Radny Kazimierz Horyd nie żyje

Robert Środecki, 04 sierpień 2013, 03:33
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W niedzielę w Wałdowie dokonano makabrycznego odkrycia. W budynku gospodarczym znaleziono ciało radnego Kazimierza Horyda. Mężczyzna popełnił samobójstwo. Horyd w czerwcu skończył 69 lat. – Śledztwo zmierzające do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia prowadzi tucholska prokuratura – mówi Małgorzata Warsińska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie. Pogrzeb w piątek w Wałdowie o godzinie 13.
Radny Kazimierz Horyd nie żyje

Około godziny 13.00  jeden z mieszkańców wsi w budynku gospodarczym należącym do Kazimierza Horyda znalazł ciało. Radny popełnił samobójstwo. Na miejscu pojawił się lekarz, którzy stwierdził zgon, i prokurator. Kazimierz Horyd był znaną i szanowaną postacią. W przeszłości pracował jako nauczyciel, potem został dyrektorem Szkoły Podstawowej w Wałdowie. Od 2002 roku zasiadał w Radzie Miejskiej w Sępólnie. Był osobą życzliwą, spokojną i wyważoną. Był małomówny, ale w dyskusjach na forum samorządowym używał wyłącznie rzeczowych argumentów. Jego konikiem było szkolnictwo i wszystkie zagadnienia z tym związane. Od lat z dobrym skutkiem pracował w komisji oświaty. Zawsze troszczył się o los swojej ukochanej szkoły.  
– Musimy działać zgodnie z procedurą. Na jednej z najbliższych sesji podejmiemy uchwałę o wygaśnięciu mandatu. W ciągu 3 miesięcy od wygaszenia mandatu odbędą się wybory uzupełniające. Do tego czasu będziemy pracować w okrojonym składzie – mówi Stanisław Rohde - przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie.  W tym przypadku działania radnych opierają się na ordynacji wyborczej. Według ustawy rada ma 3 miesiące na podjęcie uchwały o wygaszeniu mandatu. W przypadku wygaśnięcia mandatu radnego w gminie liczącej do 20 tysięcy mieszkańców, wojewoda zarządza wybory uzupełniające. Wybory przeprowadza się w ciągu 3 miesięcy od daty stwierdzenia przez radę wygaśnięcia mandatu.
Warto przypomnieć, że kilka lat temu w czasie trwania kadencji zmarł Edward Stachowicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie. Radni podjęli wówczas uchwałę o wygaśnięciu mandatu, ale wybory nie były konieczne. Stachowicz zmarł kilka miesięcy przed końcem kadencji. Zgodnie z obowiązującą literą prawa wyborów uzupełniających nie przeprowadza się, jeżeli ich data przypadałaby w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem kadencji. W tym przypadku wybory są konieczne,ponieważ do końca kadencji pozostał ponad rok. Tak więc jeszcze w tym roku do urn pójdą mieszkańcy: Sikorza, Komierowa, Niechorza, Skarpy, Teklanowa, Trzcian, Wałdowa, Włościborza, Wałdówka i Zalesia.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...