stat4u
Sępólno

W Sępólnie ruszył punkt pobrań wymazów

Robert Lida, 29 październik 2020, 12:08
Średnia: 0.0 (0 głosów)
We wtorek rozpoczął pracę mobilny punkt pobrań wymazów, tak zwany drive-thru. Na razie będzie czynny dwie godziny dziennie, siedem dni w tygodniu. – Jeśli będzie taka potrzeba, to godziny pracy zostaną wydłużone – zapowiada wicestarosta Andrzej Marach.
W Sępólnie ruszył punkt pobrań wymazów

Drive-thru na osiedlu Leśnym w Sępólnie

Do tej pory mieszkańcy powiatu sępoleńskiego, aby wykonać badania, musieli jechać do Tucholi, Chojnic albo jeszcze dalej.
Punkt będzie prowadził Szpital Powiatowy w Więcborku. Zlokalizowano go w Sępólnie na osiedlu Leśnym (wjazd na zaplecze Centrum Sportu i Rekreacji od ulicy Chojnickiej i dalej wzdłuż strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego). Czynny będzie w godzinach 15.00 do 17.00 przez 7 dni w tygodniu po wcześniejszej rejestracji w godzinach pracy punktu pod nr telefonu 664 995 195. Rejestracja jest prowadzona od wtorku 27 października w godz. 15.00 -17.00, a od soboty w godz. 11.00-12.00. 
– Punkt pobrań funkcjonuje w oparciu o środki Narodowego Funduszu Zdrowia. Fundusz płaci 300 złotych za te dwie godziny i 21 złotych za każde wykonane badanie. Jeśli praca będzie wydłużona, to za każdą kolejną godzinę fundusz płaci 80 złotych. Na razie będą to dwie godziny. Jeśli zapotrzebowanie będzie większe, to czas pracy zostanie wydłużony. Jesteśmy po spotkaniu z burmistrzami i wójtem. Ustaliliśmy, że jeśli zabraknie pieniędzy na funkcjonowanie punktu, to pięć samorządów dołoży różnicę. Jeśli prawo na to pozwoli, to pani prezes będzie chciała uruchomić badania komercyjne. Punkt będzie obsługiwał personel szpitala. Oczywiście największy problem był z kadrą, ale pani prezes jakoś sobie z tym poradziła. Pan wojewoda przydzielil nam również jednego żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej – mówi wicestarosta Andrzej Marach. 
Z usług punktu pobrań mogą korzystać osoby ze skierowaniami: od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, z sanepidu i wybierające się do sanatorium. 
Początkowo jako lokalizację drive-thru wskazywano teren szpitala powiatowego. To byłoby logiczne, skoro to ta placówka ma go prowadzić. – Po pierwsze, szpital przygotowuje się do uruchomienia dziesięciu łóżek covidowych. Po drugie, 2 listopada na terenie szpitala rozpoczyna się duży remont niektórych oddziałów. Gdyby do tego jeszcze dołożyć punkt pobrań, to powstałoby ogromne zamieszanie, a miejsca na terenie szpitala zbyt wiele nie ma – wyjaśnia wicestarosta. 
Przy okazji warto przypomnieć kilka podstawowych zasad zwiąanych z pobieraniem wymazów. Do punktu należy pryjechać własnym samochodem z dokumentem tożsamości zawierającym PESEL. Wymaz jest pobierany przy pomocy tak zwanych wymazówek z nosa i tylnej ściany gardła. Osoby, które przechodziły tę procedurę, mówią, że nie jest to przyjemne doświadczenie. Wymazówki trafiają do probówek i są zabierane do laboratorium, z którym szpital ma umowę. Oczywiście wymagana jest też niezbędna papierologia, którą trzeba na miejscu załatwić. Do pobrania należy przyjechać na czczo lub nie spożywać posiłków na trzy godziny przed badaniem. Wcześniej nie należy myć zębów, nie używać płynów do płukania jamy ustnej, nie ssać tabletek na ból gardła, nie używać gumy do żucia itp. Chodzi o to, aby wymazu nie zanieczyścić niepożądanymi substancjami. 
Jak długo będzie funkcjonował punkt pobrań w Sępólnie?
– Tak długo jak będzie trzeba – odpowiada Andrzej Marach. 
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz
Najczęściej czytane
W Więcborku odbył się niecodzienny ślub. Przed ołtarzem...
A więc jednak szowinizm. Tego, co wydarzyło się w trakcie meczu 22....
– Kilka tygodni temu pisaliście o apelu samorządowców w sprawie...
Najwyżej oceniane
Sprawa lip rosnących przy ulicy Dworcowej w Kamieniu wciąż budzi...
Lidze powiatowej nareszcie towarzyszyło słońce. Wprawdzie jeszcze...
Rada Miejska w Sępólnie nie zgodziła się na budowę kościoła na...