Plon niesiemy, plon - gm. Sośno

Robert Środecki, 23 wrzesień 2012, 03:29
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę w Przepałkowie rolnicy z gminy Sośno dziękowali za tegoroczne plony. – Drodzy rolnicy, dzięki waszemu trudowi my w mieście możemy czuć się bezpieczni – mówił podczas uroczystości dożynkowych wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski. Wójtowi Sośna przypadł w udziale zaszczyt i obowiązek sprawiedliwego podziału chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna.
Plon niesiemy, plon - gm. Sośno

Wójt Lech Stroiński rozdaje chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. Fot. Robert Środecki

Tegoroczne gminne święto plonów zainaugurowała uroczysta msza święta w intencji rolników i wszystkich ludzi pracujących na wsi. Dziękczynne nabożeństwo odprawili ks. Andrzej Pacer z Wąwelna, ks. Franciszek Kurowski z Pęperzyna oraz ks. Wiesław Safian, misjonarz goszczący w Przepałkowie. Po mszy rozpoczęła się część oficjalna. Zgodnie ze staropolską tradycją najważniejszym elementem święta plonów jest przekazanie gospodarzowi chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna. Ten zaszczytny obowiązek przypadł w udziale starostom tegorocznych dożynek Katarzynie Giersz z Dziedna i Maciejowi Dąbrowskiemu z Przepałkowa. Starostowie poprosili wójta o sprawiedliwy podział chleba. Leszek Stroiński do swojej powinności podszedł z należytą starannością.  – Drodzy rolnicy, chyląc głowę przed waszym codziennym trudem, chciałbym serdecznie podziękować za waszą pracę, bez której nie moglibyśmy spokojnie żyć, funkcjonować i czuć się bezpieczni. Mimo iż tegoroczna pogoda spłatała nam różne figle, udało się na czas zebrać nie najgorsze plony. Chciałbym serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszej wspaniałej uroczystości – powiedział do zebranych wójt Sośna Leszek Stroiński. – Drodzy rolnicy, przyjechałem tutaj, żeby wam podziękować za to, co robicie dla naszego kraju i dla nas, ludzi z miasta. Dzięki waszemu trudowi my w mieście możemy czuć się bezpieczni. Myślę dzisiaj o tych dniach, kiedy podpisywałem ponad 100 decyzji o powołaniu komisji, które zajmowały się szacowaniem szkód w rolnictwie i byłem tym faktem przerażony. Dzięki waszej ciężkiej pracy tegoroczne plony są nie najgorsze. Za to chciałbym wam serdecznie podziękować – powiedział podczas tegorocznego święta plonów wicewojewoda kujaw-sko-pomorski Zbigniew Ostrowski. Dożynki były doskonałą okazją do nagrodzenia najlepszych rolników z terenu gminy.  Odznakę ,,Zasłużony dla Rolnictwa” Markowi Górskiemu wręczył wicewojewoda Zbigniew Ostrowski. Dyplomy za wzorowe prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz aktywne działania na rzecz lokalnej społeczności otrzymali: Józef Błoch, Grzegorz Lis, Krzysztof Wojciechowski, Marcin Rakowski, Leszek Balcerowicz, Przemysław Gąsecki, Dominik Dziarnowski, Marek Pilarski oraz Kazimierz Grochowski. Order ,,Serca Matkom Wsi” nadano: Krystynie Frydrychowicz, Wandzie Nowickiej, Helenie Belter, Reginie Świtaj oraz Monice Kłos. Uwieńczeniem części oficjalnej tegorocznego święta plonów było nagrodzenie twórców wieńców dożynkowych. Każdy, kto przyczynił się do ich powstania, otrzymał upominek. Tegoroczne święto plonów uświetniły występami dzieci ze Szkoły Podstawowej w Przepałkowie. Dożynki zakończyła zabawa taneczna.   

Starostowie dożynek

Maciej Dąbrowski
Posiada wykształcenie średnie rolnicze. Wraz z żoną Katarzyną prowadzą w Przepałkowie gospodarstwo rolne o powierzchni 32 ha. Wychowują dwóch synów: Tomasza lat 16 i Radosława lat 8. Gospodarstwo jest ukierunkowane na produkcję zwierzęcą trzody chlewnej.  Jest corocznym laureatem olimpiad rolniczych organizowanych przez ODR w Minikowie.

Katarzyna Giersz
Ma dwoje dzieci: Kacpra 13 lat i Mikołaja 10 lat. Wspólnie z mężem Sebastianem prowadzi w Dziednie gospodarstwo rolne o powierzchni 92 ha. Profil gospodarstwa nastawiony jest głównie na produkcję roślinną, gdzie dominuje w areale pszenica, rzepak i jęczmień jary. Gospodarstwo cały czas się rozwija i powiększa, a park maszynowy unowocześnia. Stosowana jest nowoczesna praktyka roślinna polegająca na wdrażaniu nowych technologii produkcji.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...