Radni spieszyli się na groby

Robert Środecki, 10 listopad 2013, 05:00
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Ponad połowa turystów przyjeżdżających do Więcborka w czasie letnich wakacji informacje na temat odwiedzanej gminy uzyskuje od znajomych. Poczta pantoflowa jest skuteczniejsza niż praca sztabu urzędników z magistratu. Tak wynika z danych przedstawionych na ostatniej sesji rady miejskiej. W czwartek więcborscy radni przyjęli ogólnikową informacje dotyczącą podsumowania tegorocznego sezonu turystycznego i błyskawicznie podjęli kilka uchwał. Widocznie spieszyli się na groby swoich bliskich.
Radni spieszyli się na groby

Magdalena Starzecka przedstawiła informację na temat sezonu turystycznego. Fot. Robert Środecki

Gmina turystyką stoi?
Przez ostatnie lata więcborscy radni toczyli dyskusje na temat jakości sprawozdań podsumowujących sezon turystyczny. W tym roku nikt nie zabrał głosu. Z przedstawionego sprawozdania wynika, że działania urzędu koncentrują się na przygotowaniu materiałów promocyjnych takich jak: smycze, kubki, długopisy i torby. Ponadto urzędnicy przypisują sobie pomoc w organizacji wszystkich imprez kulturalnych odbywających się na terenie gminy w czasie letnich wakacji. Powodem do chwały jest również strona internetowa, na której turyści mogą znaleźć wszystkie niezbędne informacje. W sprawozdaniu jest również informacja na temat bazy sportowej. ,,Nowe obiekty przy plaży miejskiej okazały się dużą atrakcją naszej gminy. Pole namiotowe oraz boiska znajdujące się przy plaży miejskiej cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko turystów, ale i mieszkańców” - wynika z informacji odczytanej na sesji. Podczas obrad urzędnicy z działu promocji przedstawili wyniki ankiet dotyczących atrakcyjności gminy. W opinii 80% turystów odwiedzających Więcbork i okolicę gmina jest terenem atrakcyjnym turystycznie. Ponad połowa pytanych odpowiedziała, że informacje na temat odwiedzanego miejsca czerpie od znajomych. Prawie połowa pytanych odpowiedziała, że przyjeżdża do Więcborka spacerować. Co czwarty turysta jeździ na rowerze, a co dziesiąty chce korzystać z uroków plaży. W sprawozdaniu nie ma ważnych informacji na temat liczby turystów, którzy odwiedzili miasto i gminę w tym roku oraz czy było ich więcej niż w latach poprzednich i czego oczekują.

Garść przedszkolnej statystyki  
W czwartek radni wysłuchali informacji dotyczącej aktualnej sytuacji w przedszkolu gminnym w Więcborku. Do Więcborka, Sypniewa i Borzyszkowa uczęszcza łącznie 290 dzieci. Szczególną uwagę warto zwrócić na ilość osób zatrudnionych w administracji i obsłudze. W 3 placówkach na 11 i 3/4 etatu pracuje 19 osób. – Ramowy program dnia według zaleceń podstawy programowej przedstawia się w przedszkolu następująco: co najmniej 1/5 czasu przeznaczona jest na zabawę, druga godzina na pobyt na świeżym powietrzu, 1 godzina na zajęcia dydaktyczne, pozostały czas, około 2 godzin, nauczyciel musi przeznaczyć na czynności organizacyjne np. realizację przedsięwzięć edukacyjnych – powiedziała podczas wystąpienia Anna Pankanin, dyrektor Przedszkola Gminnego w Więcborku.

Koniec płatnego parkowania
Radni przy dwóch głosach wstrzymujących się podjęli uchwałę uchylającą uchwałę w sprawie  ustalenia strefy płatnego parkowania. To oznacza, że w ścisłym centrum miasta nie trzeba uiszczać opłaty za pozostawienie samochodu. Do tej pory płatnymi parkingami zarządzał Zakład Gospodarki Komunalnej. Firma nie potrafiła wypracować zysku, dlatego dalsze pobieranie opłat od kierowców  było nieuzasadnione.

Pieniądze dla MGOPS
Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na realizację przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku projektu systemowego. Na jego realizację ośrodek przeznaczy w przyszłym roku ponad 300 tys zł, 90% tej kwoty pochodzi ze źródeł zewnętrznych, brakujące 10% dołoży gmina. – Gmina zobowiązana jest zapewnić w ramach środków własnych 33 tys. zł. Te środki będą przeznaczone na zasiłki okresowe i celowe. W ramach otrzymanego dofinansowania ośrodek otrzymuje także środki na wsparcie zatrudnienia pracownika socjalnego – powiedział podczas obrad Tomasz Siekierka, dyrektor MGOPS w Więcborku.

Interpelacje bez odpowiedzi
Radny Waldemar Kuszewski zwrócił uwagę burmistrza na kiosk i masarnię na ulicy Pocztowej, dwa obiekty, które szpecą miasto. Roman Mroczkowski mówił o potrzebie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami w sprawie sprzedaży budynku przychodni. Radny Marian Kielich pytał o chodnik i drogę dojazdową do bloku na ulicy Powstańców Wielkopolskich. Andrzej Wenda w imieniu rolników poskarżył się na bałagan na gruntach należących do PKP sąsiadujących z polami rolników. Radny Szymon Grabinski pytał o dowóz uczniów do Zespołu Szkół nr 2.
Burmistrz odpowie na wszystkie, nawet najłatwiejsze pytania za miesiąc na kolejnej sesji.  
Po upływie niecałych 3 godzin przewodniczący rady miejskiej zakończył obrady. Tak ekspresowej sesji w Więcborku nie było od lat.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...