Pamiętali o rocznicach

Robert Środecki, 01 luty 2015, 00:17
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę 25 stycznia na placu Jana Pawła II odbyły się uroczystości związane z 95 rocznicą powrotu Więcborka do Polski. Władze samorządowe gminy i powiatu złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Orła Białego. Po uroczystej mszy świętej na więcborskim rynku odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej.
Pamiętali o rocznicach

Poczty sztandarowe na placu Jana Pawła II w Więcborku. Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in.: A. Marach, W. Kuszewski, J. Masztakowski. Fot. Robert Środecki

Więcbork

W niedzielę na więcborskim rynku pojawiły się liczne poczty sztandarowe, młodzież i przedstawiciele lokalnych władz. Historyczne przemówienie wygłosił burmistrz Więcborka. – Dziewięćdziesiąt pięć lat temu, 23 stycznia 1920 roku, po 148 latach pruskiej niewoli na ulicach naszego miasta pojawiło się Wojsko Polskie. Chociaż w wyniku porozumień traktatu wersalskiego już od kilku miesięcy organizowały się w Więcborku i na całym Pomorzu polskie władze cywilne, to dopiero widok polskiego munduru sprawił, że wielu mieszkańców naprawdę uwierzyło. Styczeń jest dla naszego miasta i gminy miesiącem szczególnym. Za kilka dni obchodzić będziemy kolejną rocznicę - 70  lat od zakończenia okupacji niemieckiej, która została okupiona hekatombami cywilnych ofiar. Pamiętamy o tym i będziemy pamiętać. Cześć i pamięć pokoleniom przeszłości. Cześć i chwała niepodległej Rzeczpospolitej – powiedział pod pomnikiem burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski.

Sępólno

We wtorek w stolicy powiatu odbyły się uroczystości związane z 70 rocznicą wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. W barwnym korowodzie maszerującym pod pomnik szli żołnierze 52. Batalionu Remontowego im. Ziemi Człuchowskiej z Czarnego. 
– Zebraliśmy się w centrum naszego miasta pod pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa w 70. rocznicę wyzwolenia Sępólna spod okupacji hitlerowskiej, aby uczcić wydarzenia, dzięki  którym możemy się cieszyć wolnością. 27 stycznia 1945 roku kres okupacji niemieckiej położyły wojska radzieckie. Dzień wcześniej władze niemieckie wydały rozkaz ewakuacji miasta. Dzisiaj, ciesząc się wolnością i niepodległością naszej ojczyzny, oddajemy część i honor wszystkim, którzy w dobrej wierze przyczynili się do wyzwolenia naszego miasta – powiedział pod pomnikiem Marek Zieńko, zastępca burmistrza Sępólna. Każdego roku uroczystości patriotyczne odbywające się pod pomnikiem wyglądają podobnie. W tym roku atrakcją byli żołnierze. Dzięki nim uczestnicy uroczystości usłyszeli apel poległych i salwę honorową wystrzeloną w samym sercu miasta.  

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...