stat4u

Pogodę mieli iście żeglarską

Tomasz Aderjahn, 22 czerwiec 2014, 03:11
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Na Jeziorze Sępoleńskim kolejny raz rozegrano regaty nocy świętojańskiej o puchar burmistrza, które były jednocześnie eliminacją Pucharu Polski o współczynniku 0,5. W zawodach oprócz gospodarzy wystartowała bardzo liczna grupa zawodników Arki Gdynia, a stawkę uzupełnili żeglarze MKŻ Żnin, Yacht Klub Człuchów i Elaktryka Grudziądz. Łącznie wystartowało 28 żeglarzy w grupie B klasy Optymist i po dwóch w grupie A klasy Optymist i klasie Laser.
Pogodę mieli iście żeglarską

Na Jeziorze Sępoleńskim kolejny raz zatrzepotały żagle podczas regat nocy świętojańskiej. Fot. Tomasz Aderjahn

Regaty nocy świętojańskiej zawsze są bardzo atrakcyjne. Kibice z przystani oraz z molo mogą niemal z bliska oglądać rywalizację młodych żeglarzy. W tym roku smaczku rywalizacji dodawał mocny wiatr, który towarzyszył żeglarzom zwłaszcza w sobotę. Otwarciu imprezy towarzyszyły opady deszczu, które absolutnie nikomu nie przeszkadzały jak przystało na żeglarzy. - Pogodę mamy iście żeglarską i mam nadzieję, że będzie wam się miło żeglowało po naszym Jeziorze Sępoleńskim - mówił burmistrz W. Stupałkowski do młodych żeglarzy. Po rozmowie z głównym sędzią S. Jączkowskim zawodnicy ruszyli na wodę. W sobotę nie mieli łatwego zadania, gdyż musieli poradzić sobie z mocnym wiatrem. Nie obyło się bez kilku wywrotek. Najlepiej pierwszego dnia radził sobie I. Kuczys z Gdyni, który absolutnie nie dał szans swoim rywalom, wygrywając cztery z pięciu wyścigów. Nieźle radził sobie również zawodnik Krajny B. Tłok, zajmując na koniec pierwszego dnia dobre trzecie miejsce. Niedziela tradycyjnie rozpoczęła się od mszy polowej na sępoleńskim molo. W tym roku przy ołtarzu ułożonym tradycyjnie z optymistów mszę odprawił proboszcz H. Lesner - Spotykamy się dzisiaj nie w naszej świątyni ,tylko tutaj na molo, a okazja jest ku temu ważna, czyli regaty na naszym Jeziorze Sępoleńskim. Regaty dla młodzieży są rozwinięciem dobra, dobra fizycznego i przyjaźni, bo gdyby tego nie było, trudno by mówić o sportowej walce - mówił na wstępie ksiądz proboszcz.
W niedzielę rozegrano również pięć biegów, jednak pogoda była już łaskawsza. Świeciło słońce, a i wiatr nie wiał już z taką siłą. Na czołowych miejscach niewiele się zmieniło. O zwycięstwo rywalizowało rodzeństwo z Gdyni Igor i Natalia Kuczys. Z zawodników Krajny nieco stracił B. Tłok, spadając ostatecznie na piąte miejsce. Tuż za nim zawody zakończył J. Bruski. Skład sępoleńskiej ekipy uzupełniła D. Werra, która nie wystartowała w sobotę. Dla części zawodników sępoleńskiej młodzieży rozpoczynających przygodę z żeglarstwem te zawody były dobrą nauką, która zaprocentuje w kolejnych startach.
Na zakończenie burmistrz Sępólna W. Stupałkowski wszystkim uczestnikom wręczył pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a najlepsza trójka otrzymała puchary i nagrody rzeczowe. Wręczono również nagrody indywidualne. Puchar dla najmłodszego uczestnika regat - Eryka Rózgi z Gdyni - wręczył prezes klubu Krajny R. Lipiński. Najmłodszym zawodnikiem Krajny był Przemysław Wojtasik, który otrzymał kapok. Gmina Sępólno ufundowała żagiel, który w wyniku losowania trafił do Zuzanny Rodzeń z Arki Gdynia. Sekcja żeglarska klubu Krajna wzbogaciła się ponadto o 5 kapoków ufundowanych przez ZGK Sępólno oraz o 5 kompletów dresów, które ufundował starosta sępoleński.
Kolejne regaty na Jeziorze Sępoleńskim odbędą się w dniach 23-24 sierpnia, a będą to regaty św. Wawrzyńca.

Wyniki:
Klasa Laser
1. Hubert Chylewski (Krajna) 9 pkt.; 2. Klaudiusz Staszewski (Krajna ) 14 pkt.

Klasa Optymist A
1. 1. Agnieszka Kulesza (Człuchów) 10 pkt.; 2. Bartosz Grzyb (Bydgoszcz) 16 pkt.

Klasa Optymist B
1. Igor Kuczys 10 pkt.
2. Natalia Kuczys 15 pkt.
3. Iwo Filipowicz (wszyscy Arka Gdynia) 28 pkt.
4. Dominik Popielarz (MKŻ Żnin)
5. Bogusz Tłok 37 pkt.
6. Jakub Bruski 40 pkt.
12. Agnieszka Jendrzyńska 91 pkt.
18. Szymon Herman 138 pkt.
20. Dominik Werra 151 pkt.
21. Przemysław Wojtasik 154 pkt.
23. Szymon Szykowny 160 pkt.
25. Kajtek Nawrocki 188 pkt.
26. Aron Langer 193 pkt.
27. Aleksandra Zielkowska (wszyscy Krajna) 236 pkt.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...