Więcbork

Super Rycerz dla maestro Andrzeja Dobbera

Robert Lida, 09 marzec 2023, 10:32
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W ubiegłą środę podczas sesji rady miejskiej burmistrz Waldemar Kuszewski wręczył nagrody Rycerza za 2022 rok w dziedzinie sportu i kultury. Nagrodę Super Rycerza kapituła przyznała maestro Andrzejowi Dobberowi. Pochodzący z Więcborka śpiewak operowy nagrodę chciał odebrać osobiście, ale niestety utknął w Hamburgu. Maestro mógł jednak osobiście podziękować za wyróżnienie dzięki połączeniu internetowemu.
Super Rycerz dla maestro Andrzeja Dobbera

Tegoroczni laureaci nagrody burmistrza Więcborka

Super Rycerz dla maestro Andrzeja Dobbera

Burmistrz przyznał nagrodę Super Rycerza Andrzejowi Dobberowi. Fot. Piotr Pankanin

Nagrodę Rycerza, którą wiele lat temu wymyślił burmistrz Andrzeja Marach, a później reaktywował burmistrz Waldemar Kuszewski, wcześniej wręczano podczas karnawałowego balu sportu i kultury. Niestety, pandemia oraz kłopoty z organizacją balu spowodowały, że najważniejsze wyróżnienia dla sportowców i ludzi kultury w gminie Więcbork są obecnie wręczane na forum rady miejskiej, w Centrum Aktywności Lokalnej. W tym roku wpłynęło 12 wniosków o wyróżnienie. Kapituła nagrody zaakceptowała 6 z nich. Nagrodę stanowi łącznie statuetka oraz finansowa gratyfikacja. 
To miała być niespodzianka, ale nie wszystko się udało. Burmistrz postanowił przyznać nagrodę Super Rycerza bodaj najbardziej znanemu na świecie więcborczaninowi Andrzejowi Dobberowi - człowiekowi, który należy do absolutnej ekstraklasy śpiewaków operowych. Maestro nagrodę miał odebrać osobiście, ale niestety nie dojechał. Utknął w Hamburgu. 
– Szanowny burmistrzu, szanowna rado miejska, miałem być na miejscu z wami i wyrazić swoją wdzięczność osobiście z przyznanej mi nagrody, która jest dla mnie nieprawdopodobna. Jestem naprawdę wzruszony i trudno mi teraz mówić. Chciałem podziękować miastu, burmistrzowi za ten tytuł Rycerza. Nie wiem, czy podołam temu tytułowi, bo to jest zobowiązujące bardzo, aby się rycersko zachowywać, ale jestem niesamowicie dumny, że Więcbork coś takiego mi przyznał. Szkoda tylko, że niestety muszę być w Hamburgu i nie mogę być z wami. Bardzo wszystkim dziękuję i pozdrawiam mój kochany Więcbork. Jak przyjadę, to mam nadzieję, że się wszyscy spotkamy – powiedział Andrzej Dobber za pośrednictwem internetowych łączy.
 
*
*                   *
Krótkie charakterystyki wyróżnionych osób:

Jakub Spica

Urodzony w 2008 r. w Więcborku, mieszkaniec Runowa, zawodnik LKS GRYF Więcbork, trener - Henryk Dueskau.
I miejsce - Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny 12.03.2022 rok – Bydgoszcz do 15, 16, 17 i 20 lat – wynik 152 kg.
I miejsce – Mistrzostwa Okręgu 1.10.2022 rok – Bydgoszcz – wynik 169 kg.
IV miejsce – Mistrzostwa Polski do lat 15 – Sokołów Podlaski – wynik 168 kg.
Uczestnik XXIII Turniej im. Krzysztofa Becka 26.11.2022 roku w Bydgoszczy – wynik 173 kg.
Czołowy zawodnik w gronie 15-latków w swojej kategorii.
Reprezentował „GRYF” w II Lidze w 2022 roku – Polska Liga Podnoszenia Ciężarów.

