stat4u
Gmina Sępólno

Lutówko w końcu ma nowy pomost

Robert Środecki, 16 styczeń 2020, 10:33
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Mieszkańcy Lutówka po wielu miesiącach ciężkiej pracy zakończyli budowę pomostu na plaży. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest stowarzyszenie „Młodzi dla Lutówka”. Poprzedni pomost nie wytrzymał srogiej zimy i runął do jeziora.
Lutówko w końcu ma nowy pomost

W lutym 2016 roku otrzymaliśmy tajemniczego SMS-a: „Pomost się zawalił i nasze marzenia o plaży legły w gruzach, a raczej w wodzie”. Postanowiliśmy to sprawdzić i w tym celu udaliśmy się na urokliwą plażę do Lutówka. Rzeczywiście, konstrukcja pomostu została uszkodzona, a spora jego część znalazła się w wodzie.
– Podejrzewam, że to mróz rozsadził i zniszczył konstrukcję. Pomost trzeba rozebrać. W tym roku zamierzamy zgromadzić pieniądze na projekt i budowę nowego pomostu – mówił na naszych łamach 3 lata temu Mateusz Oelberg, sołtys Lutówka stojący na czele stowarzyszenia dbającego o plażę. Inwestycja z różnych przyczyn opóźniła się. Zdecydowaną większość prac remontowo- -budowlanych udało się wykonać w ubiegłym roku.
 – 30 listopada zakończyliśmy budowę pomostu na plaży w Lutówku. Inwestycja była realizowana bardzo długo. Uzyskaliśmy już wszystkie odbiory i pozwolenie na użytkowanie. Koszty budowy pomostu wyniosły około 85 tys. zł. Połowę tej kwoty w formie dotacji otrzymamy z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, 11200 zł dołożyła gmina, resztę pozyskaliśmy od sponsorów i darczyńców. Konstrukcję pomostu wykonała firma z Poznania, ale realizacja inwestycji nie byłaby możliwa bez zaangażowania mieszkańców. Firmie i mieszkańcom należą się słowa podziękowania – mówi Mateusz Oelberg.
W ciągu kilku ostatnich lat teren wokół jeziora w Lutówku zmienił się nie do poznania. Uporządkowano plażę i umieszczono tam elementy małej architektury, pojawiły się zadaszone wiaty i przyrządy na placu zabaw. Nowy pomost jest dopełnieniem całości. Mieszkańcy nie zamierzają na tym poprzestać. Stowarzyszenie czyni starania zmierzające do wymiany piasku na plaży i doprowadzenia tam energii elektrycznej. Jeśli wszystko uda się wykonać, to plaża będzie wizytówką tej urokliwej miejscowości.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...