzy byli jego fundatorami. To ich szczątki pochowano w krypcie, która znajduje się pod podłogą kościoła. 
– Dzisiaj nie macie lekcji, ale zobaczcie, tutaj jest jak w szkole. Wszyscy siedzicie i patrzycie w tę samą stronę. Tylko zamiast tablicy tutaj jest Pan Jezus. Tutaj nie ma klasówek, ale na końcu będzie egzamin z całego życia. Wybór patrona szkoły to jest wybór jej profilu, wzoru do naśladowania. Takim autorytetem był Jan Orzelski i jego żona Elżbieta. W ich życiu obowiązywały trzy zasady: być obecnym, czyli mieć cele, wychodzić naprzeciw, czyli dzielić się z innymi, oraz kochać ludzi –  mówił w swoim kazaniu jego ekscelencja Krzysztof Włodarczyk. 
Z okazji rocznicy otwarto kościelną kryptę. Każdy mógł do niej zejść i stanąć oko w oko z Orzelskimi. Ksiądz proboszcz, korzystając z tego, że do Runowa przyjechało tylu gości, opowiedział o tutejszym kościele, który został wzniesiony w 1609 roku i jest to jedyny renesansowy kościół w północnej Polsce. Obiekt jest nieustannie remontowany i restaurowany. – Zrobimy z niego perełkę – zapewnił ks. Sylwester. 
Z kościoła uczestnicy mszy, prowadzeni przez szkolny sztandar, przemaszerowali na teren szkoły, a dokładnie do sali gimnastycznej. Tutaj gości i zgromadzonych uczniów przywitała dyrektor Daria Fabia-Stryszyk. Obok księdza biskupa zasiadł wicewojewoda kujawsko-pomorski Radosław Kempinski. Byli też lokalni samorządowcy, przedstawiciel kuratorium w Bydgoszczy, przedstawiciele firm, które współpracują ze szkołą, rodzice i oczywiście uczniowie. Obecnie do szkoły w Runowie uczęszcza 145 dzieci, w tej liczbie mieszczą się również przedszkolaki. 
Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali krótką część artystyczną. Odśpiewali wesoły hymn szkoły, zaprezentowali układy taneczne oraz kilka historycznych scenek z czasów, kiedy w Runowie żyli Elżbieta i Jan Orzelscy. Przy tak zacnym audytorium dyrektor szkoły podsumowała i nagrodziła zwycięzców trzech konkursów, które ogłoszono w styczniu. Był to konkurs na herb Runowa, konkurs na makietę Runowa oraz na przewodnik po regionie. Później do pani dyrektor ustawiła się długa kolejka gości z kwiatami, upominkami i gratulacjami.
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...