Płocicz – wieś dożynkowo przystrojona

Robert Lida, 07 wrzesień 2014, 01:00
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę Płocicz był gospodarzem dożynek gminno-powiatowych. Impreza ta miała wyjątkowych charakter ze względu na niesamowitą mobilizację mieszkańców, którzy przed swoimi gospodarstwami przygotowali specjalne dożynkowe dekoracje. Bodźcem do działania był konkurs na najpiękniejszą dekorację, zainicjowany m.in. przez miejscowego proboszcza, oraz nagrody finansowe.
Płocicz – wieś dożynkowo przystrojona

Barwny korowód maszeruje na plac przy świetlicy wiejskiej. Fot. Robert Lida

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy. Kto w ostatnich dniach odwiedzał Płocicz, nie mógł wyjść z podziwu. Z balotów słomy, owoców, kwiatów, starych szmat i różnych, dziwnych przedmiotów znalezionych na strychach powstały prawdziwe dzieła sztuki, postaci ludzi w zabawnych scenkach, zwierzęta, maszyny rolnicze. Całości dopełniały hasła wypisane po prostu na prześcieradłach. Dariusz Glazer handlujący sprzętem rolniczym przy drodze krajowej ustawił potężny kombajn i traktor, wykonane ze słomy.Kierowcy z całej Polski, przejeżdżający obok, zatrzymywali się i robili sobie na ich tle pamiątkowe fotografie. Autorzy wszystkich prac wykazali się niesłychaną pomysłowością i inwencją twórczą. Aż żal będzie to kiedyś likwidować. Kto może, niech jedzie do Płocicza i podziwia te dzieła. Naprawdę warto.  – Dochodzę do wniosku, że Płocicz to bardzo rozrywkowa wieś. Praktycznie w każdej dekoracji występuje butelka alkoholu. To taka miejscowa specyfika. Sprawdziłem osobiście, w żadnej z nich nie było procentów – mówi miejscowy proboszcz, ks. Piotr Dunst, który pracował w komisji oceniającej dożynkowe dekoracje. W konkursie przyznano 7 równorzędnych nagród po 100 złotych oraz 13 wyróżnień po 40 złotych. Nagrody przyznawała również gmina Kamień. Komisja konkursowa, ta sama, która oceniała dożynkowe wieńce, przyznała cztery nagrody  za dekoracje . Otrzymali je: Dariusz Glazer, Janusz Klinger, Barbara Gołębiowska i Józef Rękiewicz.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza święta odprawiana w kościele parafialnym przez księdza proboszcza. Tutaj poświęcono również wieńce. Później dożynkowy korowód przemaszerował  przez wieś na plac przy świetlicy. Wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Obkasie był tak duży i tak ciężki, że panie nie mogły go unieść, dlatego wieziono go na samochodowej przyczepce.  Starostowie dożynkowi: Edyta Wołowicz i Janusz Klinger, wręczyli gospodarzowi gminy, burmistrzowi Wojciechowi Głomskiemu, bochen chleba wypieczony z mąki uzyskanej z tegorocznych zbiorów. Burmistrz chleb podzielił i rozdał uczestnikom uroczystości.  Później na scenie pojawili się mali wykonawcy ze świetlicy wiejskiej w Płociczu oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu, a także znany wszystkim kabaret „Szlufka” z Witkowa i zespół biesiadny stowarzyszenia emerytów i rencistów. Dla wszystkich przygotowano smaczne wypieki i oczywiście obowiązkową grochówkę. Specjalna komisja zdecydowała, że wszystkie wieńce zostaną nagrodzone. Na dożynki powiatowe do Sępólna pojedzie wieniec z Dabrówki.
Niestety, mamy rok wyborczy, widać to szczególnie przy takich okazjach. Na dożynkach pojawiają się lokalni politycy, którzy zwykle z rolnictwem nic wspólnego  nie mają i pchają się do mikrofonu. W Płociczu byli to wyłącznie politycy PO.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...