Wywiad

Rozplanuj tak swój budżet, aby do końca kwietnia rozliczyć się z organem podatkowym

Przemysław Wilkowski, 12 maj 2012, 00:33
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Skończył się czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym dochodów osiągniętych w 2011 roku. Zeznanie podatkowe za 2011 rok można było składać do 30 kwietnia. Do 20 kwietnia w Urzędzie Skarbowym w Sępólnie rozliczyło się 12.312 tysięcy podatników. W związku z gorącym okresem składania zeznań podatkowych przez podatników postanowiliśmy odwiedzić Urząd Skarbowy w Sępólnie. Z jego naczelnikiem, panem Krzysztofem Węckowskim, rozmawia Przemysław Wilkowski.
Rozplanuj tak swój budżet, aby do końca kwietnia rozliczyć się z organem podatkowym

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krzysztof Węckowski

> Ilu spośród podatników naszego powiatu nie składa PIT-u w terminie ?

– Na dzień dzisiejszy trudno podać konkretną liczbę podatników nie składających swoich rozliczeń terminowo. W porównaniu do głównej liczby jest to znikomy procent. Natomiast przez cały rok prowadzimy działania kontrolne, a po złożeniu zeznań sprawdzamy na podstawie informacji, np. PIT 11, jakie dostajemy od płatników,  czy dany podatnik złożył takowe zeznania. Wdrożone działania kontrolne przyczyniają się do tego, że ten znikomy procent co roku maleje. Rzadko się zdarza, żeby ktoś z pełną premedytacją nie złożył takowego zeznania terminowo.

> Jakie są najczęstsze przyczyny opóźnień w składaniu zeznań?

– Pozwoli pan, że posłużę się przykładami z zeszłego roku podatkowego. Otóż pojawiały się przypadki, gdy ktoś zakładał, że zostanie rozliczony przez takie instytucje jak ZUS czy KRUS. Podatnik, który pobierał świadczenia, a dodatkowo miał drobny przychód, również wychodził z założenia, że nie podlega on opodatkowaniu. Były przypadki, w których ktoś uzyskał w roku podatkowym przychód z pracy za granicą i był przekonany, że rozlicza go pracodawca. Zdarzyły się także sytuacje, w których podatnik powierzył rozliczenie z fiskusem rodzinie i był przekonany, że takowe rozliczenie wpłynęło, a było inaczej. Można by mnożyć przykłady, ja podaję ogólnie, ale takie przypadki są.

> Jakie są konsekwencje nierozliczenia się w terminie z podatku?

– Konsekwencje niezłożenia zeznania podatkowego w terminie to wykroczenie karne skarbowe na podstawie kodeksu karnego skarbowego (art. 56 par. 4 kodeksu karnego skarbowego: Podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania, nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia,  podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe). Kodeks przewiduje za takie wykroczenie karę grzywny, która najczęściej jest wymierzana w postępowaniu mandatowym. Jest wymierzana, gdyż jednostki organizacyjne urzędów skarbowych odpowiedzialne za ściganie przestępstw i wykroczeń skarbowych skrupulatnie sprawdzają terminowość składania deklaracji.
Przypadki niezłożenia rozliczeń terminowo są różne i jest to w dużej mierze brane pod uwagę, czy jest to przekroczony termin , jaki to rodzaj podatnika , brane są pod uwagę kwestie finansowe podatnika. W zależności od okoliczności urząd skarbowy stosuje odpowiedni mandat. Są przypadki , w których odstępuje się od wymierzenia grzywny, ale wówczas konieczne jest udokumentowanie pisemne wynikającego opóźnienia. Na pewno każdy podatnik powinien zapłacić podatek, bo taki jest obowiązek konstytucyjny i taka jest rola organu podatkowego.

> A jeżeli podatnik chce uregulować swoje zobowiązania, to czy  może to zrobić w systemie ratalnym?

