stat4u
Więcbork

Oświata drenuje budżet

Robert Środecki, 11 maj 2017, 13:09
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Więcborscy radni zapoznali się ze szczegółową informacją dotyczącą kosztów funkcjonowania oświaty na terenie gminy. Do wszystkich zadań realizowanych przez placówki oświatowe samorząd dokłada około 3,5 mln zł rocznie.
Oświata drenuje budżet

Radni z Więcborka zapoznali się z kosztami funkcjonowania oświaty

W ubiegłym roku na funkcjonowanie oświaty gmina przeznaczyła 14,819 mln zł. Utrzymanie szkół podstawowych kosztowało 6,5 mln zł, gimnazjów 3,1 mln zł, przedszkoli 3 mln zł, oddziałów zerowych przy szkołach 455 tys. zł. Wydatki poniesione na dowóz uczniów do szkół wyniosły 545 tys. zł, pomoc materialną dla uczniów 332 tys. zł, obsługę 401 tys. zł. Wysokość subwencji oświatowej, która trafiła do gminy Więcbork, wyniosła 10,068 mln zł. Koszty zadań subwencjonowanych to 11,303 mln zł. Do zadań subwencjonowanych samorząd dokłada rocznie 1,234 mln zł. W latach wcześniejszych niedobór był znacznie wyższy. W sumie do funkcjonowania oświaty gmina dokłada 3,5 mln zł rocznie. Największą część budżetów szkół pochłaniają wynagrodzenia nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji. Ten dział stanowi około 85% budżetu każdej szkoły. W ubiegłym roku na terenie gminy Więcbork placówki oświatowe wydały na remonty 236 tys. zł, na energię elektryczną 98 tys. zł, na ogrzewanie 248 tys. zł, wywóz nieczystości 47 tys. zł, na telefony i internet szkoły wydają 20 tys. zł. Sukcesywnie maleją koszty ogrzewania. Pięć lat temu szkoły wydawały na ogrzewanie o 200 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. Z informacji przygotowanej przez biuro obsługi oświaty samorządowej wynika, że największe wydatki generuje więcborskie gimnazjum. Rocznie do funkcjonowania szkoły trzeba dołożyć z budżetu gminy 581 tys. zł. Nieco tańszy jest Zespół Szkół w Pęperzynie. Rocznie do utrzymania placówki samorząd dokłada 282 tys. zł. Jedyną szkołą, która utrzymuje się z subwencji i generuje zysk, jest skonfliktowany Zespół Szkół w Sypniewie.
Danuta Zawidzka, dyrektor Biura Obsługi Oświaty Samorządowej w Więcborku, przygotowała również szacunkowe dane na temat kosztów funkcjonowania gminnej oświaty w 2017 roku. Dane są niepokojące. Jeżeli nic się nie zmieni, to ogółem budżet oświaty wyniesie 15,7 mln zł. Subwencję wyliczono na poziomie 10, 5 mln zł, a to oznacza, że gmina dołoży do tego działu 5,2 mln zł. To znacznie więcej niż w latach ubiegłych.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...