Monika Wyrobek

Urodzona w 1995 r. w Więcborku, reprezentuje Uczniowski Klub Sportowy HERKULES, trener - Mariusz Czerwiński. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, w biegach długich. 
Na arenie międzynarodowej zadebiutowała w 2019 roku na Mistrzostwach Świata INAS w Biegach Przełajowych w Trzebnicy, gdzie zajęła IV miejsce. 
W 2021 roku zdobyła dwa brązowe medale w biegach na 3000 i 5000 metrów podczas Mistrzostw Świata Virtus Bydgoszcz, a także srebrny medal Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w Półmaratonie Ponta Delgada w 2021 i 2022 roku. 
Zdobyła również srebrny medal na dystansie 5000 metrów oraz brązowy medal na dystansie 3000 metrów w Letnich Igrzyskach Europejskich VIRTUS 2022 w Krakowie.

Paweł Łata

Urodzony w 2007 r. w Więcborku, mieszkaniec Runowa, zawodnik MLKS Krajna Sępólno, trener - Przemysław Paterek.
V miejsce - Mistrzostwa Europy Młodzików do lat 15, Raszyn 2022 (kat. 89 kg).
II miejsce – srebrny medal Mistrzostw Polski Młodzików do lat 15 – Sokołów Podlaski ‘2022 (kat. 89 kg).
I miejsce – złoty medal Mistrzostw Polski LZS Młodzików do lat 15 – Siedlce ‘2022 (kat. 89 kg).
I miejsce – złoty medal Mistrzostw Województwa Kujawsko – Pomorskiego Młodzików do lat 15, Bydgoszcz ‘2022 (kat. 89 kg).
Zawodnik jest członkiem Kadry Narodowej Młodzików do lat 15.

Mikołaj Paterek

Urodził się w 2005 w Więcborku, zawodnik MLKS Krajna Sępólno, trener - Przemysław Paterek.
II miejsce – srebrny medal w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych do lat 17
- finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Zamość ‘2022 (kat. 67 kg).
II miejsce – srebrny medal w Mistrzostwach Polski LZS – Juniorów Młodszych do lat 17 – Siedlce ‘2022 (kat. 67 kg).
I miejsce – złoty medal w Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego Juniorów Młodszych do lat 17 – Bydgoszcz ‘2022 (kat. 67 kg).
I miejsce – złoty medal w Eliminacjach Strefowych do Mistrzostw Polski (kat. 73 kg) – Nowy Tomyśl ‘2022.
Zawodnik jest członkiem Kadry Narodowej Juniorów Młodszych.
Laureat nagrody Rycerz za 2019 r.
Laureat nagrody Rycerz za 2020 r.
Laureat nagrody Rycerz za 2021 r.

Jerzy Urbaniak

Urodził się w 1942 r. w Więcborku.
Był wieloletnim członkiem Więcborskiej Orkiestry Dętej, był również wieloletnim jej prezesem. 
Dbał o rozwój orkiestry, organizował wyjazdy integracyjne, pozyskiwał na ten cel fundusze od lokalnych sponsorów i samorządu gminnego.
Stał się żywą legendą Więcborskiej Orkiestry Dętej.

