Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę

Sandra Szymańska, 22 wrzesień 2012, 23:59
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Pod takim hasłem ruszyła kolejna ogólnopolska akcja „Sprzątania świata” zachęcająca do dbania o otaczające nas wszystkich środowisko. Do tej akcji przypadającej na 14, 15 i 16 września, jak co roku, przyłączyły się placówki oświatowe, w tym działające w Szkole Podstawowej w Dużej Cerkwicy Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody.
Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę

Członkowie Szkolnego Koła LOP z opiekunami i pracownikami Nadleśnictwa Lutówko. Fot. Sandra Szymańska

Członkowie prężnie działającego SK LOP za obiekt swojej pracy wybrali las leśnictwa „Kamionka”. W piątkowy poranek leniuchowania nie było. Zaopatrzywszy się w odpowiedni ubiór i sprzęt oraz dostawszy wskazówki od opiekunów, uczniowie z klas III – VI wzięli się ostro za porządkowanie porozrzucanych po lesie śmieci. Oprócz nagminnie wyrzucanych papierków i butelek dzieci znalazły niezliczoną ilość sznurków zagrażającym młodym bocianom, metalowe blachy, dachówki, grubą pętlę przypominającą uprzęż dla konia i wielkie skrzydło należące prawdopodobnie do bociana. W niecałe dwie godziny kilkunastoosobowa grupa zebrała około 10 worków śmieci. Jednak zbieranie odpadków nie było jedynym tego dnia zajęciem uczniów. Zadbano również o edukację dotyczącą wycinki drzew. Pod opieką leśniczego Marcina Gałązki, znajdując się w bezpiecznej odległości, dzieci z otwartymi ustami obserwowały dopiero co wycinane drzewo, które z hukiem runęło na ziemię.  Wszystkie chciały oznakować stos drzewa. Każde brało do ręki cechówkę wyglądem przypominające młotek i z całych sił przybijało znak świadczący o legalnym pochodzeniu drewna.
Po poznaniu niektórych zajęć leśnika i ciężkiej pracy oczyszczania lasu ze śmieci czekały na uczniów kiełbaski z grilla ufundowane przez nadleśnictwo i przygotowane na terenie Koła Łowieckiego „Szarak” . W nagrodę za zaangażowanie dzieci dostały drobne upominki z rąk zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Lutówko Wioletty Rogowskiej i szkółkarza Jarosława Kemusia. – Nasze lasy są czyste dzięki wam. To kwestia dobrego wychowania i szacunku wobec środowiska – chwaliła dzieci  Wioletta Rogowska.  – Bądźcie przykładem dla innych szkół.
SP w Dużej Cerkwicy od kilku lat ściśle współpracuje z Nadleśnictwem Lutówko. Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody ma za zadanie kształtować proekologiczną postawę młodego pokolenia, a  przekazywaniem wiedzy przyrodniczo-leśnej oprócz opiekuna koła zajmuje się  leśniczy, pan Aleksander Herman w ramach edukacji prowadzonej przez Lasy Państwowe. Opiekun Ewa Szymańska składa podziękowania Nadleśnictwu Lutówko za dotychczasową współpracę oraz pomoc finansową i rzeczową wspierającą edukację uczniów Szkolnego Koła LOP.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...