Jakoś sobie Radzim(y)

Robert Lida, 06 październik 2013, 02:14
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Dziesięć pań z zapomnianego nieco Radzimia postanowiło coś zrobić dla swojej miejscowości i swoich sąsiadów. Po 20-letniej przerwie reaktywowały Koło Gospodyń Wiejskich. Na dobry początek zorganizowały festyn integracyjny dla mieszkańców, jakiego w Radzimiu jeszcze nigdy nie było.
Jakoś sobie Radzim(y)

Te panie postanowiły zrobić coś dla siebie i dla Radzimia. Fot. Robert Lida

– Radzim to trudne środowisko. Kiedyś świat kończył się tutaj na PGR-ach. Dzisiaj jest bieda i bezrobocie. Nawet PKS już tutaj nie jeździ. Gdyby nie obieranie cebuli, to nie wiem, z czego by ludzie żyli. Dziewiętnaście groszy za kilogram i jakoś sobie radzim - w krótkich słowach scharakteryzował swoją miejscowość jeden z mieszkańców.
Impuls do działania dał Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamieniu.
- Od 2008 roku realizujemy unijny projekt „Działaj lokalnie”. W tym roku weszliśmy z nim do Radzimia. Mieszkańcy wzięli udział w licznych szkoleniach, które miały im pomóc w znalezieniu pracy. Były to m.in. kursy obsługi kas fiskalnych, komputerowy czy prawa jazdy. Panie tak się ze sobą zintegrowały, że postanowiły założyć Koło Gospodyń Wiejskich i dalej razem działać. Chcieliśmy im w tym pomóc. Napisaliśmy dodatkowy projekt do Lokalnej Grupy Działania Naszyjnik Północy w Debrznie, który pozwolił zrealizować festyn i kolejne szkolenia - mówi Jarosław Piszczek, prawnik MGOPS w Kamieniu, koordynator projektu.
W sobotę na boisku sportowym zorganizowano dla mieszkańców wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Był kiermasz rękodzieła, zabawa przy muzyce i coś dla podniebienia. Sporym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zabytkowego sprzętu rolniczego należącego do Henryka Dziarnowskiego z Piaseczna. Podczas festynu symbolicznie reaktywowano Koło Gospodyń Wiejskich, które zaprzestało swojej działalności w 1993 roku. Aby koło formalnie rozpoczęło działalność, musi odbyć się zebranie założycielskie, na którym zostanie wybrany zarząd. Zdaje się, że panie już zdecydowały, kto wejdzie w jego skład, ponieważ Teresę Michalak tytułują panią przewodniczącą. Odważną dziesiątkę pań uzupełniają: Dorota Rekowska, Danuta Bociek, Kamila Rekowska, Marlena Rekowska, Dominika Sprengel, Angelika Czeszewska, Małgorzata Kosiba, Beata Grochowska i Julita Kaszuba. Jak widać na załączonej fotografii są to panie w kwiecie wieku, a nawet młodzież. O tej zgodnej ekipie na pewno jeszcze nie raz usłyszymy.
- To będzie dziesiąte Koło Gospodyń Wiejskich w gminie Kamień - mówi Kazimierz Warylak, przewodniczący Gminnego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych w Kamieniu.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...