Kamień

Urodziny DPS-u

Robert Środecki, 24 listopad 2022, 09:18
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej zainaugurowało w ubiegłym tygodniu obchody jubileuszu 60-lecia Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu. Placówka ma bogatą i burzliwą historię. Na początku XX wieku mieścił się tam dom opieki nad panienkami, później szpital, szkoła i zakład wychowawczy dla nieletnich. Od 60 lat jest to placówka koedukacyjna dla osób somatycznie chorych.
Urodziny DPS-u

Tablicę pamiątkową poświęcił ks. proboszcz Eugeniusz Pepliński

Urodziny DPS-u

Oni tworzyli historię DPS-u: siostra Fides Romejko i Kazimierz Delekta

Bogatą i burzliwą historię Domu Pomocy Społecznej umiejscowionego przy ulicy Podgórnej w Kamieniu podczas obchodów przypomniał dr Tomasz Fiałkowski. – Początków domu pomocy społecznej, w którym się znajdujemy należy szukać już w 1899 roku kiedy to podjęto pierwsze rozmowy dotyczące budowy tejże placówki. Ostatecznie w grudniu tegoż roku władze rejencji kwidzyńskiej wydały zgodę na założenie nowego domu opieki nad panienkami. W 1903 roku kuria biskupia zakupiła działkę pod budowę zakładu, a na jesieni 1904 budynek stał już w stanie surowym. 18 lipca 1905 roku odbyła się uroczystość poświęcenia zakładu  św. Anny. 3 sierpnia 1905 roku przybyła do zakładu pierwsza dziewczyna. Ich liczba wahała się od kilkunastu do kilkudziesięciu. Młode panienki miały zająć się pracami polowymi, domowymi, ogrodnictwem oraz pralnią. Jak się później okazało, pralnia zarabiała na siebie. Od 1911 roku trwały rozmowy na temat rozbudowy zakładu, który pomieściłby 110 wychowanek. Uroczystość otwarcia nowej części miała miejsce 10 września 1913 roku. Wówczas w zakładzie było 88 dziewczyn. Podczas I wojny światowej zakład był w dyspozycji wojska jako szpital. W latach 30. zakład znacznie się wzbogacił. W tamtym czasie posiadał 25-hektarową rolę. Z biegiem lat powstała tam pierwsza w Polsce wytwórnia nektarów. Lata II wojny światowej były szczególnie trudne. We wrześniu 1939 roku doszło do ewakuowania wychowanek zakładu, które wyjechały do Warszawy. W zakładzie pozostały siostry do wykonywania prac fizycznych przy niemieckich wychowankach. Siostry prowadziły hafciarnię oraz kuchnię. W budynku urządzono również przejściowe miejsce internowania ludności polskiej, żydowskiej i cygańskiej z powiatu sępoleńskiego i tucholskiego.
W styczniu 1945 roku Niemcy się ewakuowali. Rosjanie wkroczyli do Kamienia i zakładu w lutym 1945 roku. Opuścili go dopiero w lipcu 1945 roku i zabrali ze sobą wszystko co było możliwe. W latach 1946 – 1954 placówka była zakładem wychowawczym dla nieletnich. Przygotowywano je do pracy w hafciarstwie i krawiectwie. W tamtym czasie zakład posiadał gospodarstwo rolne z ogrodem o powierzchni 30 ha. W 1954 roku dochodzi do kolejnego przekształcenia. Odtąd był to zakład specjalny dla dzieci głęboko niedorozwiniętych umysłowo. Kolejne przekształcenie nastąpiło w lipcu 1962 roku. Był to państwowy zakład specjalny dla nieuleczalnie chorych. Pojawiła się nazwa Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych. Wywieziono dzieci i przywieziono 162 osoby dorosłe. W pewnym momencie pracowały tu 72 osoby. Był to jeden z największych zakładów pracy w Kamieniu. Zmiany ustrojowe nie zmieniły w zasadniczy sposób charakteru zakładu. Od 1 stycznia 1999 roku Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu podlega staroście i po powołaniu powiatu został przekształcony w placówkę koedukacyjną przeznaczoną dla 70 osób somatycznie chorych. Od 2012 roku po wykupieniu budynków od Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek dom należy w całości do powiatu. Przebywa tu 70 pensjonariuszy, a personel liczy 47 osób. Na piętrze powstały mieszkania chronione – powiedział dr Tomasz Fiałkowski. 
Ubiegłotygodniowe uroczystości zainaugurowało odsłonięcie tablicy upamiętniającej jubileusz oraz nadanie placówce imienia. Ten zaszczyt przypadł w udziale staroście oraz mieszkańcom domu. Warto przypomnieć, że na ostatniej sesji rady powiatu radni zdecydowali o nadaniu imienia św. Anny dla Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu. 
– Dziś właściwie świętujemy trzy wydarzenia: 117 lat istnienia domu, 60 lat powstania DPS-u i 10 lat, gdy powiat sępoleński jest właścicielem tego domu. Chcemy pogratulować jubileuszów, które są ważne dla historii powiatu, tego domu, pracowników, mieszkańców, dyrektorów, a także podziękować i życzyć dużo wytrwałości w dalszych działaniach. Zawsze jest tu wspaniały klimat i rodzinne ciepło. Oby ten dom istniał jak najdłużej. Świętej pamięci Kazimierz Fiałkowski, wieloletni burmistrz, radny powiatu, powiedział do mnie: „Nie wiem, jak długo pożyję, ale mam jedno marzenie – by ten dom miał imię św. Anny”. Dziękuję za tę inicjatywę panu dyrektorowi. Myślę, że pan Kazimierz z góry na nas patrzy i cieszy się, że jego marzenie się spełniło – powiedział podczas uroczystości starosta sępoleński Jarosław Tadych. 
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Przemysław Dziubiński podkreślił role pracowników, którzy na przestrzeni lat tworzyli historię placówki. Jednocześnie zaprosił wszystkich zgromadzonych gości na spotkania z siostrą Fides Romejko, która z kamieńskim DPS-em jest związana od 1954 roku oraz Kazimierzem Delektą, który przez 40 lat pracował na rzecz domu i jego mieszkańców. Byli pracownicy są bezcenną skarbnicą wiedzy na temat tego miejsca. 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...