Dwanaście półlitrówek na głowę!

Robert Lida, 13 styczeń 2013, 03:33
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Każdy dorosły mieszkaniec gminy Więcbork, w tym każdy członek komisji antyalkoholowej, wypił w ciągu roku 174 butelki piwa, 12 półlitrówek wódki i 6 butelek wina. W ciągu tego samego roku u sprzedawców zakupiono alkohol o wartości ponad 7.700.000 złotych. Daje to około 570 złotych na statystycznego mieszkańca, a 733 złote na dorosłego mieszkańca gminy.
Dwanaście półlitrówek na głowę!

Fot. Internet

Powyższe dane dotyczą 2011 roku i znajdują się w dyspozycji Urzędu Miejskiego w Więcborku. Dane dotyczące roku poprzedniego będą dostępne dopiero za jakiś czas. Niemniej w porównaniu do roku 2010 nastąpił przyrost sprzedaży piwa o 16 butelek i wódki o jedną półlitrówkę. Liczby te mają swoją wymowę, mimo tego że są niższe od średniej krajowej.
Aktualnie na terenie gminy zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych bez względu na zawartość alkoholu posiada 55 punktów, z tego 31 na terenie samego Więcborka. Liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych powyżej 4,5 procent (z wyjątkiem piwa) wynosi 43. Ze sprzedaży koncesji na handel alkoholem, czyli tzw. kapslowego, do kasy gminy wpływa rocznie około 170.000 złotych.
Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadziła ankietę wśród uczniów szkół oraz rodziców. Dorośli twierdzą, że w hierarchii problemów społecznych alkoholizm zajmuje drugie miejsce zaraz po bezrobociu. Na pytanie, ile czasu minęło od kiedy pił pan/pani alkohol ostatni raz, odpowiedzi były następujące: 1-2 dni 4 proc., około tygodnia 10 proc., 2-3 tygodnie 9 proc., 32 proc. badanych stwierdziło, że nie pije wcale.
Nadmierne spożywanie alkoholu rodzi zachowania patologiczne. Z danych Posterunku Policji w Więcborku wynika, że w ciągu ostatniego roku do wytrzeźwienia zatrzymano 85 mieszkańców gminy (rok wcześniej 74). Ujawniono trzy przestępstwa popełnione pod wpływem alkoholu przez osoby nieletnie. Zatrzymano 101 kierujących pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu oraz ukarano 45 osób za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. W okresie od stycznia do października 2012 roku procedurą tzw. niebieskiej karty objęto 50 rodzin, z czego aż u 41 rodzin dotkniętych przemocą wystąpił problem alkoholowy. W tym samym okresie Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych skierowała do sądu dziewięć wniosków o zobowiązanie do leczenia odwykowego. Polskie ustawodawstwo mówi o zobowiązaniu do leczenia w zakładzie lecznictwa odwykowego, a więc nie stanowi ono przymusu w sensie prawnym. O skali problemu świadczy również ilość porad udzielonych przez działającą w Więcborku poradnię leczenia uzależnień. W ciągu roku udzielono tam 1364 porad 212 osobom.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...