stat4u
Olszewka

Są chętni na te ruiny

Robert Lida, 21 luty 2019, 13:07
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Gmina Sośno uzyskała zgody na rozbiórkę zniszczonego przez nawałnicę pałacu w Olszewce. Nie będzie jednak się tym zajmować, ponieważ znaleźli się chętni do zakupu działki, na której znajdują się ruiny pałacu.
Są chętni na te ruiny

Odpowiednie służby wyraziły zgodę na rozbiórkę pałacu w Olszewce

 

Pałac znajdujący się na działce położonej przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 25 i drogi powiatowej w kierunku Wałdowa. Historyczny obiekt został skomunalizowny i stał się własnością gminy Sośno. Ta urządziła tam mieszkania komunalne. Przez pewien czas funkcjonowała tam również świetlica wiejska i sklep. 11 sierpnia 2017 roku wichura zerwała pałacowy dach, a dzieła zniszczenia dopełniły opady deszczu. Nadzór budowlany wyłączył obiekt z użytkowania. Mieszkańcy 7 lokali zostali bez dachu nad głową. Większość z nich zamieszkała w kontenerach, które ustawiono tuż obok. Niedawno zniknął ostatni kontener. Poszkodowani lokatorzy pałacu otrzymali inne lokale. Gmina została jednak z ruinami pałacu. Nie trzeba być budowlańcem, aby stwierdzić, że jego odbudowa jest, delikatnie mówiąc, nieopłacalna. To byłyby miliony złotych, których gmina nie ma. Wydaje się jednak, że problem spadnie z gminnych barków.
– Jest dwóch chętnych do kupna działki, na której znajduje się pałac, i to z całym dobrodziejstwem. My jako gmina uzyskaliśmy pozwolenia na rozbiórkę u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jak i u starosty. W tej chwili na nowo wydzielamy tą działkę. Znajduje się tam między innymi krzyż, którego nie zamierzamy sprzedawać prywatnej osobie – mówi wójt Sośna Leszek Stroiński.
Sprzedaż nieruchomości musi nastąpić w drodze przetargu. Jeśli jest dwóch chętnych, to może uda się wylicytować dobrą dla gminy cenę. Podobno jeden z nabywców jest zainteresowany budową zajazdu na tej działce. Jej lokalizacja przy drodze krajowej na pewno temu sprzyja.
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Prawo serii rządzi Fuksem Wielowicz. Kolejny remis drużyny z...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...