Metal-Bark otworzył fabrykę

Robert Środecki, 17 listopad 2013, 06:59
Średnia: 0.0 (0 głosów)
To, co mogło powstać w Sępólnie, przez opieszałość m.in. burmistrza Stupałkowskiego, powstało w Bydgoszczy. W piątek w bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym firma Metal Bark należąca do Zbigniewa Barłoga uruchomiła najnowocześniejszą halę produkcyjną w Polsce. Inwestycja kosztowała 50 milionów złotych. Przy produkcji i montażu konstrukcji stalowych zatrudnienie znajdzie ponad 100 osób.
Metal-Bark otworzył fabrykę

W gronie zaproszonych gości pojawili się burmistrz Sępólna i przewodniczący rady miejskiej. Po nietęgich minach wyraźnie widać, ile na ich opieszałości straciło Sępólno. Fot. Piotr Pankanin

Jak rozwiązać problem bezrobocia? To bardzo proste. Należy znaleźć solidnego inwestora i nie zważając na okoliczności, stworzyć mu optymalne warunki do rozwoju. Ta sztuka nie udała się władzom Sępólna. Zbigniewa Barłóg,  jeden z najprężniej działających przedsiębiorców na terenie Pomorza i Kujaw, chciał zainwestować swój kapitał w nowoczesną fabrykę produkującą konstrukcje stalowe. Zakład miał powstać w Sikorzu w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej i stolicy powiatu. Barłóg wtajemniczył w swój plan lokalnych samorządowców, kupił od gminy atrakcyjne grunty, po czym chciał przystąpić do budowy. W tym momencie zaczęły się schody. Prężnemu inwestorowi bruździli sąsiedzi, a urzędnicy z magistratu i radni guzdrali się z uchwaleniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Inwestora to zniechęciło. Powyższe okoliczności sprawiły, że Zbigniew Barłóg nabył atrakcyjne grunty w bydgoskim Parku Przemysłowo - Technologicznym, zdobył niezbędne pozwolenia i w przeciągu półtora roku wybudował najnowocześniejszą halę produkcyjną w Polsce o powierzchni 10 tys. m2. Efekt pracy inżynierów i budowlańców jest imponujący. To, co mogło powstać w stolicy powiatu i rozwiązać wiele lokalnych problemów, powstało w stolicy województwa. W piątek na otwarcie fabryki w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej przyjechali ludzie świata polityki i biznesu z całego kraju i z zagranicy. Goście wkraczali do nowoczesnej hali produkcyjnej po czerwonym dywanie. Witał ich prezes zarządu Metal Bark Zbigniew Barłóg. – W nowej hali zastosowano nowoczesną myśl technologiczną, która została objęta dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej. Realizując nową inwestycję zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że doskonała jakość, solidność wykonania i dotrzymanie terminów realizacji pomogą nam utrzymać się na wymagającym rynku krajowym i zagranicznym, na który sprzedajemy 90% produkcji. Nowa inwestycja pozwoli nam znacząco  poprawić dotychczasowy wysoki poziom jakości. Podniesie się komfort pracy i wzrośnie satysfakcja załogi. W nowej hali produkcja zostanie podwojona, a może nawet potrojona. Wzrośnie również znacznie zatrudnienie. Po 15 miesiącach oddajemy do użytku nową halę produkcyjną. Jest ona naszą dumą i radością. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy razem z nami to dzieło tworzyli – powiedział podczas otwarcia prezes firmy. – Chciałbym panu prezesowi pogratulować konsekwencji i odwagi w podejmowaniu decyzji. Panie prezesie, bardzo dziękuję za nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców – powiedział podczas uroczystości Łukasz Niedźwiecki, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Zbigniew Barłóg przez kilkanaście minut przyjmował gratulacje i podarunki od znajomych i najbliższych przyjaciół. Od Wiesawa Wójcika, prezesa zarządu ,,Profile” - Biznes, branżowego czasopisma budowlanego otrzymał ,,Złotą Kielnię”, to samo wyróżnienie, które trzy lata temu otrzymał burmistrz Sępólna za budowę mola. Nagroda identyczna, ale skala obu przedsięwzięć nieporównywalna.        
Firma Metal Bark pierwsze kroki stawiała na początku lat 90. Początkowo produkcja odbywała się w hali o powierzchni 200 m2. W połowie lat 90. firma umocniła swoją pozycję na rynku i zaczęła przyjmować zlecenia z zagranicy. W 1998 roku firma oddała do użytku nową halę produkcyjną w Nowej Wsi Wielkiej. Od wielu lat Metal Bark należy do Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych. W 2007 roku oddano do użytku kolejną halę produkcyjną, co znacznie zwiększyło możliwości wytwórcze firmy. Metal Bark jako firma prywatna działał do 2011 roku. W roku 2011 firma została przekształcona w spółkę komandytową. Wspólnikiem Metal Barku jest podmiot niemiecki. Firma zasłynęła z kilku spektakularnych przedsięwzięć. Do najważniejszych należy zaliczyć budowę wielopoziomowego parkingu na lotnisku Heathrow w Londynie. Nowa hala otwarta w parku przemysłowym w Bydgoszczy pozwoli zwiększyć moc produkcyjną firmy o 2 tysiące ton miesięcznie. To nie koniec działań firmy. Wkrótce obok nowej siedziby powstanie najnowocześniejsza w kraju ocynkownia. – Nie myślę w tej chwili o inwestowaniu w innym miejscu. Najpierw musimy uruchomić produkcję w Bydgoszczy – powiedział naszemu reporterowi Zbigniew Barłóg.
W uroczystym otwarciu nowej fabryki wzięli udział sępoleńscy samorządowcy. Dwuosobową delegację stworzyli burmistrz Waldemar Stupałkowski i przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Rohde. – Teraz czekam na Sępólno – powiedział sępoleńskim samorządowcom podczas chłodnego powitania Zbigniew Barłóg.
Dla gminy Sępólno otwarcie nowoczesnej fabryki byłoby jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii. Metal Bark chciał uruchomić kilkadziesiąt miejsc pracy i płacić gigantyczne podatki do gminnej kasy, ale firmie nie stworzono optymalnych warunków do rozwoju. Plany zagospodarowania przestrzennego dla terenów należących do Barłoga w końcu udało się przygotować i uchwalić. Szanowny panie burmistrzu. Jeszcze nie jest za późno. 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...