stat4u
Sępólno

Pożar na plebanii

Robert Lida, 24 luty 2011, 19:16
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Jedenastu strażaków przez ponad trzy godziny gasiło pożar, który wybuchł na strychu budynku plebani należącego do parafii pw. św. Bartłomieja. Strażacy ustalili prawdopodobną przyczynę zdarzenia.

Straż informację o ogniu wydobywającym się z dachu plebanii otrzymała we wtorek o godzinie 18.42. Na miejsce skierowano trzy zastępy strażaków. Pożar wybuchł na strychu starej części plebani, która obecnie przechodzi generalny remont i rozbudowę. Budynek jest niezamieszkany. Ogień opanował konstrukcję dachu i drewnianego stropu. 

Wodę do jego gaszenia dowożono z rzeki Sępolenki. Pracę ratowników utrudniał 10-stopniowy mróz. Kiedy wydawało się, że sytuacja jest opanowana, nagle w którejś z drewnianych belek ponownie pojawiła się kula ognia. Dlatego konieczna była częściowa rozbiórka pokrycia dachu.

– Nasze działania trwały w sumie trzy godziny i trzydzieści minut. Prowadzono prace rozbiórkowe i dogaszanie ognia. Na miejscu pracowali również policjanci z sekcji kryminalnej. Prawdopodobną przyczyną pożaru było niewłaściwe zainstalowanie piecyka grzewczego znajdującego się w budynku – mówi kpt. Robert Sieg, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie.

Okazało się, że robotnicy remontujący budynek ogrzewali się przy tzw. kozie, przenośnym piecyku. Rury odprowadzające dym z piecyka znajdowały się zbyt blisko drewnianych elementów budynku.

Proboszcz sępoleńskiej parafii, który w trakcie działań strażaków był na miejscu, wycenił straty na około 20 tysięcy złotych. Do nich niewątpliwie należy dodać straty spowodowane zalaniem wodą i działaniem mrozu.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...