– Ordynacja podatkowa, czyli podstawowy akt prawny dotyczący podatku, daje taką możliwość, można jak gdyby nie z urzędu, ale daje możliwość podatnikowi złożenia wniosku do organu podatkowego, czyli w tym wypadku do naczelnika urzędu skarbowego, wniosku z prośbą o rozłożenie podatku lub zaległości podatkowej na raty, bądź odroczenie podatku, bo są to dwie różne formy. Natomiast to podlega rozstrzygnięciu decyzyjnemu. Sam wniosek nie zawsze wystarczy. To musi być wniosek umotywowany, z którym organ musi się zapoznać, z sytuacją finansową, sytuacją dotyczącą ewentualnego zagrożenia, w  zależności na co się powołał podatnik. Wszystko to wymaga sprawdzenia i wówczas badany jest tzw. ważny interes podatnika. Ważny interes podatnika to sytuacja nadzwyczajna, przypadek losowy, a więc nadzwyczajne względy, które mogłyby zachwiać egzystencją podatnika. Jeżeli to w ramach postępowania jest potwierdzone, wówczas jest decyzja pozytywna. Tak jak wcześniej powiedziałem, żeby miało miejsce jakiekolwiek odroczenie bądź rozłożenie na raty musi zostać wydana decyzja administracyjna w tej sprawie. Zatem kolejność jest taka: wniosek, postępowanie podatkowe w tej sprawie, bo wniosek rozpoczyna takowe postępowanie, i jest wydana decyzja. Dlatego taka rada, aby mając do dyspozycji cztery miesiące w roku, już od stycznia rozplanować swój domowy budżet, aby do końca kwietnia rozliczyć się z organem podatkowym.

l Czy urząd skarbowy jest przygotowany na to, że w ostatniej chwili może pojawić się większa ilość osób, które chcą się rozliczyć z podatku? Czy placówka planuje dodatkowe dyżury ?

– Mamy doświadczenie kilkunastoletnie, w przypadku Sępólna 9-letnie.Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że większość naszych klientów, petentów, podatników będzie zauważalna pod koniec kwietnia. Ostatnimi czasy bowiem takim punktem kulminacyjnym jest luty. Dodatkowo ułatwieniem dla podatnika są „dni otwarte” , które organizujemy; są to soboty. W tym roku 28 kwietnia od godziny 9 do 13 będziemy przyjmować zeznania. Poza tym w tych ostatnich dniach mamy przedłużone godziny naszej pracy  i pracujemy  od godz. 7.15 do godz. 18.00.
W tym roku również  promujemy wysyłanie zeznań przez Internet, drogą elektroniczną.
Jeśli chcemy uniknąć stania w kolejce, zachęcam do złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej, bez wychodzenia z domu. Interaktywny formularz, za pomocą którego w łatwy sposób można dokonać wypełnienia, obliczenia i wysłania zeznania rocznego, znajduje się na stronie www.e-deklaracje.gov.pl

> Czy dużo osób korzysta z tego udogodnienia ?

– Tak, w wyniku nasilenia tej akcji korzystaliśmy z uprzejmości ,,Wiadomości Krajeńskich”, gdzie zamieszczaliśmy ogłoszenia, oprócz tego wysyłaliśmy indywidualne pisma do większych pracodawców, aby właśnie deklaracje, zeznania podatkowe przesyłali drogą internetową. Jako cel postawiliśmy sobie w naszym planie działania rocznego, tak jak Ministerstwo Finansów, żeby zwiększyć liczbę deklaracji, aby trafiały do nas w sposób elektroniczny. Myślę, że w tym roku większa ilość osób właśnie zdecydowała się na rozliczenie z zeznań podatkowych drogą elektroniczną, niż w roku poprzednim.

l Jak wygląda sytuacja na dzień dzisiejszy? Ilu podatników rozliczyło się z zeznań podatkowych?

– Na dzień 20 kwietnia rozliczyło się z urzędem skarbowym 12 tysięcy 312 podatników z naszego powiatu.

> Jakie najczęściej występują błędy w wypełnianiu PIT-ów przez podatników?

– O, trafił pan w sedno. Właśnie przeprowadzaliśmy badania odnośnie tego zagadnienia. Otóż w tym roku podatkowym wchodzą pewne zmiany, np. osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą nie mają już NIP, więc powinni prawidłowo wpisywać PESEL  jako ten numer, symbol, który ich identyfikuje. Zdarza się, że podatnicy zapominają się podpisać. Oczywiście występują też błędy rachunkowe, najczęściej zauważalne w obliczaniu wszelkiego rodzaju ulg.

> Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas.

– Również dziękuję.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...