Kolejny sukces szkoły

Sandra Szymańska, 21 październik 2012, 00:01
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Szkoła Podstawowa w Dużej Cerkwicy została finalistą VII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Czysty las”. Dzięki współpracy Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody z Nadleśnictwem Lutówko placówka po raz kolejny pokazała swoje zaangażowanie w edukację przyrodniczą dzieci, przez co odniosła sukces na szczeblu krajowym.
Kolejny sukces szkoły

Uczniowie SP w Dużej Cerkwicy z pracownikami Nadleśnictwa Lutówko przed Zieloną Szkołą w Dąbrowie. Fot. Sandra Szymańska

Ogólnopolski konkurs „Czysty las” został ogłoszony przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe oraz Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Leśnego. Jego celem jak co roku jest poprawa czystości lasów, promocja zasobów przyrody i właściwych zachowań w lesie oraz edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Obejmuje cztery kategorie: „Leśna edukacja dzieci”, „Leśna edukacja młodzieży”, „Leśny patrol” i „Las w sztuce”. W tym roku priorytetami tematycznymi „Leśnej edukacji” były następujące zagadnienia: ochrona przyrody przez leśników, moja rodzina i moja klasa chroni las, „Lasy dla ludzi” - jak leśnicy udostępniają las dla społeczeństwa oraz zrównoważone leśnictwo. Konkurs rozstrzygnięto we wrześniu. Spośród 647 nadesłanych prac podstawówka z Dużej Cerkwicy znalazła się w gronie 68 finalistów w kategorii „Leśna edukacja dzieci”. Konkurs miał obejmować prace wykonane w roku szkolnym 2011/2012. - W  działania przyrodniczo-leśne zaangażowało się większość uczniów i nauczycieli szkoły, jednak najwięcej pracy wykonali członkowie SK LOP – mówi Ewa Szymańska, opiekunka koła. – W tym kierunku zrobiliśmy naprawdę dużo: braliśmy udział w gminnych i powiatowych konkursach przyrodniczych, zdobywając czołowe miejsca, za które była odpowiedzialna nauczycielka przyrody, także w konkursie przyrodniczo-ekologicznym „Z ekologią na Ty” finansowanym przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Na terenie szkoły odbyła się akcja „Sadzenie drzewek”, którą wykonała klasa VI. Zorganizowanych zostało kilka wycieczek, w tym do Woziwody, Fojutowa, Rezerwatu „Gaj Krajeński”, gdzie odbywały się zajęcia w Zielonej Szkole, a także do Szkółki Leśnej w Doręgowicach. Pomoc w zorganizowaniu tych wycieczek i opiece nad dziećmi zawdzięczam dyrektorowi szkoły Mariuszowi Lissowi, wychowawcom klas, a także pracownikom Nadleśnictwa Lutówko: panu nadleśniczemu Ryszardowi Zambrzyckiemu i leśniczemu panu Aleksandrowi Hermanowi, który  edukuje naszych uczniów.
Szkoła w Dużej Cerkiwcy była jedną z ponad 600 szkół  biorących udział w konkursie ogólnopolskim, ale jedyną z naszego powiatu. – Biorąc pod uwagę liczbę placówek z całej Polski, które wzięły w nim udział, to bardzo duży sukces dla szkoły i nadleśnictwa – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Lutówko Ryszard Zambrzycki, współpracujący z cerkwicką szkołą. – Cieszymy się, że jest na naszym terenie szkoła, która wzięła udział w tym konkursie. Pani Ewa od kilku lat wkłada w to tyle serca, czasu i własnych umiejętności, więc na pewno przydałaby się jakaś nagroda dla szkoły.
Dlaczego edukacja leśna jest tak ważna i czy już kilkuletnie dzieci mają świadomość ekologiczną? – Tych ludzi, którzy zaśmiecają nasze lasy, pola, jeziora, śródleśne oczka wodne, nie da się już zmienić. Ucząc dzieci od maleńkości, możemy wpoić im wiedzę i przekonanie, że warto dbać o ochronę środowiska. Tylko w ten sposób możemy poprawić istniejący stan rzeczy – odpowiada nadleśniczy Zambrzycki. – Oczywiście, że dzieci są świadome w tej dziedzinie – dodaje zastępca nadleśniczego Wioletta Rogowska. – Mieliśmy u nas grupę trzy- i czterolatków. Maluchy były zainteresowane tym, co do nich mówimy, jakie zadania miały wykonać, zapamiętały wiele rzeczy, w tym numery alarmowe. Im dzieci młodsze, tym bardziej chłonne wiedzy, rozumieją co wolno, a czego nie i przekazują tę wiedzę w domu. To cieszy nas najbardziej.
Istnieje jednak i druga strona medalu. Obserwując zachowanie starszych uczniów, pracownicy nadleśnictwa i szkoły zgodnie stwierdzają przykry fakt, że prowadzenie edukacji leśnej z młodzieżą gimnazjalną i licealną nie ma najmniejszego sensu. Może więc pora to zmienić i mile zaskoczyć leśniczych?
Mimo że szkoła nie stanęła na podium, warto brać z niej przykład, ponieważ to nie jedyny jej sukces. W V edycji tegoż konkursu szkoła również została jednym z finalistów, a w listopadzie 2011 roku została nagrodzona pierwszym miejscem w wojewódzkim konkursie „Poznajemy nasze lasy” przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego i dyrektora Regionalnych Lasów Państwowych w Toruniu.
Szkole w Dużej Cerkwicy i Nadleśnictwu Lutówko gratulujemy i życzymy, by ich edukacja przyrodniczo-leśna nie poszła w las...

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...