Brygida Fertykowska

Urodziła się w 1961 roku w Więcborku. Ukończyła Studium Reklamy w Pile. Pochodzi z rodziny, w której panowało zamiłowanie do tradycji rękodzielniczych, m.in. haftowano obrusy, szydełkowano, robiono na drutach swetry, wyplatano kosze z wikliny. 
Pracę zawodową rozpoczęła w 1982 roku w Gminnej Spółdzielni w Więcborku, a od 1984 roku w MGOK w Więcborku pracuje jako instruktor ds. plastyki. Prowadzi zajęcia plastyczne o różnej tematyce dla dzieci i młodzieży, oraz dorosłych organizując warsztaty artystyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych.
Szczególne miejsce w jej pasji zajmuje haft krajeński, którym po raz pierwszy zainteresowała się ok. 2000 roku wykonując dekoracje z wykorzystaniem elementów wzoru haftu krajeńskiego odmiany więcborskiej, które tworzyły scenografię na imprezy okolicznościowe organizowane przez MGOK.
Praca nad wystawą „Haft krajeński w Więcborku i jego pionierki” w lutym 2019 roku dedykowanej pamięci Jadwigi Angutek skłoniły ją do bardziej wnikliwego zainteresowania się haftem krajeńskim. Właśnie wtedy rozpoczęła tworzyć swoje kompozycje z użyciem wzorów krajeńskich, które zostały wykorzystane podczas warsztatów artystycznych w ramach projektu „Krajna haftem malowana” finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w programie „Etno Polska 2019”. „Wówczas szczególnie bliski stał mi się haft krajeński, wiem, że kultywuję tradycję, popularyzuję haft, przenosząc go na różne przedmioty użytkowe. Bardzo lubię tworzyć różne układy na podstawie wzorów krajeńskich. To sprawia mi ogromną radość i satysfakcję z podtrzymania tradycji regionu Krajny… jestem i żyję na świecie Krajny i to jest piękne!”
Jej projekty wzornicze oparte na motywach haftu krajeńskiego odmiany więcborskiej stanowią nową jakość artystyczną. 
Jej prace umieszczone są również w „Krajeńskiej Galerii Sztuki” (on-line) w zakładce „Przedmioty użytkowe”, a główna strona witryny ozdobiona jest jej kompozycją.
W czasie swojej czterdziestoletniej pracy artystycznej i edukacyjnej wychowała kilka pokoleń miłośników sztuki, kreatywnego spojrzenia na świat. Nauczyła młode pokolenia wykorzystania w pracy twórczej materiałów, nadając im drugie życie i zupełnie nowe znaczenie. Stale ubogaca swój warsztat pracy, korzystając z nowych technik i możliwości, jakie stwarza świat wirtualny i dostęp do treści kultury z całego świata.

Andrzej Dobber

Urodził się w 1961 r. w Więcborku. Jest absolwentem szkoły muzycznej (klasa fortepianu i organów) oraz Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Krakowie. Jeszcze w czasie studiów został laureatem kilku konkursów: Muzyki Kameralnej w Łodzi (I nagroda), Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu (II nagroda), Konkursu Wokalnego im. Antonina Dvořaka w Karlowych Warach (II nagroda). 
W 1986 roku otrzymał stypendium w Norymberdze, gdzie kontynuował naukę, a następnie podpisał kontakt z operą w tym mieście. W Norymberdze zaśpiewał pierwsze czołowe partie barytonowe w „Trubadurze” Giuseppe Verdiego.
Szczególne istotne okazały się sukcesy na dwóch najważniejszych europejskich konkursach wokalnych: Belvedere w Wiedniu w 1989 roku, na którym Andrzej Dobber zdobył trzy nagrody (m.in. dziennikarzy i publiczności), oraz ARD w Monachium w 1990 roku, gdzie otrzymał I nagrodę. Zaowocowało to podjęciem współpracy z operą we Frankfurcie.
W 2000 roku Andrzej Dobber wziął udział w tournée La Scali do Japonii, a na mediolańskiej scenie zadebiutował w roku następnym.
W 2007 roku partią Amonasra w „Aidzie” Verdiego zadebiutował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako trzeci polski baryton w historii tego najsłynniejszego na świecie teatru operowego.
Andrzej Dobber ma również bogaty repertuar koncertowy, obejmujący dzieła symfoniczne i oratoryjne wszystkich epok. Śpiewał m.in. z największymi orkiestrami świata.
Na polskich scenach Andrzej Dobber pojawił się dopiero w 1997 roku w Operze Narodowej.
W 2009 r. nagrał przepiękny utwór „Nie ma mamy”.
W 2013 roku nagrał solową płytę „Arias”, która w kwietniu 2014 roku zdobyła nagrodę Fryderyk w kategorii „najlepszy album solowy w muzyce klasycznej”.
W lutym 2015 roku otrzymał niemiecki honorowy tytuł Kammersänger przyznawany wybitnym i zasłużonym śpiewakom operowym.
24 lipca 2016 r. wystąpił z pierwszym koncertem dla publiczności Więcborka na placu Jana Pawła II. Było to największe wydarzenie artystyczne w historii miasta, które zgromadziło ponad tysięczną widownię.
Od 2021 r. jest głównym prowadzącym Mistrzowski Kurs Wokalny dla młodych śpiewaków operowych. Corocznie kurs kończy w Więcborku koncertem finałowym, w którym młodzi adepci sztuki wokalnej prezentują swoje umiejętności licznie zgromadzonej publiczności, nie tylko z gminy Więcbork.
 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Tagi
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...