Szkolni stomatolodzy opuszczają gabinety

Robert Środecki, 05 październik 2014, 05:16
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Z dniem 1 września Izabela Tołoczko-Gruszka i Jerzy Gruszka zrezygnowali z prowadzenia gabinetów stomatologicznych w dwóch sępoleńskich szkołach. Ta informacja zaniepokoiła rodziców. – Jedyne, co możemy zrobić, to ogłosić konkurs na świadczenie usług stomatologicznych w szkołach – mówi Hanna Sobiechowska z Urzędu Miejskiego w Sępólnie.
Szkolni stomatolodzy opuszczają gabinety

Od czerwca gabinet stomatologiczny w Zespole Szkół nr 1 jest zamknięty. Fot. Robert Środecki

Przez ostatnie lata stolica powiatu słynęła z wysokiej jakości usług stomatologicznych świadczonych na rzecz mieszkańców. Dentyści w ramach kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia przyjmowali w dwóch największych szkołach: Zespole Szkół nr 1 i Zespole Szkół nr 3. Był to ewenement w skali województwa. Przyszkolne gabinety Jerzego Gruszki i Izabeli Tołoczko-Gruszki były otwarte przez kilka dni w tygodniu. Sytuacja zmieniła się wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. – Państwo Gruszkowie zrezygnowali z tej formy udzielania pomocy. Dowiedziałam się o tym pod koniec czerwca. Poinformowałam o tym pana burmistrza. Deklaracja pani Gruszki była taka, że zamierza na rok zawiesić działalność w placówkach oświatowych. Poprosiłam pana burmistrza o pomoc, ponieważ zapotrzebowanie jest ogromne. Rodzice pytają o stomatologa – mówi Irena Hamerlik-Jaskulska - dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Sępólnie. – Pod koniec sierpnia otrzymaliśmy pismo od pani dyrektor Zespołu Szkół nr 3 z informacją, że pani Izabela Tołoczko-Gruszka zrezygnowała z prowadzenia gabinetu stomatologicznego w ,,Trójce” w roku szkolnym 2014/2015 z przyczyn osobistych. Pani dyrektor poprosiła o pomoc w zapewnieniu usług stomatologicznych w szkole – informuje Hanna Sobiechowska z Urzędu Miejskiego w Sępólnie. Kilkuletnią współpracę z Jerzym Gruszką chwali sobie Katarzyna Kolasa, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie. – Pan Gruszka zawsze służył nam pomocą. Nasza gmina była w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ w aż dwóch szkołach funkcjonowały gabinety stomatologiczne. To ewenement w skali województwa – mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 1. Okazuje się, że gmina ma związane ręce. – Jedyne, co możemy zrobić, to ogłosić konkurs na świadczenie usług stomatologicznych w szkołach. Jest jeden ważny warunek, który trzeba spełnić. Potencjalni kandydaci muszą posiadać kontrakty z NFZ na świadczenie usług w zakresie stomatologii szkolnej. W naszej gminie jedynie państwo Gruszkowie posiadali taki kontrakt. Pozostali specjaliści mają kontrakty ogólne. Będziemy rozmawiać ze stomatologami. Nie ukrywam, że sytuacja jest trudna – mówi Hanna Sobiechowska z Urzędu Miejskiego w Sępólnie.
Nieoficjalnie mówi się, że decyzja lekarzy o zaprzestaniu świadczenia usług stomatologicznych w szkołach to efekt braku porozumienia z władzami NFZ. To oczywiste, że nikt nie będzie pracował społecznie. Nie tak dawno ten sam fundusz znacznie uszczuplił środki na świadczenie usług rehabilitacyjnych w powiecie sępoleńskim. Skandaliczna decyzja wydłużyła kolejki do specjalistów i zachwiała równowagą podmiotów medycznych. Ponowne uruchomienie gabinetów stomatologicznych w dwóch największych szkołach w gminie będzie bardzo trudne. Dużo zależy od postawy NFZ i kontraktacji przyszłorocznych świadczeń stomatologicznych.

Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...