Święto plonów - Dożynki gminy Kamień

Robert Środecki, 08 wrzesień 2013, 07:00
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W sobotę na placu przed świetlicą wiejską w Witkowie rolnicy z gminy Kamień podziękowali za tegoroczne plony. Dożynki były doskonałą okazją do przełamania się chlebem, pochodzącym z ziarna zebranego podczas niedawnych żniw. – Po raz kolejny dziękujemy rolnikom za ich trud i wysiłek – powiedział do zebranych burmistrz Kamienia Wojciech Głomski.
Święto plonów - Dożynki gminy Kamień

Plac przy świetlicy wiejskiej szczelnie zapełnili dożynkowi goście. Fot. Robert Środecki

Święto plonów - Dożynki gminy Kamień

Starostowie dożynek: Pelagia Przymuszała i Andrzej Milachowski. Fot. Robert Środecki

Po przemarszu barwnego korowodu dożynkowego na placu przy świetlicy wiejskiej w Witkowie odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna odprawiona w intencji rolników. Nabożeństwo sprawował ks. Edwin Sołtysiak. Po poświęceniu wieńców dożynkowych przez proboszcza z Kamienia można było przystąpić do świętowania. Najważniejszym akcentem święta plonów było przekazanie burmistrzowi Kamienia bochna chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna przez starostów dożynek: Pelagię Przymuszała i Andrzeja Milachowskiego. Starostowie poprosili burmistrza o sprawiedliwy podział chleba.
–  Dożynki to święto chleba, który całe społeczeństwo spożywa. W dniu dzisiejszym dziękujemy rolnikom za trud i poświęcenie. Rolnicy całym sercem przyczyniają się do tego, żebyśmy mogli świętować – powiedział podczas dożynek burmistrz Kamienia Wojciech Głomski.
Tegoroczne święto plonów uświetniły występy dzieci i młodzieży oraz lokalnych zespołów folklorystycznych. Dla głodnych i spragnionych przygotowano bufet zaopatrzony w grochówkę i chleb ze smalcem. Komisji oceniającej wieńce dożynkowe najbardziej podobał się ten, który do Witkowa przywieźli przedstawiciele sołectwa Obkas.
Witkowo, jako jedna z najprężniejszych wsi na terenie powiatu sępoleńskiego, z roli gospodarza wywiązało się znakomicie. Prawie każda zagroda była bogato przystrojona. Mieszkańcy inspirowani pracą Danuty Sałasińskiego i sołtysa Wincentego Tezlaffa spisali się na medal.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...