Pół wieku Koła Gospodyń Wiejskich

Robert Środecki, 01 wrzesień 2012, 01:00
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Tylu powodów do świętowania mieszkańcy Wąwelna i okolic do tej pory nie mieli. W sobotę w malowniczej wsi obchodzono jubileusz 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich, odsłonięto obelisk upamiętniający kościół ewangelicki i poświęcono zadaszenie, które powstało przy świetlicy wiejskiej. Organizatorzy uroczystości z sołtysem Zbigniewem Struwena czele stanęli na wysokości zadania.
Pół wieku Koła Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich w Wąwelnie. Fot. Robert Środecki.

- Coroczny festyn rodzinny został przeniesiony na dzień dzisiejszy ze względu na budowę zadaszenia. Świętowanie zaczęliśmy przy obelisku upamiętniającym istnienie kościoła ewangelickiego. Jest to z naszej strony upamiętnienie fragmentu historii Wąwelna. Z inicjatywy księdza proboszcza narodził się pomysł wspólnego działania, do którego włączyli się mieszkańcy sąsiedniej wsi Jaszkowo. Dziś przypada również jubileusz 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich. Wszystkim paniom składam serdeczne życzenia – powiedział sołtys Wąwelna Zbigniew Struwe.  Sołtys wręczył przewodniczącej koła Grażynie Zubik atrybuty władzy kobiety w kuchni -  tłuczek i wałek do ciasta. - Gdy koło powstało, należało do niego 50 członkiń. Dziś jest ich około 20. Codzienna pogoń i brak czasu zabija w ludziach chęć społecznego działania – mówiła podczas sobotniej uroczystości przewodnicząca koła, która otrzymała od przybyłych gości niezliczoną ilość podarunków i kwiatów. - W latach 60. i 70. członkinie koła walczyły z brakiem zaopatrzenia w sklepie, postulowały o opiekę lekarską  na wsi, organizowały kursy, prowadziły wypożyczalnie sprzętu AGD i zajmowały się rozprowadzaniem drobiu. Dziś rola gospodyń zrzeszonych w kole jest zupełnie inna – dodała przewodnicząca. Po zakończeniu części oficjalnej najważniejsi goście mogli wpisać się do kroniki koła i zwiedzić wystawę poświęconą jubilatkom.
Wszystkich przybyłych sadzano w eleganckich drewnianych ławach usytuowanych pod zadaszeniem. Inwestycja, z której cała wieś jest dumna, powstała przy świetlicy wiejskiej. - Budowa pochłonęła prawie 100 tys zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu gminy, budżetu sołectwa i środków Lokalnej Grupy Działania Nasza Krajna – zdradził nam sołtys Zbigniew Struwe. Nową wiatę poświęcił proboszcz miejscowej parafii. Główną imprezą towarzyszącą był rodzinny festyn sportowo-rekreacyjny. Organizatorzy przygotowali szereg gier i zabaw dla najmłodszych, a wystawcy stoiska z jadłem i napojami. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna trwająca do późnych godzin nocnych. Społeczność lokalna udowodniła, że Wąwelno należy do najaktywniejszych i najlepiej zarządzanych sołectw na terenie powiatu sępoleńskiego. 

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...