Rycerze powrócili

Robert Lida, 12 luty 2017, 04:40
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Po 10 latach przerwy w Więcborku ponownie zorganizowano bal sportu i kultury „Rycerz”, podczas którego nagrodzono wyróżniające się w obu dziedzinach osoby. Przyznano dwie nagrody za całokształt działalności i dwie za osiągnięcia sportowe w 2016 roku.
Rycerze powrócili

Laureaci tegorocznych Rycerzy w komplecie. Fot. Robert Lida

Pierwszych „Rycerzy” rozdano w 1996 roku. – Wcześniej w Więcborku odbywały się bale sportowca, na których wyróżnialiśmy naszych zawodników za osiągnięcia sportowe. Wpadliśmy na pomysł, aby razem z nimi wyróżniać również twórców kultury. W pierwszym roku nagrodę stanowił biały wazon opatrzony odpowiednią dedykacją. Później były to drewniane tarcze z postacią rycerza, który jest w herbie Więcborka. Ich autorem był Antoni Cegielski. Aby nie nagradzać tych samych osób, wielokrotnie wymyśliliśmy „Rycerza” honorowego. Cieszę się, że powrócono do naszego pomysłu – mówi były burmistrz Więcborka, Andrzej Marach. Ostatnich „Rycerzy” rozdano w 2007 roku. Od tego czasu zaniechano organizowania balów sportu i kultury. W dalszym ciągu nagradzano wybitnych sportowców, ale czyniono to przy innych okazjach: w gabinecie burmistrza czy na sesji rady miejskiej. Po latach postanowiono wrócić do tradycji. Powstał nowy regulamin, zebrała się nowa kapituła, która na podstawie złożonych wniosków rekomendowała burmistrzowi kandydatów do nagrody. Wręczono je podczas sobotniego balu, który zorganizowano w remizie strażackiej. Niestety, sam bal nie cieszył się wielkim zainteresowaniem. Spodziewaliśmy się na nim zwłaszcza ludzi związanych z gminnym sportem. W końcu to bal sportu. Może w następnych latach będzie lepiej. Za osiągnięte wyniki sportowe nagrody „Rycerz 2016” otrzymali: Wiktor Sobiech oraz Adrian Brączyk. Natomiast za całokształt dokonań oraz promowanie gminy: Józef Walczak i Ryszard Kałaczyński. Nagrodę stanowiły szklane statuetki, torby sportowe oraz czeki na 500 złotych. Nagrodę dla Wiktora Sobiecha odebrała jego mama Sylwia. Młody zawodnik WKM-u obecnie przebywa na zgrupowaniu w Hiszpanii.

Oto sylwetki „Rycerzy 2016”:
- Wiktor Sobiech (ur. 30.09. 2004) Zawodnik motocrossu. W 2014 roku otrzymał licencję A PZMOT. Mistrz okręgu w klasie MX 65, mistrz strefy w tej samej klasie, IV miejsce w zawodach Pucharu Polski, IV miejsce w końcowej klasyfikacji Mistrzostw Polski.
- Adrian Brączyk (ur. 24.04. 1997) – treningi ponoszenia ciężarów rozpoczął w maju 2010 roku w ówczesnym klubie Sokół. W marcu 2015 przeszedł do klubu Zawisza Bydgoszcz, a od sierpnia 2016 jest zawodnikiem MGLKS Grom Więcbork. Na odbywających się w Nidzicy mistrzostwach Polski juniorów do lat 20 w kat. 77 kg zdobył brązowy medal. Jest najlepszym zawodnikiem okręgu bydgoskiego w swojej kategorii wagowej. Jest członkiem kadry narodowej do lat 20.
- Ryszard Kałaczyński (ur. 27.03. 1960 r.) Przygodę ze sportem rozpoczął od podnoszenia ciężarów, jednak później wybrał bieganie długodystansowe. Przebiegł kilkaset maratonów i 17 ultramaratonów, 10 razy startował w greckim Sparthathlonie. O jego ostatnich wyczynach mówiła cała Polska. Należy do nich zaliczyć Bieg przez Polskę, w który trasę z Zakopanego do Sopotu pokonał w 7 dni. Od 15 sierpnia 2014 do 15 sierpnia 2015 w 366 dni przebiegł 366 maratonów. W mistrzostwach Polski w biegu 24-godzinnym przebiegł 172 kilometry. Uczestnik biegu EMU, gdzie indywidualnie zajął 14 miejsce, a w drużynie 3. W Biegu Rzeźnika, w parze z Kingą Koziel zajął 130 miejsce na 700 par. Jednak największe osiągnięcie Ryszarda Kałaczyńskiego to popularyzacja biegania na terenie gminy, powiatu i kraju. Chyba nie ma w Polsce maratończyka, który nie wiedziałby gdzie leży Witunia.
- Józef Walczak (ur. 21.02.1947 r.) - twórca ludowy, rzeźbiarz. Ma liczne osiągnięcia w postaci nagród na konkursach sztuki ludowej. Maluje również obrazy na płótnie i szkle. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki. Jest członkiem prestiżowego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. W 2016 roku obchodził 30-lecie twórczości artystycznej. Ulubionym tematem artysty są wizerunki sakralne, postaci Chrystusa w różnych wersjach i szopki bożonarodzeniowe. Jego rzeźby to również fantazyjne diabły, dziady i żebracy. Wypracował swój własny, oryginalny styl.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...