stat4u
Kamień

Pięć milionów na inwestycje

Robert Środecki, 07 styczeń 2021, 10:46
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Rada Miejska w Kamieniu uchwaliła budżet gminy na 2021 rok. Na inwestycje zaplanowano 5,4 mln zł. Ta kwota zrobiła ogromne wrażenie na radnych przyzwyczajonych do znacznie skromniejszych wydatków.
Pięć milionów na inwestycje

Radni z Kamienia na zdalnej sesji uchwalili budżet gminy

Tegoroczne dochody gminy Kamień zaplanowano na poziomie 34,670 mln zł. Wydatki mają wynieść 37,050 mln zł. Deficyt zaplanowano w kwocie 2,380 mln zł. Na oświatę i wychowanie samorząd zaplanował 8,781 mln zł, na utrzymanie urzędu miejskiego 3,7 mln zł. Obsługa długu ma kosztować 356 tys. zł. Na radnych największe wrażenie zrobiła kwota zabezpieczona na inwestycje. Samorząd zamierza przeznaczyć na ten cel 5,467 mln zł. W ostatniej chwili do listy zadań inwestycyjnych doszły nowe przedsięwzięcia, które będą realizowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do najważniejszych i najbardziej kosztownych inwestycji zaplanowanych na 2021 rok należy zaliczyć: termomodernizację budynku OSP w Kamieniu – 800 tys. zł, dotacje na zakup samochodu pożarniczego dla OSP – 237 tys. zł, budowę drogi na odcinku od ul.Polnej do ul.Strzeleckiej wraz z oświetleniem – 950 tys. zł, budowę dróg z Funduszu Dróg Samorządowych – 500 tys. zł, przebudowę ulic Długiej i Kusocińskiego w Kamieniu – 100 tys. zł, budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w ul. Szkolnej, Polnej, Dworcowej i Wąskiej – 707 tys. zł, adaptację pomieszczeń posterunku na klub seniora – 500 tys. zł, przebudowę placów zabaw – 200 tys. zł, montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej – 650 tys. zł, rozbudowę świetlicy wiejskiej w Radzimiu – 359 tys. zł, budowę chodnika przy ulicy Matejki – 55 tys. zł i doposażenie miejsca wypoczynku nad jeziorem Mochel – 78 tys. zł. Szczegółową listę wszystkich zadań inwestycyjnych zaplanowanych na 2021 rok przedstawimy w jednym z kolejnych wydań. 
– Budżet na 2021 rok jest bardzo fajny. Żeby tylko udało nam się wszystko zrealizować. Z dumą przedstawiam państwu budżet gminy – powiedział tuż przed głosowaniem uchwały burmistrz Kamienia Wojciech Głomski. 
Podczas dyskusji radna Natalia Marciniak poprosiła burmistrza o doprecyzowanie pewnych spraw. – Ja również mam nadzieję, że to będzie dobry rok. Mam również nadzieję, że zaplanowane inwestycje uda się zrealizować. Liczę zwłaszcza na budowę chodnika na ulicy Matejki. Mam pytanie do pana burmistrza. Co konkretnie będzie zrobione na ulicach Długiej i Kusocińskiego i nad jeziorem Mochel i w jakich miejscowościach zostaną wykonane place zabaw? – pytała radna. – Na ulicach Długiej i Kusocińskiego wykonamy kanalizację deszczową. Dopiero potem przystąpimy do utwardzenia – odpowiedział burmistrz. – Nad jeziorem Mochel zostaną zamontowane urządzenia fotowoltaiczne takie jak ławki, ławostół i podświetlane donice aluminiowe. Nowe place zabaw powstaną w Obkasie, Jerzmionkach i Nowej Wsi, a w Obkasie na osiedlu powstanie siłownia plenerowa – dodał skarbnik gminy Piotr Gustyn. 
Uchwałę w sprawie przyjęcia tegorocznego budżetu gminy poparła zdecydowana większość rady. Radna Sabina Lubińska była jedyną osobą, która wstrzymała się od głosu.
W wolnych wnioskach radny Bogdan Januszewski zapytał burmistrza, czy na terenie gminy w ośrodku zdrowia w Kamieniu będzie można się zaszczepić na COVID-19. – Prawdopodobnie takim miejscem będzie Szpital Powiatowy w Więcborku. Nic więcej na razie nie wiadomo. Starosta powinien odpowiedzieć na to pytanie – odparł burmistrz. 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...