Sępólno

Kolejny wykład na Uniwersytecie Dziecka

Przemysław Wilkowski, 02 maj 2012, 20:51
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sali kinowo-widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie odbyło się V spotkanie Sępoleńskiego Uniwersytetu Dziecka. Tym razem gośćmi specjalnymi byli kynoterapeuci ze swymi psami i alpakami z bydgoskiej Fundacji Dogoterapeutycznej „Właśnie Tak!”.
Kolejny wykład na Uniwersytecie Dziecka

Pieski, które uczestniczyły w spotkaniu na co dzień niosą pomoc w rehabilitacji chorych dzieci

Po raz kolejny w sępoleńskim Centrum Kultury i Sztuki odbyło się spotkanie dla maluchów z Uniwersytetu Dziecka. Program wdrażanych  spotkań oparty jest na kompasie XII wartości moralnych, którymi są: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, pokojowość, humor, sprawiedliwość, piękno, miłość i mądrość. Do tej pory maluchy zapoznały się z takimi wartościami  jak: szacunek, humor, miłość i piękno.
Myślą przewodnią V spotkania było poznanie przez dzieci nowej wartości, jaką jest solidarność. Mali studenci dowiedzieli się, iż wartość ta jest wyrazem wspólnoty, współodpowiedzialności mającej wspólny cel, zgodny i jednomyślny. Solidarność przedstawiona została jako chęć niesienia pomocy, poświęcenia i wsparcia w obliczu czyjejś potrzeby, problemu lub nieszczęścia. Gościem specjalnym Sępoleńskiego Uniwersytetu Dziecka byli kynoterapeuci ze swymi psami i alpakami z bydgoskiej Fundacji Dogoterapeutycznej „Właśnie tak!”. Pieski, które uczestniczyły w spotkaniu, na co dzień niosą pomoc w rehabilitacji chorych dzieci. Rehabilitacje mają na celu przywrócenie zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkim osobom chorym, niepełnosprawnym, jak również starszym i samotnym. Takie czynności jak wtulenie się w sierść, prowadzenie na smyczy, klepanie, całowanie i dotykanie zwierzaków pomaga w leczeniu intelektu i emocji. Wszystkie dzieci, które uczestniczyły w spotkaniu, mogły bliżej poznać zwierzaki oraz ich trenerów, jednak najwięcej emocji wywołało pojawienie się alpaków - ssaków parzystokopytnych z rodziny wielbłądowatych. Goście zademonstrowali  małym studentom, na czym polega ich praca i pokazali, jak można pracować z ludźmi chorymi, a także jakimi  mądrymi i dzielnymi zwierzętami są psy.
Wprowadzenie takiego cyklu spotkań dla dzieci jest świetnym pomysłem ze strony pani dyrektor, dzięki temu maluchy kształtują swoją wyobraźnię, pamięć, orientację, jak również spostrzegawczość, a budzona wrażliwość i wpajanie całego szeregu wartości moralnych kreuje wizerunek małego człowieka.
 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...