Gimnazjaliści w czołówce województwa

Robert Środecki, 16 marzec 2014, 00:11
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Uczniowie Gimnazjum Publicznego im. Polskich Noblistów w Więcborku odnieśli życiowy sukces w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Na liście finalistów i laureatów konkursów szczebla wojewódzkiego znalazło się pięciu z nich. – To duży sukces dla takiej małej szkoły jak nasza – komentuje osiągnięcia swoich podopiecznych Jolanta Zwiewka, dyrektor więcborskiego gimnazjum.
Gimnazjaliści w czołówce województwa

Od lewej: Daniel Kołodziejek, Karolina Kowalska, Karolina Kubera, Dagmara Sowińska i Karol Głyżewski. Fot. Robert Środecki

Co roku Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy organizuje konkursy przedmiotowe. Młodzież zaczyna rywalizację z rówieśnikami na etapie szkolnym. Najlepsi kwalifikują się do etapu rejonowego. Szczytowym osiągnięciem jest dotarcie do etapu wojewódzkiego i godne reprezentowanie szkoły. W tym roku na szczególne słowa uznania zasłużyli: Daniel Kołodziejek, laureat wojewódzkiego konkursu z matematyki, Karolina Kubera, laureatka wojewódzkiego konkursu z języka polskiego i Dagmara Sowińska, laureatka konkursu wojewódzkiego z biologii. Słowa uznania należą się również Karolinie Kowalskiej, finalistce konkursu biologicznego, i Karolowi Głyżewskiemu, finaliście konkursu matematycznego. – Etap wojewódzki odbywał się w Toruniu. Pisaliśmy trudny test. Cieszymy się z osiągniętych wyników – mówią zgodnie zwycięzcy i finaliści konkursu. – Przygotowywałam się bardzo dużo. Korzystałam głównie z książek, z repetytoriów, tablic i podręczników. Uczęszczałam na dodatkowe zajęcia z biologii, nawet 5 razy w tygodniu. Konkurs wymagał ode mnie dużo wiedzy i umiejętności. Moje plany wiążę z medycyną, interesuje mnie stomatologia. Po gimnazjum będę uczennicą LO w Więcborku – mówi Dagmara. – Do konkursu uczyłem się od początku września, a od grudnia w każdej wolnej chwili, często aż do bólu głowy. Chciałbym iść do technikum samochodowego, by w przyszłości zajmować się motoryzacją. Marzę o pracy w AMG – mówi Daniel. – Język polski to specyficzny przedmiot, bo zakres materiału nie jest sprecyzowany, może dotyczyć również historii. Moje przygotowania to dodatkowe zajęcia i lektury podane w regulaminie. Konkurs nie był moim priorytetem, gdyż w przyszłości chciałbym studiować zootechnikę ze specjalnością hodowla zwierząt wolno żyjących i gospodarka łowiecka. Po gimnazjum wybieram się do więcborskiego LO – mówi Karolina.   
– Laureaci konkursu są zwolnieni z części egzaminu gimnazjalnego. Ich sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania nauczycieli: Wojciecha Kantaka, Magdaleny Januszewskiej i Ewy Iwaszkiewicz. Im również należą się słowa uznania – dodaje Jolanta Zwiewka.
Pomimo licznych sukcesów w konkursach przedmiotowych poprawa poziomu edukacji we wszystkich szkołach średnich zlokalizowanych na terenie powiatu powinna być jednym z priorytetów dla władz samorządowych. W przeciwnym wypadku utrzymanie uzdolnionej młodzieży i wzmacnianie poszczególnych szkół będzie niemożliwe. 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...